W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej

Z uwagi na bardzo specyficzną sytuację związaną z epidemią, Starostwo Powiatowe w Końskich wyszło z inicjatywą organizowania konkursów on-line. Jak czas pokazał, był to pomysł „trafiony w dziesiątkę”.

Od lewej: p.o. zastępcy naczelnika delegatury IPN w Kielcach Patrycja Zatorska - Milewska i naczelnik wydziału promocji i kultury Marian Wikiera

Forma ta, nie tylko przypadła do gustu mieszkańcom naszego powiatu, ale była też szansą na nawiązanie wielu ciekawych kontaktów np. z Polonią w Rosji. Częstym tematem konkursów są najnowsze dzieje naszego kraju, wybitne postacie i najważniejsze momenty z historii. W związku z tym zupełnie naturalnym było nawiązanie bliskiej współpracy z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizowane wcześniej turnieje wiedzy poświęcone pamięci rtm. Witolda Pileckiego, 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, czy niezwykle interesujący konkurs literacki dla młodzieży, poruszający temat nowoczesnego wymiaru patriotyzmu, przygotowywane były przy wsparciu IPN. Cieszy fakt, że działania Wydziału Promocji i Kultury koneckiego starostwa wpisują się w politykę edukacyjną propagującą ideę patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży. Kielecka delegatura IPN włączyła się też w przygotowania i ufundowanie nagród zarówno w I, jak i w II edycji Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które organizowane były z inicjatywy starosty Grzegorza Pieca w 2020 i 2021 roku. Tematowi bieżącej współpracy i planom na 2021 rok poświęcone było spotkanie Mariana Wikiery – Naczelnika Wydziału Promocji i Kultury z p.o. Zastępcy Naczelnika Delegatury w Kielcach Patrycją Zatorską - Milewską i Leszkiem Bukowskim w dniu 25 lutego. Przedstawione ze strony koneckiego starostwa plany działań, dotyczące upamiętnienia miejsc zrzutów cichociemnych i utworzenie ścieżki edukacyjnej opartej na losach bohaterów, spotkały się z aprobatą przedstawicieli IPN, co wróży dalszą owocną współpracę w najbliższym czasie.

Adam Kubka

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}