W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Odszkodowania, wywłaszczenia, hipoteka

Ustalanie odszkodowań za grunty zajęte pod drogi publiczne
Informacja o karcie
  • Formularz F5e-P/7/2 - obowiązuje od 19.01.2022r.
  • Karta Opisu Usługi Nr GN.0143.8.2023
  • Stan na dzień 05.09.2023r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami pokój nr 108, I piętro, tel. 41 260 47 44; pokój nr 105, I piętro, tel. 41 260 47 33

Podstawa prawna wykonywania usługi
  1. Art. 12 ust. 4a do 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 162),
  2. Art. 128 - 135 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 344 z późn. zm.),
  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z  2023 r. poz. 775 z późn. zm.).
Wymagane dokumenty

Postępowanie prowadzone z urzędu.

Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 – parter, pokój Nr 1.

Opłaty

Nie dotyczy.

Sposób załatwienia sprawy

Ustalenie odszkodowania następuje w formie decyzji administracyjnej po uprzednim zgromadzeniu  materiału dowodowego i sporządzeniu operatu szacunkowego.

Odbiór informacji

Osobiście lub przesłanie na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Termin załatwienia sprawy

Decyzja wydawana w ciągu 30 dni – zgodnie z art. 12 ust. 4b ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Wojewody Świętokrzyskiego za pośrednictwem Starosty Koneckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronom.

Inne informacje
  • Nieruchomości lub ich części stają się z mocy prawa:
  1. własnością Skarbu Państwa w odniesieniu do dróg krajowych,
  2. własnością odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna.
  • Ustalone przez Starostę, wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej w drodze decyzji administracyjnej odszkodowanie wypłaca: gmina - w odniesieniu do dróg gminnych, zarząd powiatu - w odniesieniu do dróg powiatowych.
  • Odszkodowanie, jest ustalane i wypłacane według zasad i trybu określonych w przepisach o odszkodowaniach za wywłaszczone nieruchomości.
  • Wniosek może być złożony osobiście, przesłany przez operatora pocztowego albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, czasowe zajęcie nieruchomości lub udostępnienie nieruchomości przez zezwolenie na realizację inwestycji celu publicznego oraz ustalenie odszkodowania za szkody
Informacja o karcie
  • Formularz F5e-P/7/2 - obowiązuje od 19.01.2022r.
  • Karta Opisu Usługi Nr GN.0143.10.2023
  • Stan na dzień 05.09.2023r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, pokój nr 108, I piętro, tel. 41 260 47 47

Podstawa prawna wykonywania usługi
  1. Art. 124 - 129 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.  Dz. U. z 2023 r. poz. 344 z późn. zm.),
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.).
Wymagane dokumenty
  1. Wniosek o zezwolenie na zajęcie nieruchomości wraz z załącznikami.

Załączniki do wniosku:

  • Protokół z przebiegu rokowań.
  • Wypis i kopia z planu miejscowego, a w przypadku braku planu decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wraz z załącznikiem graficznym.
  • Wypis z rejestru gruntów.
  • Opis inwestycji z podaniem: rodzaju ograniczenia, długości inwestycji, pasa ograniczenia oraz mapą z zaznaczonym przebiegiem planowanej inwestycji.
  • Aktualne upoważnienie pełnomocników działających w imieniu inwestora.
Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 - parter, pokój Nr 1

Opłaty

Wniosek z załącznikami nie podlegają opłacie skarbowej.

Sposób załatwienia sprawy

Starosta Konecki wydaje decyzję po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego.

Odbiór informacji

Osobiście lub przesłanie na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Termin załatwienia sprawy

Postępowanie prowadzone jest według procedury określonej w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Wojewody Świętokrzyskiego za pośrednictwem Starosty Koneckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronom.

Inne informacje

Na podstawie art. 124 ugn Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Na mocy art. 124b ugn Starosta, w drodze decyzji zobowiązuje właściciela, użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości do udostępnienia nieruchomości w celu wykonania czynności związanych z konserwacją, remontami oraz usuwaniem awarii ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń, nienależących do części składowych nieruchomości, służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, a także usuwaniem z gruntu tych ciągów, przewodów, urządzeń i obiektów, jeżeli właściciel, użytkownik wieczysty lub osoba, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości nie wyraża na to zgody. Decyzja o zobowiązaniu do udostępniania nieruchomości może być także wydana w celu zapewnienia dojazdu umożliwiającego wykonanie czynności.

Wniosek może być złożony osobiście, przesłany przez operatora pocztowego albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

Wywłaszczenie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego oraz ustalenie odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości
Informacja o karcie
  • Formularz F5e-P/7/2 - obowiązuje od 19.01.2022r.
  • Karta Opisu Usługi Nr GN.0143.11.2023
  • Stan na dzień 05.09.2023r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, pokój nr 108 , I piętro, tel. 41 260 47 44

Podstawa prawna wykonywania usługi
  1. Art. 112 – 123 oraz art. 128-135 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 344 z późn. zm.),
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.),
  3. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 146).
Wymagane dokumenty

Wniosek o wywłaszczenie nieruchomości położonej na terenie Powiatu Koneckiego - wniosek sporządzony samodzielnie przez zainteresowanego, zawierający następujące elementy treści:

  • nieruchomość z podaniem oznaczeń z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz katastru nieruchomości,
  • cel publiczny, do którego realizacji nieruchomość jest niezbędna,
  • powierzchnię nieruchomości, a jeżeli wywłaszczeniem ma być objęta tylko jej część, powierzchnię tej części i całej nieruchomości,
  • dotychczasowy sposób korzystania z nieruchomości i stan jej zagospodarowania,
  • lokale zamienne oraz sposób ich zapewnienia najemcom wywłaszczonych lokali,
  • właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, a w razie braku danych umożliwiających określenie tych osób- władającego nieruchomością zgodnie z wpisem w katastrze nieruchomości
  • osobę, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości,
  • nieruchomość zamienną, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego taką oferuje.

Załączniki:

  • protokół z przebiegu rokowań,
  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zawierającą określenie granic terenu niezbędnego do realizacji celu publicznego, na który nieruchomość ma zostać wywłaszczona,
  • mapa z rejestrem nieruchomości objętych wnioskiem o wywłaszczenie lub mapę z podziałem i rejestrem nieruchomości oraz decyzję zatwierdzającą ten podział, jeżeli wniosek dotyczy tylko części nieruchomości,
  •  odpis księgi wieczystej założonej dla nieruchomości objętej wnioskiem o wywłaszczenie (w przypadku braku księgi wieczystej – zaświadczenie z Wydziału Ksiąg Wieczystych, że nieruchomość nie ma założonej księgi).
Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 – parter, pokój Nr 1

Opłaty

Wniosek z załącznikami nie podlegają opłacie skarbowej.

Sposób załatwienia sprawy

Wywłaszczenie nieruchomości oraz ustalenie odszkodowania następuje w formie decyzji administracyjnej, po uprzednim zgromadzeniu materiału dowodowego, sporządzeniu operatu szacunkowego oraz przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej, o terminie której strony postępowania zostaną pisemnie powiadomione.

Odbiór informacji

Osobiście lub przesłanie na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Termin załatwienia sprawy

Decyzja wydawana jest w terminie dwóch miesięcy z uwagi na skomplikowany charakter postępowania administracyjnego – zgodnie z art. 35 i 36 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Wojewody Świętokrzyskiego za pośrednictwem Starosty Koneckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronom.

Inne informacje
  • Wywłaszczenie polega na pozbawieniu lub ograniczeniu w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości.
  • Wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, jeżeli cele publiczne (wskazane w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami) nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości, a prawa te nie zostały nabyte w drodze umowy.

Nieruchomość może być wywłaszczona tylko na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego na rzecz Skarbu Państwa  następuje z urzędu, a na rzecz jednostki samorządu terytorialnego - na wniosek jej organu wykonawczego.

Wszczęcie postępowania należy poprzedzić rokowaniami.

  • Wywłaszczenie nieruchomości następuje za odszkodowaniem. Wysokość odszkodowania ustala się według stanu i wartości wywłaszczonej nieruchomości w dniu wydania decyzji o wywłaszczeniu.
  • Ustalenie wysokości odszkodowania następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającej wartość nieruchomości. Podstawę ustalenia wysokości odszkodowania stanowi wartość rynkowa nieruchomości.
  • W ramach odszkodowania właścicielowi wywłaszczonej nieruchomości może być przyznana, za jego zgodą, nieruchomość zamienna.

Wniosek może być złożony osobiście, przesłany przez operatora pocztowego albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP)

 

 

Zwrot wywłaszczonej nieruchomości
Informacja o karcie
  • Formularz F5e-P/7/2 - obowiązuje od 19.01.2022r.
  • Karta Opisu Usługi Nr GN.0143.9.2023
  • Stan na dzień 05.09.2023r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami pokój nr 108, I piętro, tel. 41 260 47 44

Podstawa prawna wykonywania usługi
  1. Art. 136, 142 i 216 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344 z późn. zm.),
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.),
Wymagane dokumenty
  1. Wniosek (podanie) byłego właściciela nieruchomości lub jego spadkobierców.
  2. Decyzja wywłaszczeniowa lub akt notarialny dot. nabycia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.
  3. Postanowienie sądu o nabyciu praw do spadku w przypadku, gdy byli właściciele nie żyją.
  4. Dokument potwierdzający własność nieruchomości w dniu jej wywłaszczenia, oświadczenie o zwrocie odszkodowania.
Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 – parter, pokój Nr 1

Opłaty

Wniosek z załącznikami nie podlegają opłacie skarbowej.

Sposób załatwienia sprawy

Zwrot wywłaszczonej nieruchomości następuje w formie decyzji administracyjnej, po uprzednim zgromadzeniu materiału dowodowego, dokonaniu podziału nieruchomości, sporządzeniu operatu szacunkowego oraz przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej, o terminie której strony postępowania zostają pisemnie powiadomione.

Odbiór informacji

Osobiście lub przesłanie na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Termin załatwienia sprawy

Około 1 roku. Wydłużony termin postępowania związany jest ze specyfiką sprawy wymagającą zgromadzenia dowodów (w tym od innych organów), podziałem nieruchomości, wyceną nieruchomości.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Wojewody Świętokrzyskiego za pośrednictwem Starosty Koneckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronom.

Inne informacje
  1. W przypadku zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, poprzedni właściciel lub spadkobierca zwraca Skarbowi Państwa lub właściwej jednostce samorządu terytorialnego ( np. Gminie), w zależności od tego, kto jest właścicielem nieruchomości w dniu zwrotu, wypłacone odszkodowanie, a także nieruchomość zamienną, jeżeli była przyznana w ramach odszkodowania.
  2. Kwota odszkodowania podlega waloryzacji.
  3. Należności mogą być na wniosek poprzedniego właściciela albo jego spadkobiercy, rozłożone na raty, ( nie dłużej niż na 10 lat), oprocentowane przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
  4. Wierzytelność Skarbu Państwa podlega zabezpieczeniu poprzez ustanowienie hipoteki.
  5. Wniosek może być złożony osobiście, przesłany przez operatora pocztowego albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

Wykreślenie z księgi wieczystej hipotek ustanowionych na rzecz Skarbu Państwa, wzmianek o wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego
Informacja o karcie
  • Formularz F5e-P/7/2 - obowiązuje od 19.01.2022r.
  • Karta Opisu Usługi Nr GN.0143.15.2023
  • Stan na dzień 05.09.2023r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, pokój nr 108, I piętro, tel. 41 260 47 44

Podstawa prawna wykonywania usługi
  1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 344 z późn. zm.),
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.),
  3. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 146).
Wymagane dokumenty

Wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej hipoteki ustanowionej na rzecz Skarbu Państwa lub wykreślenie wzmianki o wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego złożony przez osobę posiadającą  interes prawny. Wniosek sporządzony samodzielnie przez zainteresowanego zawierający następujące elementy treści: dane osobowe, oznaczenie geodezyjne nieruchomości (nazwa miejscowości, gmina, obręb, nr działki, powierzchnia) oraz numer księgi wieczystej.

Załączniki:

  • W przypadku wniosku o wykreślenie hipoteki ustanowionej na rzecz Skarbu Państwa zaświadczenie potwierdzające uregulowanie zaległej kwoty zabezpieczenia hipotecznego.
Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 - parter, pokój Nr 1

Opłaty

Zaświadczenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 2142 ze zm.).

Sposób załatwienia sprawy

Starosta Konecki wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej wydaje zezwolenie w formie zaświadczenia na wykreślenie z księgi wieczystej hipoteki ustanowionej na rzecz Skarbu Państwa lub wykreślenie wzmianki o wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego, po uprzednim ustaleniu zasadności wniosku (m. in. zbadaniu czy Starosta Konecki jest organem posiadającym kompetencje do wydania zezwolenia) oraz zbadaniu księgi wieczystej.

Odbiór informacji

Osobiście lub przesłanie na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Termin załatwienia sprawy

7 dni – zgodnie z art. 217 Kodeks postępowania administracyjnego.

Tryb odwoławczy

Odmowa wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez osoby ubiegające się o nie, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach (art. 219 Kodeks postępowania administracyjnego).

Inne informacje

Wniosek może być złożony osobiście, przesłany przez operatora pocztowego albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
01.09.2021 11:33 jpiszcz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Lucyna Kołodziejczyk
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Odszkodowania, wywłaszczenia, hipoteka 4.0 06.09.2023 11:06 jpiszcz
Odszkodowania, wywłaszczenia, hipoteka 3.0 05.12.2022 10:42 jpiszcz
Odszkodowania, wywłaszczenia, hipoteka 2.0 16.08.2022 12:36 jpiszcz
Odszkodowania, wywłaszczenia, hipoteka 1.0 01.09.2021 11:33 jpiszcz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}