W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Turystyka

Co w Tymbarku...?

Piękne tereny Beskidu Wyspowego, w obrębie którego położony jest Tymbark, zachęcają do uprawiania turystyki. Tymbark otaczają trzy góry: od południowego zachodu Łopień (951 m n.p.m.), od wschodu Paproć (645 m) i od północy Zęzów (705 m).

Widok na Tymbark ze stoku Zęzowa

Bogactwem tej krainy są wspaniałe lasy, w których przeważa świerk, buk i jodła. Rzadziej występują: wiąz, sosna, modrzew, jesion i brzoza. W lasach, na polanach i łąkach rośnie wiele roślin, prawnie chronionych, rzadko gdzie indziej spotykanych. Wiosną masowo kwitną śnieżyczki, krokusy i sasanki, później spotkać można lilię złotogłów, rosiczkę okrągłolistną, podkolana białego, pełnika siedmiogrodzkiego, przetacznika górskiego, paprotnicę górską, storczyki, zimowita jesiennego i wiele innych rzadkich roślin. Szczególnie dekoracyjny jest przyozdabiający jesienią hale i polany oset - dziewięćsił bezłodygowy, który stał się symbolem roślinności tych okolic.

Faunę reprezentuje przede wszystkim zwierzyna leśna - sarny, lisy, dziki, zające, kuny łasice i borsuki, rzadziej spotkać można jelenia, wilka, rysia, tchórza czy gronostaja. Do często spotykanych ptaków należą bażanty łowne, gołębie siniaki, dzięcioły czarne. Wśród ptaków nocnych w masywie Mogielicy spotkać można rzadkiego już puchacza. 

Przez Tymbark przebiegają szlaki górskie i ścieżki rowerowe na góry: Łopień, Zęzów i Paproć. Początek tras we wszystkich kierunkach, zaczyna się obok Domu Towarowego w Tymbarku. Bliskość gór doskonale sprzyja jednodniowym wycieczkom m.in. na Paproć, Zęzów, Kostrzę, Łopień lub Mogielicę bez potrzeby dojazdu. Z wszystkich gór otaczających Tymbark można podziwiać piękny krajobraz, lecz najpiękniejszymi szczytami są Łopień ze swoimi polanami oraz jaskiniami i najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego Mogielica (1170 m n.p.m.). Z Paproci, Zęzowa, Łopienia widać panoramę Tymbarku.

Wzniesienia Beskidu Wyspowego mogą poszczycić się pięknymi polanami do najpiękniejszych należą: polany na Łopieniu, Jasieniu, Ćwilinie, Mogielicy oraz ciąg polan na Sałaszu i Jaworzu.

Wideo

Zdjęcia (3)

Baza noclegowo-wypoczynkowa

OŚRODEK WYPOCZYNKOWY Rafał Fiałkowski Domki pod Paprocią w Tymbarku , 20 miejsc w nowych domkach dostosowanych do całorocznego wypoczynku, wysoki standard wyposażenia m.in. meble ogrodowe, zbiór biblioteczny, studnia głębinowa z wodą źródlaną

K O N T A K T:

34-650 Tymbark
tel.  667 080 125, 607 995 771
www.domkipodparocia.pl
e-mail: 
r_fialkowski@o2.pl, biuro@b-rewident.pl

Aktualnie termin otwarcia Ośrodka Letniskowo-Wypoczynkowego przedłużony został o kolejny sezon, za co Właściciel przeprasza zainteresowanych oferowanym wypoczynkiem. Przed otwarciem Ośrodka poinformuje o tym atrakcyjnym wypoczynku w urokliwym zakątku Beskidu Wyspowego na własnej uruchomionej stronie internetowej.

INTERNAT ZESPOŁU SZKÓŁ IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W TYMBARKU
(160 miejsc noclegowych)

K O N T A K T:
34-650 Tymbark  348

tel. 18 33 25 282
www.zstymbark.pl/index.php/internat
e-mail: banachj@op.pl


SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE W TYMBARKU ‒ Internat Zespołu Szkół im. KEN
(25 miejsc noclegowych)

K O N T A K T:
34-650 Tymbark  348

tel. 18 33 25 282
www.zstymbark.pl/index.php/internat
e-mail: banachj@op.pl

Baza żywieniowa

  • Pizzeria LUCCA, Tymbark 482 34-650 Tymbark, tel. 889 428 992
  • Restauracja Muzykanta, Podłopień 303, tel. 790 229 616
Gospodarstwa agroturystyczne

→ Tęczowa Zagroda

Tęczowa Zagroda

"Tęczowa Zagroda"
15 miejsc noclegowych
Tymbark 71, tel. (018) 332 53 72
Strona "Tęczowej Zagrody"

→ Krystyna Kordeczka

Krystyna Kordeczka

10 miejsc noclegowych
Podłopień 85, tel. (018) 332 51 19

→ Janina Pazdan

Janina Pazdan
7 miejsc noclegowych
Tymbark 304, tel.(018) 3325 574, 788 756 237

→ Józefa Dudzik "U Kacpra"

Gospodarstwo agroturystyczne "U Kacpra"
6 miejsc noclegowych
Podłopień 59, tel. (018) 3325 403

→ Grzegorz Miśkowiec - pokoje w Beskidzie Wyspowym

8 miejsc noclegowych
Zamieście 36, tel. 505 144 708

Wpis do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie

JAK DOKONAĆ WPISU DO EWIDENCJI WÓJTA GMINY TYMBARK DO TZW. INNYCH OBIEKTÓW ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI HOTELARSKIE Zgłoszenie obiektu do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie na terenie Gminy Tymbark.

INSTRUKCJA KROK PO KROKU

1. Pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji obiektów innych niż obiekty hotelarskie, w których są świadczone usługi hotelarskie na terenie Gminy Tymbark.

2. We wniosku podaj numer NIP oraz numer wpisu do KRS albo numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej- o ile taki posiadasz.

3. Wypełniony i podpisany własnoręcznie wniosek wraz z załącznikami złóż osobiście w Urzędzie Gminy w Tymbarku, 34-650 Tymbark 49

 Wymagane dokumenty:

1. Wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji obiektów innych niż obiekty hotelarskie, w których są świadczone usługi hotelarskie na terenie Gminy Tymbark.

2. Załączniki:

  • karta informacyjna obiektu.

3. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej – tylko w przypadku żądania wydania zaświadczenia o wpisie do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie na terenie Gminy Tymbark.

 Opłaty:

Wpis do ewidencji jest bezpłatny.

17 zł – opłata za wydanie zaświadczenia o wpisie do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie obiektu nie będącego obiektem hotelarskim, prowadzonej przez Wójta Gminy Tymbark.

Opłatę skarbową można wpłacać:

  • w sekretariacie Urzędu Gminy w Tymbarku – bezgotówkowo kartą płatniczą,
  • przelewem na nr konta 47 8804 0000 0060 0018 4885 0012Bank Spółdzielczy w Limanowej

z zaznaczeniem "opłata za zaświadczenie".

Potwierdzenie uiszczenia opłaty dołącza się do wniosku o wydanie zaświadczenia.

Uwagi:

1. Prowadzenie ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie należy do obowiązku Wójta Gminy Tymbark – art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 238).

2. Zgłoszenie do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy prowadzą działalność polegającą na wynajmowaniu pokoi dla turystów (art.39 ust.3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych) w formie: pokoi gościnnych, kwater prywatnych, wynajmu pokoi, gospodarstwa agroturystycznego, pól biwakowych, domków letniskowych, ośrodków wczasowych, kolonijnych, rehabilitacyjnych itd., bez względu na ilość wynajmowanych miejsc noclegowych.

3. Ewidencja innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie nie obejmuje następujących obiektów hotelarskich: hoteli, moteli, pensjonatów, kempingów, domów wycieczkowych, schronisk i schronisk młodzieżowych.

4. Ewidencja innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie, jest jawna. Karty ewidencyjne obiektów mogą być udostępniane do wglądu w obecności osoby uprawnionej do prowadzenia ewidencji.

5. Po dokonaniu wpisu, na żądanie wnioskodawcy wydawane jest potwierdzenie wpisu do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie.

6. Przedsiębiorca świadczący usługi hotelarskie zgłasza do ewidencji innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie informację o:

  • zaprzestaniu świadczenia usług hotelarskich,
  • uzyskaniu decyzji marszałka województwa o zaszeregowaniu obiektu do rodzaju i nadaniu kategorii,
  • zmianie działalności sezonowej na stałą lub stałej na sezonową,
  • zmianie liczby miejsc noclegowych, liczby jednostek mieszkalnych, zmianie ich struktury, zmianie numeru telefonu, a także - o ile obiekt posiada - o zmianie numeru faksu, adresu poczty elektronicznej oraz adresu strony internetowej,
  • zmianie zakresu świadczonych usług, w tym gastronomicznych,
  • pisemnie na adres: Urząd Gminy w Tymbarku, 34-650 Tymbark 49.

 Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 238).

2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (tj. Dz.U z 2006 r. Nr 22 poz. 169 z późn. zm.)

Materiały

Zbiór wymaganych dokumentów do wpisu
zbior-wymaganych-dokumentow-do-wpisu.pdf 2.21MB
Szlaki turystyczne

→ Szlak Papieski

Znak Szlaku Papieskiego

Z Tymbarku biegnie jedna z nitek Szlaku Papieskiego prze górę Łopień do Chyszówek. W lutym 1954 r. przyszły papież z grupą fizyków krakowskich wędrował na nartach z Tymbarku przez Łopień, Mogielicę, Rzeki, Kudłoń do Koniny. Charakterystyczne tablice informacyjne z planem ścieżek, którymi wędrował Karol Wojtyła zostały zamontowane obok stacji PKP, w rynku i obok SKR. Środki na realizację zadania przeznaczył samorząd Gminy Tymbark.

W ten sposób gmina Tymbark dołączyła do innych, które realizują apel Ojca Świętego: "Pilnujcie mi tych szlaków, oznaczcie mi te ścieżki". Łącznie Szlak Papieski liczy 250 km i składa się z trzech części: rabczańsko-mszańskiej, limanowskiej i biegnącej przez Gorce. Jest on pokłosiem popularności przewodnika Urszuli Własiuk i Andrzeja Matuszczyka.

 

Fot. Roland Mielnicki, źródło: tymbark.in

→ Szlak Cysterski

Małopolski odcinek Szlaku Cysterskiego

Mapa Szlaku Cysterskiego

UPROSZCZONE PRZEBIEGI TRAS:

1. TRASA GŁÓWNA:

ponadregionalna łącząca woj. śląskie ze świętokrzyskim, biegnąca przez Wadowice – Myślenice – Szczyrzyc – Wieliczkę – Kraków Mogiła – Miechów

most na Wiśle w ciągu drogi 933 (granica woj. małopolskiego; z Rud woj. śląskie 59 km) - Brzeszcze - Jawiszowice - Bielany - Kęty 18,2 - Andrychów - Wadowice 39,1 - Kalwaria Zebrzydowska 532 - Biertowice - Jawornik - Myślenice 76,9 - Lubień (początek trasy bocznej) 91,0 - Mszana Dolna 100,5 - Kasina Wielka - Skrzydlna - Szczyrzyc (koniec trasy bocznej) 118,6 - Raciechowice - Dobczyce 136,2 - Wieliczka 152,7 - Kraków Mogiła 165,1 - Słomniki 194,9 - Prandocin 198,0 - Miechów 209,6 - Ksiaż Wielki - Moczydło, granica woj. małopolskiego 231,1 (do Jędrzejowa , woj. świetokrzyskie 20 km).

2. TRASA BOCZNA:

nazwana podhalansko-spiską stanowiąca wydłużenie trasy głównej i prowadząca z Lubnia pod Myślenicami - Ludźmierz - Trybsz - Niedzice - Krościenko nad Dunajcem – Tymbark do Szczyrzyca

Lubień (trasa główna) - Rabka Zabornia 16,0 - Chabówka - Klikuszowa - Ludzmierz 38,3 - Nowy Targ 43,6 - Gronków - Trybsz 57,2 - Łapsze Niżne - Niedzica 73,0 - Pieniński Park Narodowy - Krośnica - Krościenko n/Dunajcem 90,1 - Tylmanowa - Zabrzeż - Kamienica 111,6 - Zalesie - Słopnice - Tymbark 136,1 - Jodłownik 146,3 - Szczyrzyc 150,6 (trasa główna).

→ Szlaki rowerowe

Rejon Beskidu Wyspowego jest wspaniałym miejscem dla rowerzystów górskich. W Tymbarku znajdują się szlaki rowerowe na szczyty gór w jego pobliżu można tutaj wyjechać na wszystkie otaczające lub pobliskie góry korzystając ze zwykłych szlaków dla pieszych turystów. Trzeba też wiedzieć, z której strony góry lepiej będzie nam podjechać. Nie wszystkie "tysięczniki" są nie do pokonania np. Śnieżnica od strony Kasiny Wielkiej ma bardzo stromy stok, którym nie poleca się wyprowadzać rowerów do góry (niebezpiecznie także zjeżdżać) natomiast podjazd na to samo wzniesienie od strony Gruszowca jest bardzo przyjemny na sam szczyt góry jesteśmy w stanie wyjechać - a miejsca, w których prowadzimy rower należą do rzadkości lub ich nie ma.

W Beskidzie Wyspowym nie brakuje stromizn, gdzie "na zablokowanym kole" można jechać bardzo szybko, a czasem jazda graniczy z popisem kaskaderskim. Dlatego też zawsze należy dostosować wybór szlaku, jak i prędkości do swoich umiejętności i predyspozycji w danym dniu.

Lecz ogólnie na każą górę w Beskidzie Wyspowym da się wyjechać należy jedynie pamiętać o tym, że z reguły stoki północne są bardziej strome, a nawet bardzo strome. Przykładem może być szlak rowerowy na Łopień gdzie szlak przez osiedle Podlas jest trudniejszy, miejscami spotyka się duże stromizny nie do podjechania, a i zjazd może nastręczać problemów natomiast szlakiem przez Chodniki możemy bezproblemowo wyjechać na sam szczyt, gdyż ten ostatni wiedzie głównie stokiem wschodnim, a następnie niemal cały czas grzbietem góry.

Atrakcją Beskidu Wyspowego jest także fakt, iż te malownicze okolice oferują nam do wykorzystania wspaniałe dróżki, wzdłuż których można pojeździć, bez potrzeby zdobywania szczytów gór. Najczęściej zbocza gór i ich obrzeża tuż pod lasem są poprzecinane siecią dróg dróżek i ścieżek przeważnie powstałych przy okazji zwózki drewna z lasu. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie ci którzy chcą się przejechać i podziwiać widoki, jak i osoby szukające bardziej ambitnych i trudnych tras. Ścieżkami można jeździć godzinami nie popadając w nudę. Należy pamiętać, że takie ścieżki niejednokrotnie kończą się ślepo w lesie, ale wtedy zawsze możemy sobie zjechać w dół lub, gdy mamy na to ochotę - przedzierać się dalej przez las. Jazda między drzewami też ma swoje uroki należy jednak odszukać fragment lasu, który nie jest porośnięty różnego rodzaju cierniami oraz krzakami, co z wiadomych przyczyn nie umili nam jazdy.

Jeśli ktoś lubi grzyby, może znaleźć je jeżdżąc na rowerze specjalnie się za nimi nie rozglądając. Niejednokrotnie rosną wprost na drodze lub obok. Czasem nawet zdarzają się sytuacje, kiedy można znaleźć dużo dorodnych, okazałych grzybów tuż na drodze, lecz spleśniałych lub robaczywych, przeoczonych przez grzybiarzy, którzy nie dopuszczali myśli, iż można je spotkać w tak odsłoniętych i uczęszczanych miejscach.

ŁOPIEŃ (951m) - to rozległy masyw górski o przebiegu południowy zachód ? północny wschód, ograniczony od północy doliną rzeki Łososiny, od wschodu doliną Słopnicy, od południa Czarną Rzeką, a od Zachodu rzeką Jurkówką. Na wszystkie strony opada stromymi stokami, porośniętymi wspaniałymi lasami. Łopień ma trzy szczyty: główny szczyt Łopienia - Zachodni (951m), środkowy zwany Wiśnia (946m) i szczyt wschodni zwany przez mieszkańców Tymbarku Rydznikiem (805m). Do tej pory nie jest jasno określona wysokość środkowego szczytu, bowiem na każdej mapie podawana jest inna wysokość. Na Łopieniu zalegają rozległe polany, na których dawniej kwitło życie pasterskie. Dziś po pasterzach pozostały jedynie rozsypujące się szałasy.
Na G. Łopień corocznie organizowany jest Złaz Turystyczny.  Termin tego wydarzenia to ostatnia niedziela sierpnia (w tym roku termin przesunięto na 18 września). Dzięki dobrze oznakowanym szlakom możliwe jest także zorganizowanie rajdów lub zlotów rowerowych towarzyszących tej imprezie. Wyjechawszy na grzbiet Góry Łopień w miejscu Domku Myśliwskiego - można także sprawnie podążać dalej na południe w kierunku pobliskiej Góry Mogielica (najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego ? 1175 m.n.p.m.) oraz kontynuując wycieczkę w stronę Górców  -Turbacz (1310 m.n.p.m.).

ZĘZÓW (692 m n.p.m.) - szczyt w północnej części Beskidu Wyspowego, wznosi się stromo nad Tymbarkiem. Z jego południowych zboczy ładna panorama Tymbarku oraz widoki na Paproć, Łopień , a także resztę Beskidu Wyspowego na czele z Śnieżnicą i Ćwilinem.

Na Zęzowie zachowały się jedne z większych kompleksów leśnych w Beskidzie Wyspowym.

Legenda mówi jakoby nazwa góry miała pochodzić od niemieckiego słowa Sehnsucht tęsknota. Nazwę taką mieli nadać koloniści niemieccy, którzy tęskniąc za swoim krajem wychodzili na wierzchołek Zęzowa i spoglądali z utęsknieniem w kierunku swej ojczyzny w stronę zachodzącego słońca.

PAPROĆ (642 m) - wzniesienie w środkowej części Beskidu Wyspowego, położone na granicy trzech jednostek administracyjnych: Limanowa miasto, Limanowa gmina i Tymbark gmina. Widoki ze szczytu częściowo ograniczone są ścianą lasu. Jednak w pobliżu szczytu spoglądając z niewielkich polanek oraz otwartych przestrzeni można nasycić oczy bardzo szeroką panoramą we wszystkich kierunkach. W pogodne dni z partii szczytowych można zobaczyć nawet wieże kościelne Krakowa i kominy Nowej Huty, na południe z kolei buduje się piękna panorama na Beskidy i Tatry.

W nazewnictwie lokalnym Paproć określa się również jako Koszarską Górę od położonej u jej północno-wschodnich stoków wsi Koszary. Wzniesienie to określane jest także miejscowo Rysią Górę. Przez grzbiet nie pozbawiony  szerokiej panoramy na obie strony wiedzie zielony szlak z Limanowej do Szczyrzyca.
Niedaleko szczytu stoi ciekawa kaplica p.w. Matki Boskiej Królowej Beskidów oraz Krzyż Milenijny, wybudowana przez wiernych z okolicy jako wotum na przełom tysiącleci.

Ścieżka edukacyjno-turystyczna w Tymbarku

Ścieżka turystyczno-edukacyjna obejmuje ramy czasowe niemieckiej okupacji Tymbarku i okolic w latach 1939-1945. W czasie wojny Tymbark był miejscem działalności jednej z pierwszych placówek Związku Walki Zbrojnej na Ziemi Limanowskiej. Ważną kartę w historii miejscowości stanowiła działalność cywilnej konspiracji, związana z dworem rodziny Turskich oraz Owocarnią. Rok 1944 r. był czasem odtworzenia placówki Armii Krajowej „Trzos” Tymbark oraz przygotowań do akcji „Burza” poprzez udział w szkoleniach i koncentracjach oddziałów partyzanckich w rejonie Mogielicy oraz służba żołnierzy z Tymbarku w 1. psp ak. Represje jakie spadły na mieszkańców Tymbarku były konsekwencją zbliżającego się frontu oraz działań partyzanckich w ramach akcji „Burza”. Początek 1945 r. przyniósł dramatyczne zakończenie niemieckiej okupacji oraz próbę odbudowy tego co przetrwało wojnę.

Ścieżka edukacyjno-historyczna

Ścieżka została usytuowana między masywami Łopienia (963 m n.p.m.), Zęzowa (705 m n.p.m.) oraz Paproci (643 m n.p.m.). Centralnym punktem ścieżki jest rynek w Tymbarku, skąd trasa prowadzi do kilku miejsc historycznych związanych z okresem niemieckiej okupacji. Są to m.in. tymbarska Owocarnia (obecnie Tymbark MWS), Dwór rodzin Myszkowskich i Turskich. Ścieżka przebiega drogami asfaltowymi, leśnymi i polnymi oraz częściowo wzdłuż szlaków turystycznych PTTK: szlak żółty - z Rzek przez Mogielicę i Łopień do Tymbarku, szlak niebieski - z Tymbarku do Bochni, zielony szlak - z Dobrej przez masywy Beskidu Wyspowego m.in. Paproć, a kończący się na Lubomirze.

Na trasie znajduje się 6 punktów, nawiązujących do działalności konspiracyjnej mieszkańców Tymbarku i okolic w latach 1939-1945. Na każdym punkcie znajdują się tablice informacyjne, fotografie z lat niemieckiej okupacji, opisujące ważne dla danego miejsca wydarzenia. Na tablicy przy zielonym szlaku na Paproci została umieszczona panorama z widokiem na południowo-wschodnią część Beskidu Wyspowego i Gorce. Trasa jest oznakowana w postaci biało-czerwonego kwadratu. Na punktach oprócz tablic zostały umieszczone tabliczki kierunkowe, wskazujące kierunek poruszania się oraz czas przejścia do kolejnego punktu.

Miejscem początkowym i zarazem kończącym ścieżkę jest rynek w Tymbarku.

Zapraszamy na szlak turystycznej wędrówki.

Materiały

Broszura o ścieżce
sladami-konspiracji-placowka-ak-trzos-tymbark.pdf 28.03MB
Gminne Centrum Informacji Turystycznej

Gminne Centrum Informacji Turystycznej

34-650 Tymbark 49
tel. 18 33-25-637
faks 18 33-25-632
e-mail: r.nowak@tymbark.pl
Godziny funkcjonowania: pnoniedziałek-piątek: 7:30-15:30


Punkty Informacji Turystycznej

Gospodarstwo Agroturystyczne "Tęczowa Zagroda"
34-650 Tymbark 71

tel. 18 33 25 372
Godziny funkcjonowania: całodobowo

 

Internat Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku

tel. 18 33 25 282
Godziny funkcjonowania: całodobowo

Odkryj Beskid Wyspowy

→ Rok 2023

XIV edycja akcji ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2023 Główny Szlak Beskidu Wyspowego 102 Wyspy Beskidu Wyspowego Organizator: Forum Gmin Beskidu Wyspowego

Logo Odkryj Beskid Wyspowy

13-14 maja 2023 roku – Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku

11 czerwca 2023 roku – Urbania Góra

Tokarnia (zbiórka godz.9.00 parking koło Urzędu Gminy) – szlak czarny Kalwaria Tokarska – Urbania Góra – szlak czarny – Zembolowa Góra – szlak żółty – Lubień kościół

18 czerwca 2023 roku – Śnieżnica

Skrzydlna (zbiórka godz.8.00 parking koło kościoła) – szlak czarny Worecznik – Śnieżnica – szlak zielony – Gruszowiec

18 czerwca 2023 roku – Stacja Kolejowa w Dobrej – XI Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej

25 czerwca 2023 roku – Modyń

Łącko (zbiórka godz. 8.00 parking k/ kościoła) – szlak żółty Piechówka – Skalica – Mały Modyń – Modyń – szlak niebieski Młyńczyska

2 lipca 2023 roku – Kiczora Kamienicka

Szczawa Bukówka (zbiórka godz. 8.00 parking) – bez szlaku – Polanki – Wielki Wierch 1016 m n.p.m. – Kiczora Kamienicka 1007 m n.p.m. – bez szlaku – Szczawa

24 czerwca – 27 sierpnia 2023 r. – X Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

24 czerwca Dobra

9 lipca Wiśniowa

16 lipca Kamienica

23 lipca Rabka

30 lipca Tenczyn

6 sierpnia Stara Wieś

13 sierpnia Łukowica

20 sierpnia Mszana Górna

27 sierpnia Limanowa

Program ramowy Festiwalu:

- godz.17.00 – 22.00 - koncerty zespołów regionalnych, kapel, chórów, orkiestr, zespołów muzycznych, wystawy rękodzieła artystycznego, kiermasze produktów regionalnych, konkursy, zabawa taneczna.

Na Festiwalu zostanie zaprezentowany folklor, tradycje, muzyka, tańce, wyroby i produkty regionalne, konkurs na potrawę i produkt regionalny pięciu grup etnicznych zamieszkujących Beskid Wyspowy Białych

Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan.

8 lipca 2023 roku – Luboń Wielki (sobota wędrówka nocna)

Rabka-Zaryte (zbiórka godz. 20.00 parking przy wyciągu narciarskim) – szlak zielony Luboń Wielki – szlak zielony Rabka-Zaryte

9 lipca 2023 roku – Ćwilin

Jurków (zbiórka godz. 8.00 parking przy Kościele ) – szlak niebieski– Ćwilin – szlak niebieski Gruszowiec

16 lipca 2023 roku – Kamionna

Żegocina (zbiórka godz. 8.00 parking koło Urzędu Gminy) – szlak żółty Kamionna – szlak zielony Kamionna

Wyjście również planowane jest o godz.8.00 z Kamionnej (zbiórka koło świetlicy), Laskowej (zbiórka koło kościoła) i Pasierbca (zbiórka koło kościoła).

23lipca 2023 roku – Lubomir

Węglówka (zbiórka godz. 8.00 parking koło kościoła)– szlak-Rysia Patryja szlak żółty – Trzy Kopce- szlak czerwony Lubomir – szlak czerwony Węglówka

30 lipca 2023 roku – Skiełek

Przełęcz Ostra (zbiórka godz. 8.00 parking ) – szlak zielony Jeżowa Woda szlak zielony – Okowaniec – Skiełek – szlak zielony Łukowica

6 sierpnia 2023 roku – Szczebel

Lubień (zbiórka godz. 8.00 parking koło Szkoły Podstawowej) – szlak czarny – Szczebel – bez szlaku Tenczyn

13 sierpnia 2023 roku – Łopień

Dobra (zbiórka godz. 8.00 parking przy Urzędzie Gminy) – szlak zielony Łopień– szlak czarny Tymbark

15 sierpnia 2023 roku – Potaczkowa

Mszana Dolna (zbiórka godz. 8.00 parking przy parku miejskim) – szlak czarny – Adamczykowa – Potaczkowa – szlak zielony Niedźwiedź

20 sierpnia 2023 roku – Golców

Młyńczyska (zbiórka godz. 8.00 parking k/ kościoła ) – szlak niebieski Golców – szlak niebieski Jabłoniec – Limanowa

27 sierpnia 2023 roku – Mogielica

Szczawa Bukówka (zbiórka godz. 8.00 parking) – szlak niebieski Mogielica – szlak żółty Świerczek – szlak żółty Słopnice / Zaświercze

2-3 września 2023 roku – Święto Owocobrania w Łącku

3 września 2023 roku – Miejska Góra / Łysa Góra

Łososina Górna (zbiórka godz. 8.00 parking koło Wolimexu) – szlak zielony – Dzielec- Groń – Sarczyn – szlak niebieski Łysa Góra – Miejska Góra – szlak żółty i niebieski – Limanowa

10 września 2023 roku – Lubogoszcz

Mszana Dolna (zbiórka godz. 8.00 parking przy parku miejskim) – szlak zielony – Lubogoszcz – szlak czarny – Baza Lubogoszcz – szlak czerwony – Mszana Dolna

17 września 2023 roku – XII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” – Pisarzowa

Wyjście na trasę o godz. 8.00 (za wyjątkiem Lubonia Wielkiegonocne o godz.20.00, Urbaniej Góry o godz.9.00) bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. Polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność. Dla turystów będzie zabezpieczony autobus powrotny do miejsca zbiórki.

Uczestnicy wędrówek, którzy przejdą całą trasę zgodnie z programem otrzymają po zatwierdzeniu przez COTG PTTK odznaki: Złotego Rysia 2023 i Złotego Rysia Główny Szlak Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”.

Szczegóły na stronie: www.odkryjbeskidwyspowy.pl i www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy

Plakat Beskidzkich Rytmów i Smaków

Plakat akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2023

{"register":{"columns":[]}}