W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Inauguracja projektu „Przedszkolne Inkubatory Świętokrzyskiej Dwujęzyczności”

25.03.2024

Konferencja inaugurująca projekt „Przedszkolne Inkubatory Świętokrzyskiej Dwujęzyczności” była nie tylko momentem symbolicznym, ale także pełnym nadziei krokiem w stronę nowych horyzontów dla dzieci naszego województwa. W ramach dwuletniego projektu przedszkolaki z 16 świętokrzyskich placówek będą miały między innymi zajęcia dwujęzyczne, teatralne a ich nauczyciele dostaną wsparcie językowe i metodyczne od konsultantów Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, które jest pomysłodawcą oraz realizatorem projektu.

Inauguracja projektu „Przedszkolne Inkubatory Świętokrzyskiej Dwujęzyczności”

Podczas uroczystego rozpoczęcia projektu w Centrum Geoedukacji – Geonatura Kielce, obecni byli między innymi Marszałek Andrzej Bętkowski i Wicemarszałek Renata Janik, przedstawiciele organów prowadzących wszystkich wytypowanych ośrodków wychowania przedszkolnego jak również dyrektorzy i nauczyciele z 16 przedszkoli, które staną się ośrodkami tego nowatorskiego projektu.

Świetna inwestycja w przyszłość regionu

Marszałek Andrzej Bętkowski podkreślił wagę inwestycji w edukację naszych najmłodszych, wspominając przy tym osobiste doświadczenia związane z edukacją swojego wnuka. Z dumą wyraził przekonanie, że dzięki temu projektowi świętokrzyskie  dzieci będą miały szansę rozwijać się bez ograniczeń, zdobywając kompetencje, które otworzą przed nimi drogę do świata.

Wicemarszałek Renata Janik podkreśliła skalę zaangażowania w realizację projektu, zaznaczając, że środki przeznaczone na ten cel stanowią jedną z najlepszych inwestycji w przyszłość regionu. Wspomniała również o ogromnym wsparciu ze strony Komisji Europejskiej, co świadczy o trafności i celowości działań podejmowanych na rzecz rozwoju edukacji.

ŚCDN w obliczu zmian

W swoim  wystąpieniu Małgorzata Łakomiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach mówiła m.in. o wyzwaniach jakie czekają placówki doskonalenia nauczycieli

Pytamy się, dokąd zmierzamy i dlaczego te zmiany są konieczne, szczególnie dla nas – ośrodków kształcących nauczycieli? Nadal doskonalimy i przygotowujemy kadry pedagogiczne, ale musimy dostosować się do nowej rzeczywistości. Nie możemy być tylko placówką, która zajmuje się kształceniem nauczycieli. Pragniemy współpracować z wieloma instytucjami i organizacjami, realizując różnorodne projekty. W ostatnim czasie zwracamy uwagę również na seniorów, oferując im możliwość zdobywania nowych umiejętności. Musimy stanąć wobec wyzwań przyszłości i nadążać za tym, co dzieje się we współczesnym świecie, aby nadal być atrakcyjnymi dla młodych ludzi. Robotyzacja, automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają rynek pracy, a my musimy być gotowi na te zmiany – mówiła dyrektor Małgorzata Łakomiec.

Dyrektor podkreśliła również, że dziś w dobie Internetu wszyscy mamy dostęp do ogromnej ilości informacji, ale ważne jest, aby wiedza była przydatna i pomocna w życiu codziennym. Konieczne jest nauka radzenia sobie z emocjami oraz budowanie rzeczywistych relacji między ludźmi. Dlatego też ważne jest, aby nauczanie obejmowało nie tylko naukę matematyki czy polskiego, ale także rozwijanie kompetencji miękkich.

 – Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oferuje szeroką gamę kursów i szkoleń, które są dostosowane do współczesnych potrzeb i wyzwań. Naszym celem jest wspieranie nauczycieli w rozwijaniu kompetencji miękkich oraz dostarczanie narzędzi niezbędnych do skutecznego nauczania. Dążymy do tego, aby nasi nauczyciele byli gotowi na przyszłość i potrafili sprostać wymaganiom współczesnej edukacji – mówiła dyrektor Łakomiec.

W dalszej części wystąpień Izabela Krzak-Borkowska, koordynatorka merytoryczna projektu „Przedszkolne Inkubatory Świętokrzyskiej Dwujęzyczności” omówiła  znaczenie dwujęzyczności w kontekście współczesnego świata, a a Radosław Lachowski, kierownik ds. informatyzacji i zarządzania projektami ŚCDN podkreślał wpływ sztucznej inteligencji na życie nas wszystkich.

Spotkania zakończyło się podpisaniem Porozumień z włodarzami gmin, czego owocem będzie realizacja projektu w przedszkolach.

Fascynujący projekt

Projekt „Przedszkolne Inkubatory Świętokrzyskiej Dwujęzyczności" skierowany jest do 16 świętokrzyskich przedszkoli. Przedsięwzięcie zakłada m.in. interaktywną naukę języka angielskiego. Z projektu skorzysta320 dzieci oraz 32 nauczycieli.

W ramach projektu zaplanowano wiele fascynujących działań edukacyjnych, takich jak zajęcia dwujęzyczne dla dzieci, kursy doskonalące dla nauczycieli, zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego oraz spotkania teatralne. Dzięki udziałowi w projekcie przedszkola rozszerzą swoją ofertę edukacyjną.

Fundusze na realizacje projektu w kwocie 1,7 mln zł pochodzą z programu unijnego dla województwa świętokrzyskiego.

Projekt skierowany jest do 16 ośrodków wychowania przedszkolnego:

 • Publiczne Przedszkole w Nizinach
 • Samorządowe Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wiślicy
 • Przedszkole Publiczne w Małogoszczu
 • Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Hucie Podłysica
 • Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Porąbkach
 • Gminne Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cedzynie
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku
 • Przedszkole Samorządowe nr 34 w Kielcach
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwaniskach
 • Katolicki Zespól Edukacyjny w Ostrowcu Świętokrzyskim Przedszkole nr 1 Sióstr Rodziny Maryi
 • Zespół Placówek Oświatowych Przedszkole w Gackach
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Oddz. Partyzanckiego "Jędrusie" w Sulisławicach
 • Przedszkole Publiczne nr 16 w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Skarżysku Kamiennej
 • Przedszkole Publiczne nr 3 w Zespole Placówek Oświatowych w Skarżysku Kamiennej
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Rzepinie
 • Zespół Placówek Oświatowych w Olesznie

 

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}