W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Sport

Obiekty sportowe

​​​​​​→ Hala sportowa

Hala Sportowa znajduje się obok Przedszkola Samorządowego w Tymbarku. Obiekt przekazany został w użytkowanie Gimnazjum Samorządowemu im. Kazimierza Wielkiego w Tymbarku. Istnieje możliwość wynajęcia obiektu, bliższe informacje m.in. na temat kosztu wynajęcia hali i godzin otwarcia uzyskać można od opiekuna obiektu - Grzegorza Kęski, tel. 604 415 534

Hala sportowa w Tymbarku

Hala sportowa w Tymbark z zewnątrz

→ Korty Tenisowe i Boiska Orlik 2012

Korty Tenisowe i Boiska Orlik 2012 usytuowane w pobliżu hali sportowej, przylegają do boiska rezerwowego KS Tymbark. Opiekę nad kortami sprawuje Krzysztof Wiśniowski, tel. 608 344 160 

Korty tenisowe w Tymbarku

Korty tenisowe

Piłki do tenisa ziemnego

→ Stadion KS "Harnaś" Tymbark

Stadion Klubu Sportowego Tymbark mieści się przy budynku Domu Kultury w Tymbarku.  Obiekt został przekazany w użyczenie Klubowi Sportowemu Tymbark w Tymbarku. Kontakt: Prezes KS Tymbark Artur Matras, tel. 608 629 533, e-mail: ksharnastymbark@gmail.com

 

Boisko KS Harnaś z widokiem na Paproć

Widok na boisko KS Harnaś z trybun

Boisko KS Harnaś widok na trybuny

Boisko KS Harnaś zza bramki

Widok na boisko z lotu ptaka

→ Stadion Rezerwowy KS "Harnaś" Tymbark

Boisko rezerwowe

Stadion Rezerwowy Klubu Sportowego Tymbark mieści się obok hali sportowej w Tymbarku, pomiędzy kortami tenisowymi a boiskami Orlik. Obiekt przekazany w użyczenie Klubowi Sportowemu Tymbark w Tymbarku.

Corocznie w okresie wakacji na terenie boiska organizowana jest impreza masowa - Dni Tymbarku, a dziś Święto Gminy Tymbark.

 

→ Strzelnica Sportowa przy ZS im. KEN w Tymbarku

Strzelnica Sportowa przy ZS im. KEN w Tymbarku obiekt zlokalizowany w Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku, tel. kontaktowy: 18 33 25 030

Strzelnica sportowa w Tymbarku

→ Lodowisko w Tymbarku

Widok na lodowisko

Lodowisko w Tymbarku zlokalizowane przy boisku sportowym KS Tymbark, posiada powierzchnię 800 m2 i jest ogólnodostępne; obiekt otwarty jest w miesiącach grudzień-marzec (w zależności od warunków atmosferycznych) od poniedziałku do czwartku w godzinach 15:00-20:00 oraz od piątku do niedzieli w godzinach 10:00 - 21:00; przy lodowisku funkcjonuje wypożyczalnia łyżew (czynna w w tych samych godzinach co lodowisko; dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu pod numerem telefonu: 696 496 848) oraz punkt gastronomiczny.

Widok na lodowisko

Zdjęcie z meczu hokejowego

 

→ Boisko do siatkówki plażowej oraz siłownia zewnętrzna

Boisko do siatkówki plażowej oraz siłownia zewnętrzna, zlokalizowane w Parku Zofii Turskiej w Tymbarku (ogólnodostępne).

Boisko do siatkówki plażowej
Boisko do siatkówki plażowej

Boisko do siatkówki plażowej w Parku im. Zofii Turskiej

→ Miasteczko Ruchu Rowerowego

Miasteczko umożliwia aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach symulujących wiele różnych sytuacji na drodze. Atrakcyjna zabawa z wykorzystaniem wybudowanej infrastruktury pobudza rozwój psychoruchowy dzieci, umożliwi zdobywanie doświadczeń w warunkach zbliżonych do naturalnych sytuacji drogowych i przygotuje najmłodszych do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Miasteczko rowerowe jest zlokalizowane obok kortów tenisowych.

Oficjalne otwarcie Miasteczka nastąpiło 14 maja 2022 rokui było wydarzeniem promującym bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym.

Miasteczko Ruchu Rowerowego

Miasteczko Ruchu Rowerowego - znak drogowy

 

Materiały

Regulamin korzystania z terenu Miasteczka Ruchu Rowerowego
Regulamin​_korzystania​_z​_terenu​_Miasteczka​_Ruchu​_Rowerowego.docx 0.02MB

Wideo

Zdjęcia (6)

KS "Harnaś"

HISTORIA HARNASIA – KLUBU SPORTOWEGO HARNAŚ TYMBARK W powojennej Polsce z inicjatywy władz państwowych zaczęły powstawać rożnego rodzaju stowarzyszenia i zrzeszenia o charakterze sportowym. Dawały one szansę uprawiania sportu zorganizowanego dla ludzi w środowiskach miejskich, lecz przede wszystkim w wiejskich. Inicjatorami tych organizacji sportowych były zakłady pracy, spółdzielnie, szkoły itp. Nie inaczej było na Limanowszczyźnie. Jednym z pierwszych były: Limanowa, Szczyrzyc, Mszana Dolna i Tymbark.

Drużyna III liga KS Harnaś

LATA 40-TE

Zebranie założycielskie w Tymbarku miało miejsce dnia 24.10.1949 roku przy Podhalańskiej Spółdzielni Owocarskiej z udziałem pracowników tejże spółdzielni oraz kadry pedagogicznej i uczniów Liceum Przetwórstwa Ogrodniczego. Powołano do życia klub sportowy „Spójnia”, którego pierwszym prezesem został dyrektor Podhalańskiej Spółdzielni Owocarskiej Ludwik Pawlik, a jego zastępcą Stanisław Szymański. Ponadto zarząd stanowili Rudolf Bednarczyk, Maria Surdziel, Antoni Batorski, Władysław Kranowski i inni.

LATA 50-TE

Najwięcej chętnych zgłosiło się do sekcji piłki nożnej, ponadto powstały również sekcje szachów, lekkiej atletyki, narciarstwa, tenisa stołowego, a także sekcja teatralna.

Jednak podstawowym problemem był brak bazy sportowej. Boisko do gry w piłkę i zaplecze to sprawy priorytetowe w tym okresie. W latach 1950 – 53 czynem społecznym i przy pomocy spółdzielni tymbarskiej, „zapaleńcy” pochyłą łąkę zamienili na żwirowy plac do gry w piłkę nożną. W nowo powstałym budynku Domu Kultury przekazano pomieszczenia na szatnie sportowe. Pierwszym gospodarzem obiektu został pan Jan Kerz, następnie Józef Sipak. Był on inicjatorem i współwykonawcą jednego z najlepszych lodowisk naturalnych na Limanowszczyźnie.

Lodowisko przez długie lata służyło lokalnej społeczności i było też odwiedzane przez łyżwiarzy z Limanowej, Dobrej, Mszany Dolnej. Oświetlenie i drewniane „bandy” oraz doskonała tafla umożliwiły rozegranie w Tymbarku meczu pokazowego pomiędzy Podhalem Nowy Targ i Cracovią oraz wielu imprez sportowych na lodzie.
W latach 1975 – 1985 „gospodarzyli”: Andrzej Kubaszewski, Tadeusz Rytt, Kazimierz Mroczek, Leon Filipiak. W roku 1987 na obiekcie gospodarzem zostaje Ryszard Wroński – oddelegowany do prac sportowych z zakładów „Tymbark”, który doprowadza płytę boiska do poziomu płyt „ligowych”. Wróćmy jednak do początków sportowej rywalizacji.

W 1952 roku pierwszym trenerem piłkarzy zostaje pan Bronisław Wyrwa.

Od 1953 roku zespół prowadzi Bolesław Bittner i pod jego wodzą drużyna awansuje do Klasy A w składzie: Józef Prokl – Stanisław Pachowicz – Augustyn Rogoziński – Edward Kowalski – Makary Wykurz – Mieczysław Stasiewicz – Bronisław Lasek – Bronisław Wyrwa – Józef Steczowicz i inni. W roku 1954 klub zmienia nazwę na SPARTA TYMBARK i pod tą nazwą występował do roku 1957. W roku 1957 z inicjatywy Józefa Kalety klub przyjmuje nazwę „HARNAŚ TYMBARK”. Drużynę piłkarską wzmacniają: Feliks Trzaska, Andrzej i Aleksander Mucha z Mszany Dolnej, Józef Sipak, Zbigniew Majeran, Jerzy Ćwiertniewicz, Jan Pach. Zawodnicy pod wodzą trenera Bittnera nabierają doświadczenia i tworzy się coraz lepszy kolektyw.

W 1958 roku HARNAŚ TYMBARK zajmuje w tabeli IV miejsce w Krakowskiej A klasie za:

Prokocimiem Kraków, Podgórzem Kraków, Cracovią wyprzedzając m.in. SkawinkęKalwariankęDunajec Nowy SączLimanovięZakopiankę. Należy zwrócić uwagę na rezultat meczu Tymbark – Cracovia, który zakończył się wynikiem 6:0 dla Harnasia. Strzelcami bramek byli: Wincenty Fitrzyk -3, Paweł Lisok, Andrzej Mucha i Jan Pach. Poza wyżej wymienionymi w zespole Tymbarku występowali Adam Stasik, Zenon Dudek, Aleksander Mucha, Zbigniew Majeran, Józef Smoleń, Jerzy Ćwiertniewicz, Eugeniusz Połeć, Józef Sipak, Jerzy Winiarski, Kazimierz Pałac, Feliks Trzaska, Leon Filipiak.

Ponieważ chętnych do uprawiania piłki nożnej było wielu, do rozgrywek klas niższych zgłoszona została drużyna rezerw w składzie: Julian Puchała, Stanisław i Czesław Poczynek, Leszek Gąsior, Zbigniew i Mieczysław Zborowscy, Jan Kapturkiewicz, Józef Kurek, Józef Czaban, Józef Sowa, Stanisław Potoczny.

LATA 60-TE

W sezonie 1960/61 drużyna HARNASIA w bardzo mocnej A klasie na półmetku rozgrywek, zajmowała I miejsce, przed m.in. AKS Czyżyny, Hejnał KętyPrądniczanką, Czarnymi Żywiec, Dalinem Myślenice. Byliśmy wtedy godnym reprezentantem Limanowszczyzny i drużyna Harnasia Tymbark liczyła się na piłkarskim rynku. Tabela.

W 1960 roku trenerem drużyny zostaje Andrzej Zębaczyński i prowadzi drużynę do 1962 roku. W 1962 r. szkoleniowcem został Józef Sipak. Drużyna startuje w rozgrywkach ze zmiennym szczęściem. Do składu dołączają coraz to inni zawodnicy, jak choćby, Julian Puchała, Leszek Gąsior, Zbigniew Zborowski, Wacław Romanowski, Leszek Uczkiewicz, Adam Olesiak, Leon Filipiak, Ryszard Wykurz.

W roku 1964 HARNAŚ zajmuje I miejsce w klasie B, przed STARTEM NOWY SĄCZ, SANDECJĄ, POPRADEM – RYTRO I LIMANOVIĄ. Sukcesy starszych kolegów motywują tymbarską młodzież, która coraz częściej odwiedza obiekty klubowe. Podchwycił ten fakt trener i wychowawca młodzieży Józef Sipak i zakłada w latach 1965-66 drużyny juniorów i trampkarzy. W latach 80 i 90 zawodnicy tych drużyn osiągną największe sukcesy w historii klubu z Tymbarku.

Rok 1967 to kolejne wzmocnienie I drużyny, do składu dołączają młodzi zawodnicy z Tymbarku: Jacek Pyrć, Marek Lasek, Ryszard Smoter, Adam Urbański, Ryszard Szmal, Jan Leśniak. Drużyna się konsoliduje i w sezonie 1970/71 zajmuje II miejsce w klasie B ze stratą 1 punktu do Sokoła Stary Sącz. Zespół poza w/w stanowili wówczas: Jan Tajduś, Jan Judka, Stanisław Trzaska, Leszek Gąsior, Stanisław Petranowicz. Mijały lata, zmieniali się zawodnicy i trenerzy. W latach 1974-76 drużynę seniorów po raz pierwszy w swej długoletniej pracy trenerskiej objął Marian Tajduś, tym razem bez sukcesów. Od 1977 do 1980 roku trenerem zostaje Zenon Mandryk – były zawodnik DUNAJCA Nowy Sącz, SANDECJI i BESKIDU ANDRYCHÓW.

Wraz z nim do „HARNASIA” przybyli zawodnicy z Nowego Sącza: Marian Jasiński, Czesław Mandryk. Kolejni szkoleniowcy to: Andrzej Pałka 1980-82 – grający trener, oraz od 1982 do 1985 Adam Urbański – świetny napastnik i doskonały technik. Kadra I drużyny również uległa zmianom, bramkarze to m.in. Jan Piętoń, Krzysztof Wiśniowski, Franciszek Sojka, zawodnicy z pola: Jacek Kurek, Józef Zborowski, Zbigniew Kaptur, Mariusz Król Marian Oraczko, Dariusz Pazdan, Krzysztof Mirek, Marian Ścianek, Ryszard Wroński, Stanisław Trzaska, Witold Filipiak, Wojciech i Jarosław Majeran. Klub występował wówczas w międzyokręgowej A-klasie.

W 1985 roku drużynę obejmuje były zawodnik, absolwent krakowskiej uczelni AWF Krzysztof Wiśniowski, by w roku 1989 przekazać stery drużyny koledze 'po fachu’ po raz drugi Marianowi Tajdusiowi, który zdobywał w międzyczasie doświadczenia w Turbaczu Mszana Dolna, Szczyrzycu i innych klubach. Sprzyjający klimat, doskonała współpraca z zakładami ZPOW Tymbark, który w tym czasie był jedynym sponsorem, lecz przede wszystkim „głód sukcesu” powodowały, iż z roku na rok klub piął się coraz wyżej. Drogę przecierał odwieczny rywal tymbarczan – drużyna Limanovii, która wywalczyła awans do III Ligii. Do tego awansu znacznie przyczynili się bracia Wojciech i Tomasz Majeran wypożyczeni z Harnasia Tymbark. Na mecze do Limanowej jeździło wówczas kilkudziesięciu kibiców z Tymbarku, zazdroszcząc po trosze sukcesu Limanovii.

W roku 1995 na trzy kolejki przed końcem sezonu pojawiła się realna szansa awansu do III Ligii, po zwycięstwie 1:0 w Sieprawiu nad tamtejszymi Karpatami. Karpaty były wówczas pewne awansu natomiast BKS BOCHNIA i KS HARNAŚ rywalizowały o drugie miejsce premiowane awansem. W ostatnim meczu remis BKS-u i wygrana tymbarczan 6:0 na wyjeździe w Sułkowicach sprawiły, iż drużyna z Tymbarku po raz pierwszy w historii awansowała do III Ligi. Był to ewenement na dużą skalę, gdyż bardzo rzadko tak małe kluby z niewielkich miejscowości „swoimi zawodnikami” osiągają tak znaczący sukces. Do dziś (2015 r.) z naszego regionu III ligę „zdobyły” kluby: SANDECJA NOWY SĄCZ, LIMANOVIA, START NOWY SĄCZ i TYMBARK.

Najbardziej szczęśliwym człowiekiem był wtedy chyba Prezes Jacek Dziadoń – długoletni działacz i zawodnik, całym sercem oddany piłce nożnej. Dumni byli również działacze klubu i byli zawodnicy: Marian Sporek, Zbigniew Zborowski, Zbigniew Majeran oraz trener Marian Tajduś.

W tym miejscu należy wspomnieć o dyrekcji zakładów z inż. Julianiem Pawlakiem na czele, którzy całym sercem kibicowali drużynie. Ambicją tych ludzi było, by obiekt „HARNASIA” zyskał nowe oblicze. Wyremontowano szatnie, ogrodzenie, płytę stadionu. Wybudowano nowe ławki dla zawodników rezerwowych. Powiększono trybuny, które „pękały w szwach” i nie mogły pomieścić wszystkich kibiców, którzy teraz z kolei z Limanowej i nie tylko zjeżdżali do Tymbarku.

Trzecioligowy epizod trwał tylko rok. Kibice mogli jednak oglądać w Tymbarku takie drużyny jak Cracovia, Garbarnia, Sandecja Nowy Sącz i wiele innych renomowanych drużyn. Szansa awansu pojawiła się ponownie w 1997 roku, lecz czyjeś niedopatrzenie spowodowało, iż odebrano drużynie 8 punktów na finiszu rozgrywek. Sukcesy pierwszej drużyny spowodowały reaktywację drużyny rezerw. Dodatkowym atutem było stworzenie warunków do gry poprzez budowę boiska rezerwowego w latach 2001- 2002. Inicjatorami tego pomysłu byli: ówczesny Wójt inż. Stanisław Pachowicz i działacze klubowi: inż. Marian Sporek, Robert Nowak, Jacek Dziadoń, Marian Jaroszyński i Zbigniew Majeran.

W międzyczasie nazwa klubu ze względów marketingowych uległa zmianie na HARNAŚ BROWAR – TYMBARK, a następnie KS TYMBARK. Kolejni trenerzy to: 1998-Grzegorz Dziadoń, Wojciech Majeran, 1999-Anton Modrinić, 1999-2004 ponownie Grzegorz Dziadoń i Marian Tajduś, 2005-2009 Jan Szewczyk, od sierpnia 2009 były zawodnik krakowskich drużyn Szymon Burliga. Efektem pracy tego młodego i ambitnego szkoleniowca był awans seniorów najpierw do V, a następnie do sądecko-tarnowskiej IV ligi. Na tym poziomie rozgrywek drużyna występuje 3 sezony do roku 2014.

W roku 2011 prezes Marcin Zielonka pozyskał z Podbeskidzia Bielsko – Biała plastikowe siedzenia, co pozwoliło na modernizację trybun na stadionie. Przy montażu pracowali społecznie zawodnicy oraz członkowie zarządu.Niespodziewanie z roli trenera rezygnuje Burliga, a drużynę prowadzą kolejno Sławomir Świeca, Jacek Ruchała, Jarosław Kordeczka.

W sezonie 2012 /2013 miała miejsce wspaniała przygoda z rozgrywkami w Pucharze Polski. Drużyna prowadzona przez Łukasza Bukowca pokonuje niespodziewanie III ligową Limanovię 4:3 w rzutach karnych i podobny wynik osiąga z III ligowym Porońcem Poronin po remisie 1:1 w regulaminowym czasie. W drodze do finału wygrywamy z Glinikiem Gorlice 2:0 i z Dalinem Myślenice 5:0. W meczu finałowym na szczeblu MZPN pokonujemy drużynę Jałowiec Stryszawa 3:0. Teoretycznie KS Tymbark zapewnił sobie prawo gry w rozgrywkach PP na szczeblu centralnym. Niestety regulamin PZPN i opóźniony o dwa dni małopolski finał (z przyczyn pogodowych) eliminują naszą drużynę z dalszych rozgrywek.

W sezonie 2013/2014 drużyna seniorów zajmuje wysokie III miejsce w tabeli. Z pewnością na uznanie zasłużyła gra całej drużyny jednak wyróżnić należy postawę młodego zawodnika Józefa Piwowarczyka, którego talent dostrzegli trenerzy drugo i trzecio-ligowych klubów, a Piwowarczyk występuje obecnie w II ligowej Limanovii. Bardzo dobrze układa się obecnie współpraca z okolicznymi klubami. W ostatnich latach barwy KS Tymbark reprezentują pozyskani z Płomienia Limanowa Przemysław Zawada, Łukasz Bukowiec, Konrad Koza, z Limanovii Mateusz Czaja, bracia Kamil i Dawid Kurczab, z Dobrzanki Damian Miśkowiec. Natomiast w Sandecji Nowy Sącz występują nasi wychowankowie Wojciech Kalisz, Krzysztof Toporkiewicz i Szymon Majeran.

Od jesieni 2014 roku trenerem seniorów zostaje Rafał Mazur, były zawodnik drużyn krakowskich. Owocem tej współpracy jest zajmowana pozycja lidera naszej drużyny na półmetku rozgrywek i nadzieja na ponowny awans do IV ligi. W 2008 roku z inicjatywy rodziców i trenera Franciszka Mrózka (byłego zawodnika Tymbarku) powstała pierwsza na ziemi limanowskiej szkółka piłkarska HARNASIE dla chłopców z rocznika 1999-2001. Kierownikiem drużyny zostaje Paulina Majeran. Na efekty pracy z dziećmi nie trzeba było długo czekać. Dzieciaki z turnieju na turniej grają coraz lepiej i zajmują czołowe lokaty wśród swoich rówieśników w Małopolsce. Do największych osiągnięć należy zaliczyć zajęcie II miejsca w mocno obsadzonym, międzynarodowym turnieju im. Adama Siei w Nowym Sączu. Harnasie grając z Sandecją w finale dopiero po rzutach karnych uległy rówieśnikom z Nowego Sącza.

Efektywną pracę Szkółki Piłkarskiej Harnasie, zaangażowanie działaczy, a także atrakcyjne obiekty sportowe docenili organizatorzy największego turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion”. W latach 2007-2013 w Tymbarku rozgrywane są małopolskie finały tegoż turnieju. Na ośmiu mini – boiskach swoje mecze rozgrywa blisko 700 zawodników i zawodniczek.

W roku 2014 trójka naszych zawodników Patryk Sporek, Wojciech Urbański, Michał Palacz bierze udział w Ogólnopolskich Finałach w Warszawie, gdzie z drużyną MUKS Halny Kamienica zdobywają III miejsce. Rok wcześniej w czerwcu 2013 Harnasie z rocznika 2004 wygrywają eliminacje w Nowym Sączu i biorą udział w Ogólnopolskim Finale turnieju DEICHMANN w Opolu. Po dwudniowych zmaganiach, w gronie 24 drużyn z całej Polski nasze zuchy zajmują 13 miejsce. Trenerem drużyny jest Jarosław Majeran. Wieloletnia praca szkoleniowa i udział w kilkuset turniejach przyniosła również sukces młodzikom z rocznika 1999/2001 prowadzonym przez trenera Franciszka Mrózka. Po raz pierwszy w historii klubu drużyna awansuje do Małopolskiej Ligi Młodzików i po rundzie jesiennej w sezonie 2014 zajmuje wysokie 6 miejsce w tabeli.

Niejako na drugim „biegunie wiekowym” kontynuują sportową rywalizację OLDBOJE byłego Harnasia Tymbark. Tymbarscy weterani gościli między innymi drużynę ORŁÓW Kazimierza Górskiego w lipcu 1996 roku. „ORŁY” przyjechały w bardzo mocnym składzie. Grali m.in. Gadocha, Lato, Iwan, Kusto, Dziekanowski, Kalinowski, Wijas, Furtok i wiele innych znakomitości polskiej piłki nożnej. Mecz zakończył się wynikiem 7:3 dla ORŁÓW. Ponadto drużyna bierze udział w różnego rodzaju turniejach halowych i na boiskach trawiastych. W 2008 i 2010 roku tymbarscy Oldboye zostali zwycięzcami międzynarodowych turniejów o Puchar Solidarności organizowanych przez OZPN w Nowym Sączu.

Źródło: www.kstymbark.pl

Materiały

Strona główna KS "Harnaś" Tymbark

Wideo

Zdjęcia (4)

TKH "Harnasie" Tymbark

Wieloletnia tradycja gry w hokeja w naszej gminie, sięgająca lat 60. ubiegłego wieku ma swoją kontynuację od sezonu 2014/2015, za sprawą rozpoczęcia działalności Tymbarskiego Klubu Hokejowego „Harnasie” Tymbark. Obecnie drużyna liczy 15 zawodników-seniorów oraz tworzy od tego sezonu grupę żaków U15.

Logo TKH Harnasie Tymbark

Początki TKH „Harnasie” Tymbark 

Klub powstał z inicjatywy pana Wojciecha Kronenbergera,, który obecnie pełni funkcję prezesa. Jak wspomina, utworzenie sekcji hokejowej  rodziło mnóstwo wyzwań. Początki były oczywiście trudne, ponieważ jest to dyscyplina sportu wymagająca zarówno dobrych umiejętności jazdy na łyżwach, jak i wiążąca się ze sporymi wydatkami na wyposażenie sprzętowe. W ciągu tych lat rotacja w klubie była spora; nie wszyscy podołali wymaganiom kondycyjnym jak i urazom, z jakim wiąże się hokej na lodzie, ale na dzień dzisiejszy udało nam się uformować stały trzon najwytrwalszych, co nie oznacza, że na tym poprzestajemy. Z roku na rok staramy się rozwijać sprzętowo (...) oraz doskonalimy swoje umiejętności w grze.

Zawodnicy trenują na lodowisku w Tymbarku od 2 do 3 miesięcy w roku. W pozostałym okresie korzystają z innych dostępnych lodowisk w Małopolsce: w Krynicy, Czarnym Dunajcu, Gorlicach, Nowym Targu i Bochni. Jako ciekawostkę nadmienię, iż w poprzednim sezonie ze względu na brak lodowiska w Tymbarku, czterech z naszych zawodników zostało wypożyczonych do KH Sandecja. Byli to Paweł Jurek, Tomasz Olejarz, Dawid Kronenberger i Sebastian Butwina- dodaje prezes klubu, pan Wojciech Kronenberger. Na chwilę obecną TKH „Harnasie” Tymbark zrzesza 15 zawodników-seniorów, a wśród nich są:

 1. Liszok Jacek 
 2. Jurek Paweł - bramkarz 
 3. Moskal Mikołaj 
 4. Moskal Gabriel 
 5. Moskal Jakub 
 6. Olejarz Tomasz 
 7. Kronenberger Dawid 
 8. Kronenberger Wojciech 
 9. Butwina Sebastian
 10. Ogórek Krzysztof
 11. Żwirski Jerzy 
 12. Grzeszczak Roman
 13. Dudek Jakub 
 14. Sipak Mirosław 
 15. Filipiak Witold

Hokej w latach 60.

Prekursorem hokeja w Tymbarku był pan Andrzej Sipak, człowiek, który w dużej mierze przyczynił się do rozwoju kultury sportowej na terenie naszej gminy. To dzięki jego inicjatywie na tymbarskim lodowisku miały miejsce wszelkie wydarzenia hokejowe. 

Wśród nich należy wymienić: 

 • mecz towarzyski drużyn ligowych Cracovia Kraków – Podhale Nowy Targ (`69), 
 • zgrupowania dla zawodników w Nowym Targu (`70/71), 
 • mecze sparingowe z juniorami z Podhala Nowy Targ (`72/73). 

Warto dodać, że zawodnicy z Cracovii i Podhala Nowy Targ po słynnym meczu towarzyskim z 1969 roku, zostawili część swojego sprzętu hokejowego, który przez długie lata służył członkom tymbarskiej sekcji.

Pokolenie lat 74 -83

W kolejnych latach nie brakowało chętnych w sekcji hokejowej. Warto wspomnieć, że w tamtych czasach utrzymaniem lodowiska zajmowali się m.in. zawodnicy. Do ich obowiązków należało polewanie tafli oraz odśnieżanie na użytek ogólny. Dzięki temu w weekendy zawodnicy rozgrywali mecze sparingowe między sobą i doskonalili swoje umiejętności. Wówczas lodowisko służyło za boisko do hokeja, miało odpowiednie wymiary, a członkowie sekcji dbali o odpowiednie oznaczenia linii. Jedną z najciekawszych anegdotek, wspominanych przez zawodników z lat ‘74-’83 było pozyskanie kijów hokejowych marki „Smoleń”. Panu Andrzejowi Sipakowi udało się dotrzeć do jedynego w tym czasie producenta kijów – Bronisława Smolenia z Męciny. Wówczas jego firma zaopatrywała całą 1 ligę hokejową, a na pamiętnych mistrzostwach świata w Katowicach z 1976 roku, w których Polska wygrała z ZSRR 6:4, cała nasza reprezentacja grała kijami Smolenia.

Powrót do korzeni

Obecnie klub hokejowy TKH „Harnasie” Tymbark rozwija, się, a poszczególni zawodnicy podejmują się dodatkowych szkoleń, aby móc poszerzać swój skład o sekcję młodzieżową.

Sekcje hokejowe na przestrzeni lat

Wśród pierwszych zawodników należy wymienić:
Sipaka Andrzeja w funkcji trenera, Puchałę Juliana – bramkarz, Romanowskiego Wacława, Wykurza Ryszarda, Petranowicza Stanisława, Nowackiego Michała, Wątrobę Antoniego, Surdziela Jana, Smotra Jerzego – bramkarz.


W późniejszych latach do klubu dołączyli:
Urbański Adam, Lasek Marek, Pyrć Jacek, Puchała Stanisław, Lasek Jacek, Pytel Stanisław, Wiśniowski Krzysztof, Mroczek Kazimierz, Mroczek Wacław, Zapała Jan, Kowalski Józef, Jasiński Jan, Jasiński Mieczysław, Wiśniowski Jan.

Kolejne pokolenia `74 -`83: Majeran Jarosław,  Majeran Wojciech, Majeran Tomasz, Sipak Mirosław, Mrózek Marek, Filipiak Witold, Pazgan Dariusz, Duda Zbigniew, Mucha Janusz, Dziadoń Marek, Dziadoń Jacek, Dziadoń Paweł.

Zdjęcia archiwalne udostępnione dzięki życzliwości pana Krzysztofa Wiśniowskiego

Materiały

Fanpage TKH "Harnasie" Tymbark

Wideo

Zdjęcia (5)

Tennis Club

Stowarzyszenie Sportowe Tymbark Tennis-Club Powołane dożycia na zebraniu założycielskim w dniu 03.02.2018 roku. W dniu 09.02.2018 roku, SS Tymbark Tennis-Club zostało wpisane do ewidencji klubów sportowych prowadzonej przez Starostę Limanowskiego pod numerem 22. W dniu 29.06.2018r SS Tymbark Tennis-Club zostało wpisane do rejestru REGON i ma nadany numer identyfikacyjny 380629976.

Kort do tenisa ziemnego

Cele klubu

- Prowadzenie działalności popularyzatorskiej i wychowawczej w zakresie kultury fizycznej, poprzez propagowanie i rozwój dyscypliny – tenisa ziemnego.

- Wyrównywanie możliwości w dostępie do uprawiania tenisa ziemnego uzdolnionej młodzieży z ubogich środowisk, jak też ze środowisk dotkniętych alkoholizmem i narkomanią.

- Udział w organizowanych przez Klub: szkoleniach, imprezach i wyjazdach osób niestowarzyszonych.

- Cele statutowe Klubu realizowane są nieodpłatnie.

Klub realizuje swoje cele poprzez:

- szkolenie dzieci i młodzieży

- udział w zawodach i turniejach.

- organizacja turniejów, zawodów sportowych

- nawiązywanie kontaktów z innymi klubami o podobnych zainteresowaniach.

- przestrzeganie zasad uprawiania dyscyplin sportowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

- popularyzowanie znaczenia rozwoju sportu w społeczeństwie.

- popularyzowanie sportu przy pomocy środków masowego przekazu.

 

Zdjęcia (2)

UKS Olimpijczyk

Wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, i Turystyki Starostwa Powiatowego w dniu 23 stycznia 2001 roku pod numerem 8. W dniu 07.11.2002 roku został nadany numer identyfikacyjny REGON 492694323.

Działalność klubu przebiegała w kierunku

- zaspakajania potrzeb uprawiania sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży

- przygotowywaniu (dzieci i młodzieży) reprezentacji szkoły do startu w imprezach i zawodach sportowych różnego szczebla.

- organizowanie i realizowanie kalendarzy imprez sportowych na poziomie klasowym między klasowym  i mistrzostwach szkoły.

- organizowanie eliminacji gminnych do zawodów powiatowych

- organizowanie zajęć sportowych i rekreacyjnych wśród dzieci i młodzieży w formie pozalekcyjnej.

W związku z reformą szkolnictwa i likwidacją placówek zwanych Gimnazjami, w dniu 29.08.2017 roku została zmieniona nazwa Klubu, która brzmi: Uczniowski Klub Sportowy „Olimpijczyk” przy Szkole Podstawowej w Tymbarku.

Od momentu zmiany nazwy UKS-u (29.08.2017)działalność ogranicza się tylko do organizowania zawodów sportowych jako gminne eliminacje do powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Igrzysk Dzieci.

Sportowy Turniej Miast i Gmin

Kolejna już edycja wydarzenia jest okazją do zorganizowania rożnego rodzaju imprez sportowych również na terenie naszej gminie, które zgłoszone zostały do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Do udziału jak co roku zgłosiła się Gmina Tymbark.

Banner Sportowy Turniej Miast i Gmin

Gmina Tymbark w dniach 23 – 29 września 2023 roku uczestniczyła w  XXIX Sportowym Turnieju Miast i Gmin 2023 - XV Europejskim Tygodniu Sportu dla Wszystkich  w grupie od 5 do 7,5 tys. mieszkańców. W tych dniach dzieci i młodzież uczestniczyła w szeregu imprez sportowych, turystycznych i rekreacyjnych organizowanych przez wszystkie placówki oświatowe, przedszkola, klub sportowy oraz organizację proobronną Strzelec w Tymbarku. W 119 imprezach udział wzięło 4107 uczestników. Natomiast w teście COOPERA udział wzięło 205 osób. Dla zwycięzców przygotowano liczne nagrody rzeczowe których fundatorami byli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Gminy w Tymbarku, IPN, ORLEN oraz MOT Kraków. Gorącą atmosferę uczestników zawodów chłodziły soczki i napoje ufundowane przez Firmę Maspex – Tymbark.

Za wkład i zaangażowanie w organizację tego sportowego wydarzenia na terenie Gminy Tymbark, składam serdeczne podziękowanie dyrekcjom, nauczycielom i wychowawcom szkół i przedszkoli, animatorom sportu, trenerom, działaczom organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku oraz koordynatorowi gminnemu turnieju -  podkreśla Paweł Ptaszek, wójt gminy Tymbark.

Przypomnijmy, że koordynatorem gminnym turnieju już po raz kolejny była Pani Barbara Janczy, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Tymbarku, animator strzelectwa sportowego, działacz społeczny.

Organizatorem XV Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich – XXIX Sportowego Turnieju Miast i Gmin była Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich (KFSdW) przy finansowym wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Robert Nowak

Materiały

Sportowy Turniej Miast i Gmin - wzór kalendarza
2023-stmig-przykladowy-wzor-kalendarza-1.doc 0.19MB
Sportowy Turniej Miast i Gmin - test Coopera
2023-stmig-cooper.xls 0.18MB
Sportowy Turniej Miast i Gmin - zgłoszenie
stmig-zgloszenie-2023​_(2).xls 0.16MB
Sportowy Turniej Miast i Gmin - zgłoszenie1
stmig-zgloszenie-2023​_(1).xls 0.16MB
Sportowy Turniej Miast i Gmin - sprawozdanie
2023-stmig-sprawozdanie.xls 0.17MB
Kalendarz planowanych imprez turniejowych
2023-STMiG-PRZYKLADOWY-WZOR-KALENDARZA​_(1).doc 0.16MB
Kalendarz planowanych imprez turniejowych - całość
2023-STMiG-PRZYKLADOWY-WZOR-KALENDARZA11.doc 0.19MB
Tydzień Sportu - Zawadka
TYDZIEN​_SPORTU​_ZAWADKA.doc 0.19MB
Kalendarz planowanych imprez sportowych 2023 - Tymbark i Piekiełko
Kalendarz​_planowanych​_imprez​_sportowych​_2023​_-​_Tymbark​_i​_Piekiełko.doc 0.18MB
Planowane imprezy sportowe - SP Podłopień
planowane​_imprezy​_Podlopień.doc 0.30MB
Sportowy Turniej Miast i Gmin - test Coopera
2023-STMiG-COOPER.xls 0.19MB
Sprawozdanie ze Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2023 - Gmina Tymbark
2023-STMiG-SPRAWOZDANIE​_(1).xls 0.18MB

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}