W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Punkt Recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy - komunikat dotyczący postępowania w przypadku zgłoszenia się uchodźców z Ukrainy

Punkt Recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy

W związku z sytuacją panującą na Ukrainie, niniejszym informuję się, że w pierwszej kolejności kwestie związane z przyjmowaniem osób przybywających do Polski z Ukrainy, zabezpieczaniem miejsc ich pobytu na terytorium naszego kraju oraz udzielaniem pierwszej niezbędnej pomocy są koordynowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z wojewodami.

Jeżeli zgłoszą się do Państwa osoby przybyłe z Ukrainy, które nie mają zapewnionego miejsca zakwaterowania, należy je kierować do utworzonego przez
Wojewodę Opolskiego punktu recepcyjnego (czynny przez całą dobę), w Domu Studenta „Sokrates” (ul. Małopolska 22, 45-301 Opole), umożliwi to tym osobom
zapewnienie schronienia i tymczasowej opieki. Aby uniknąć niepotrzebnego przemieszczania się tych osób, możecie Państwo w pierwszej kolejności skontaktować się z ww. Punktem dzwoniąc pod nr 77 45 24 178.

Jednocześnie zgłoszenie można dokonać w Urzędzie Gminy Olszanka pod nr telefonu 77 412 96 82-86 wew. 120

Przed wykonaniem telefonu należy sprawdzić czy uchodźcy posiadają jeden z dokumentów, potwierdzających przekroczenie granicy od dnia 24 lutego 2022 r. paszport ze stemplem, potwierdzającym przekroczenie granicy, zaświadczenie Straży Granicznej o przekroczeniu granicy, lub oświadczenie o przekroczeniu granicy RP (wzory na stronie internetowej).

Koordynatorowi w punkcie należy zgłosić ile osób (z podziałem na kobiety, mężczyzn i dzieci) potrzebuje zakwaterowania oraz przekazać informację, że legitymują się jednym z ww. dokumentów. Koordynator wskaże konkretne miejsce, gdzie osoby mogą zostać umieszczone na dłuższy pobyt.

Uprzejmie prosimy, aby kontaktować się na wskazany numer telefonu wyłącznie w zakresie wskazania miejsca pobytu, inne informacje odnośnie pomocy dla uchodźców znajdziecie Państwo na stronie www.ua.gov.pl , która jest na bieżąco aktualizowana.

Dom Studenta przy ul. Małopolskiej w Opolu stał się pierwszym w regionie punktem, do którego kierowani są uchodźcy z Ukrainy. Punkt recepcyjny czynny jest przez całą dobę. W koordynację działań włączyli się pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wolontariusze uczelni.  Na dworcu kolejowym w Opolu wystartował również Punkt Informacyjny, skąd kierowane są wszystkie osoby wymagające tymczasowej opieki do punktu recepcyjnego, a następnie do punktów docelowego pobytu.

 

Materiały

Wzory dokumentów

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}