W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Miasta partnerskie

Brachstedt

Gmina Brachstedt, z przyległymi miejscowościami Hohen i Wurp, leży w południowej części powiatu Saalkreis (kraj związkowy: Sachsen-Anhalt). Brachstedt oddalone jest 10 km od uniwersyteckiego miasta Halle. Jest to jedna z najstarszych miejscowości tego regionu. Historia Brachstedt sięga roku 952, kiedy to po raz pierwszy nazwa ta została wymieniona w dokumentach. Liczne znaleziska i dowody na zamieszkanie tego obszaru sięgają jednak IV w.

Mapa z Brachstedt

W roku 2002 Brachstedt obchodziło uroczyście 1050 rocznicę swego powstania. Miasto liczy obecnie ok. 1000 mieszkańców. Znajduje się tu ok. 30 prywatnych zakładów (małych firm, często rodzinnych), które zapewniają ponad 300 miejsc pracy. Na szczególna uwagę zasługują prężnie działające zakłady stolarskie, malarskie, mechaniki samochodowej, ślusarskie, mięsne, ogrodnicze. W miejscowości Brachstedt znajdują się pensjonaty, oferujące przybyłym gościom noclegi oraz  restauracje.

Gmina Brachstedt może poszczycić się długą tradycją prężnie działających stowarzyszeń, skupiających ludzi o różnych zainteresowaniach. Do prężnie działających należą: Stowarzyszenie hodowców drobiu, Stowarzyszenie miłośników miejscowości Brachstedt czy Stowarzyszenie ogrodników.

W Brachstedt działa klub sportowy, gdzie młodzież może w ciekawy sposób spędzić czas wolny. Jest tu boisko sportowe, gdzie często odbywają się mecze. Godnym zobaczenia jest kościół St. Michael, którego początki sięgają XIII w., z przepięknym średniowiecznym ołtarzem (umowa podpisana w 1999 r.)

Zdjęcia (5)

Spisske Vlachy

Spisske Vlachy to gmina leżąca w południowo-wschodniej części Doliny Hornad. Miasteczko, będące siedzibą władz samorządowych mieści się na wysokości 389 m n.p.m. Rejon miasta od X wieku do I połowy XI w. znajdował się w granicach Polski. Później, w II połowie XI wieku obszar ten zajęli Węgrzy. Miejscowość ta wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1243 w dokumencie króla węgierskiego Beli IV. Nazwa miejscowości związana jest z działalnością Walonów z pogranicza Belgii i Francji, a nie jak często mylnie się sądzi Wołochów. Aktualnie obszar gminy to 181 ha, który zamieszkuje ok. 3 250 os.

Widok na Spisskie Vlachy

Centrum miasteczka posiada bardzo interesującą architekturę, która przypomina najstarsze czasy. Wiele zabytków oraz atrakcyjne usytuowanie sprawiają, że Spisske Vlachy są często odwiedzane przez turystów zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Nieopodal miasteczka znajduje się jeden z największych zamków średniowiecznych w środkowej Europie - Spissky Hrad, który jest udostępniony do zwiedzania. Warto zobaczyć także: Kościół św. Jana, pierwotnie romański, odnowiony w 1434 w stylu gotyckim, w środku znajduje się XV-wieczna chrzcielnica oraz krucyfiks z pracowni Mistrza Pawła w Lewoczy czy barokowy słup maryjny z 1728.

W roku 2023 Spisske Vlachy będą obchodzić 780. rocznicę swego powstania. Umowa o współpracy partnerskiej z Gminą Tymbark podpisano w roku  2001.

{"register":{"columns":[]}}