Na szczeblu powiatowym w tym okresie nadzór nad Związkiem pełniły następujące osoby: por. Oleś, por. Bogacz. Związek posiadał karabiny jednostrzałowe, które były zmagazynowane w Szkole Podstawowej w Tymbarku, tam również odbywały się wykłady, ćwiczenia wojskowe, musztra, szermierka, gry i zabawy. Posiadał również własną strzelnicę na Zaolziu, a raz w roku odbywała się koncentracja oddziałów z całego powiatu limanowskiego w Stróży. Jeden z punktów zbornych znajdował się w Tymbarku. Strzelcy brali udział w uroczystościach państwowych i kościelnych, m.in. wraz ze strażą pożarną, pełnili wartę przy grobie Pana Jezusa podczas Świąt Wielkiej Nocy. Działalność Związku została zawieszona po wyzwoleniu w roku 1945.
Tymbarski Strzelec został reaktywowany 2 kwietnia 1993 roku Komendantem oddziału został śp. mł. insp. ZS Mieczysław Wawrzyniak, szefem sztabu st. chor. ZS Robert Nowak, a kwatermistrzem Strzelec Paweł Mrozek. Strzelec liczył wtedy 10 członków. W listopadzie 1993 roku pierwsi Strzelcy złożyli uroczyste przyrzeczenie na sztandar AK w miejscowości Słopnice.
W roku 1995 w szeregi tymbarskiego Strzelca wstąpił sierżant ZS śp. Piotr Dębski, który dowodził Orlętami – dziećmi w wieku 12–15 lat i tak narodziły się tymbarskie Orlęta.
W chwili obecnej tymbarski Strzelec liczy 30 osób, w tym grupę uczniów Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku, uczniów limanowskich szkół średnich oraz uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.
Dowódcą Jednostki jest mł. insp. ZS Robert Nowak, zastępcą ds. wyszkolenia chor. ZS Tadeusz Rybka, szefem szkolenia wojskowego chor. ZS Piotr Siembab szefem sztabu sierż. ZS Józef Banach, szefem logistyki chor. ZS Ryszard Sobczak, dowódcą plutonu drużynowy ZS Karol Natonek.
W 20-letnim okresie działalności tymbarski Strzelec zorganizował 20 Rajdów Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej, szereg imprez o charakterze sportowo-obronnym, w tym i zawody sportowo-obronne (obrony cywilnej), biegi na orientację, zawody strzeleckie, obozy lenie i zimowe, akcje charytatywne. Strzelcy uczestniczyli w obozach centralnych organizowanych przez Komendę Główną ZS Strzelec OSW, ogólnopolskich rajdach Policji i Straży Granicznej, zajmując wysokie lokaty. Strzelec był organizatorem akcji Dąb Pamięci kpt. Jerzego Myszkowskiego, zamordowanego przez NKWD w Katyniu, jest organizatorem konkursów dla dzieci i młodzieży o Żołnierzach Wyklętych i Wołyniu.
Tymbarski Strzelec współpracuje z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, Zespołem Szkół im. KEN w Tymbarku, Uczniowskim Klubem Sportowym Tymbark, Ochotniczą Strażą Pożarną w Tymbarku, Ligą Obrony Kraju w Limanowej, Obroną Cywilną i Kołem PTTK Tymbarskie Harnasie.
W realizacji zadań statutowych Strzelcowi pomagają firmy: Tymbark, Somex, Florad, Fakro, Joniec, Wolimex, GS S-Ch, Emiter, Uchacz, GOLD-DROP, Pan Roman Pasyk – właściciel firmy transportowej z Zamieścia, Samorząd Gminy Tymbark, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz IPN, POT, MOT i Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Szczególną pomoc świadczy Ochotnicza Straż Pożarna w Tymbarku.
Młodzież przygotowywana jest do działalności w strukturach obrony cywilnej, ochrony przeciwpożarowej, zarządzania kryzysowego na terenie Gminy Tymbark, gdzie w okresie późniejszym będzie bezpośrednim zapleczem służb ratowniczych. Prowadzone szkolenia wśród członków Strzelca przygotowują młodzież również do służby wojskowej i innych formacji mundurowych.
Szkolenia w szczególności obejmują: terenoznawstwo, musztrę, zagadnienia z zakresu obrony cywilnej i ochrony przeciwpożarowej, taktyki czarnej i zielonej, strzelectwa sportowego, łączności, szkolenia sanitarnego i fizycznego, ASG oraz logistykę. Młodzież szkolona jest też w zakresie znajomości zagadnień z ekologii, ochrony przyrody, turystyki, historii itp.
Strzelcy uczestniczą we wszystkich świętach państwowych i kościelnych, których często są również współorganizatorami. Występując w swoich strzeleckich mundurach, zakupionych we własnym zakresie, dodają splendoru rocznicowym obchodom.
Z szeregów tymbarskiego Strzelca odeszli już na „wieczną wartę” – mł. insp. Mieczysław Wawrzyniak – współzałożyciel i pierwszy dowódca naszej jednostki oraz sierżant Piotr Dębski – opiekun dzieci. Byli niestrudzonymi propagatorami idei Józefa Piłsudskiego oraz spraw obronnych, szczególnie wśród młodego pokolenia. Marszałek Józef Piłsudski powiedział:
Są ludzie i są czyny ludzkie, co śmierć przezwyciężają,
co żyją i obcują między nami.
I właśnie za grobem są ich największe zwycięstwa...
Mieczysław Wawrzyniak i Piotr Dębski wypełniając to przesłanie, poprzez kultywowanie tradycji strzeleckiej, pozostawili nam drogę życia, po której musimy kroczyć, aby tak, jak po nich pozostał niezatarty „ślad ludzkiej stopy”.
Opracował mł. insp. ZS Robert Nowak
na podstawie relacji Jana Wątroby – przedwojennego Strzelca