W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wizyta TICCIH w Maleńcu

07.10.2022

Na zaproszenie dyrektora ​​​​​​​Macieja Chłopka, 30 września br., Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu odwiedzili przedstawiciele Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego (TICCIH – ang. The International Committee for the Conversation of the Industrial Heritage). To wiodąca organizacja o zasięgu międzynarodowym, której działalność skupia się na zadaniach rewitalizacji dziedzictwa przemysłowego.

Wizyta przedstawicieli Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego (TICCIH – ang. The International Committee for the Conversation of the Industrial Heritage) w Maleńcu

W pracach komitetu uczestniczą naukowcy z wielu dyscyplin historii, techniki i inżynierii, konserwatorzy zabytków oraz przedstawiciele muzeów techniki. Wśród członków instytucjonalnych komitetu są m.in. Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Twierdza Srebrna Góra, Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Aktualnie pracami komitetu kieruje Piotr Gerber – profesor Politechniki Wrocławskiej w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki, autor ponad 70 publikacji dotyczących m.in. ochrony dziedzictwa przemysłowego.

Celem wizyty, było zapoznanie się ze stanem zachowania staropolskiego dziedzictwa przemysłowego oraz działaniami prowadzonymi na rzecz jego ochrony. W trakcie dwudniowego pobytu na terenie dawnego Zagłębia Staropolskiego przedstawiciele komitetu odwiedzili m.in. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, walcownię i pudlingarnię w Sielpi Wielkiej oraz wymieniony Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Goście nie tylko docenili wkład i wysiłki Powiatu Koneckiego na rzecz zachowania tego unikalnego obiektu, ale uznali również, że jest to najlepiej zachowany, pod względem autentyczności, zabytek staropolskiego przemysłu i techniki. Warto jeszcze zaznaczyć, że to zacne gremium było pod wrażeniem odbytej wizyty i już planują następne spotkanie w urokliwych miejscach naszego regionu.

Marian Wikiera

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}