W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W atmosferze Koneckiego Września – nocny marsz śladem żołnierzy Robota

04.09.2023

W nocy z piątku na sobotę (01.09/02.09.2023 r.) ​​​​​​​odbył się nocny marsz „Śladami II Zgrupowania Partyzanckiego Żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem Waldemara Szwieca ps. „Robot”. Nocna wędrówka miała na celu oddanie hołdu poległym bohaterom i przypomnienie brawurowej akcji żołnierzy "Robota".  W tym roku mija bowiem 80 lat od akcji opanowania miasta Końskie z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku przez II Zgrupowanie ze Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” pod komendą ppor. cichociemnego Waldemara Szwieca „Robota”.

W atmosferze Koneckiego Września – nocny marsz śladem żołnierzy Robota

Akcja ta miała na celu podtrzymanie na duchu ludności po sierpniowych, masowych aresztowaniach, tudzież zaopatrzenie oddziału i podkreślenie czwartej rocznicy hitlerowskiej agresji . „Robotowcy” w sile około 80 ludzi (wśród nich konecki pluton „Allana”) uderzyli na Końskie, na półtora tysięczny garnizon niemiecki. Korzystając z ciemności oraz całkowitego zaskoczenia wroga, partyzanci po wykonaniu założonych zadań wycofali się, nie ponosząc żadnych strat. Ta imponująca akcja odbiła się szerokim echem w kraju, a wiadomość o niej dotarła nawet droga radiową do Londynu.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18:30 przed pomnikiem żołnierzy „Robota” w Furmanowie z udziałem przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (Koło w Niekłaniu) z Bolesławem Niedzielskim na czele. Szlak leśny wytyczyli leśnicy: Grzegorz Jóźwik i Eugeniusz Wierzbicki, który ponadto opowiadał szczegóły związane z wydarzeniami sprzed 80’ lat. W tej narracji wspierał go Marian Wikiera – historyk, regionalista. Trasa marszu przebiegała dokładnie tymi samymi drogami, którą przemierzali żołnierze, a mianowicie: Furmanów - Wielka Wieś - Piasek - Bagno - Leśniczówka Stoki - Stary Młyn – Końskie. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, głównie przedstawicieli Nadleśnictw: Stąporków i Barycz, pracowników Starostwa Powiatowego w Końskich ze Starostą Grzegorzem Piecem na czele oraz członkowie Stowarzyszenia Kohorta i jednostek strzeleckich 2026 i 2160.

Organizatorami marszu byli Nadleśnictwa: Stąporków i Barycz z nadleśniczymi Sławomirem Nygą i Wojciechem Bombą na czele oraz Starostwo Powiatowe w Końskich.

Beata Kij

Zdjęcia (33)

{"register":{"columns":[]}}