W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W 159 rocznicę

To już 159 lat od momentu zrywu niepodległościowego, jakim było Powstanie Styczniowe. Radny Miasta i Gminy Stąporków Jakub Dajczer oraz Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Eksploracyjne „Trojak”, wspólnie postanowili uczcić to wydarzenie i jednocześnie przypomnieć o bohaterskim czynie zbrojnym polskich patriotów.

159 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej odbyła się okolicznościowa msza św., która sprawowana była m.in. w intencji podporucznika Antoniego Bucelskiego, bohatera – powstańca, którego ciało spoczywa na cmentarzu w Czarnej. Kim był Antoni Bucelski? O tym w swym opracowaniu przypomina nam Jerzy Kowalczyk.

„Antoni Bucelski, syn Marcina i Weroniki z Szczygiowskich, urodził się 3 listopada 1846 roku w Gnojnie/k Chmielnika. Do powstania narodowego poszedł jako 17 – letni uczeń. Pełnił służbę wywiadowczą pod komendą Karola Krysińskiego. 19 listopada 1963 roku, wraz z całym plutonem dostał się do niewoli we wsi Tarnawka w Guberni Lubelskiej. Zesłany na Sybir, gdzie przebywał do 1870 roku. Później podjął prace jako magazynier w fabryce w Stąporkowie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę otrzymał honorowy stopień podporucznika weterana 1863 roku i został wprowadzony do Imiennego Wykazu Weteranów Powstań Narodowych 1831, 1848 i 1863 roku (Dz. Personalny Nr 40 z 1923, poz. 3299). W 1924 roku odznaczony Krzyżem Walecznym (Dz. Personalny Nr 115 z 1924r.) Dnia 8 listopada 1930 roku otrzymał Krzyż Niepodległości z Mieczami (MP 260/1930, poz. 17). Antoni Bucelski umiera w 1931 roku, a jego prochy spoczywają na cmentarzu w Czarnej, we wspólnej mogile ze swą małżonki, Bronisławą z Sykulskich (1855-1918)”.

Po zakończeniu liturgii przemieszczono się na cmentarz w Czarnej, gdzie przy grobie wspomnianego wcześniej powstańca, oddano mu hołd, złożono kwiaty i zapalono znicze. A wszystko, to w historycznej oprawie Koneckiej Grupy Powstańczej 1863. Na świetlicy w Czarnej odbył się swoisty wieczór wspomnień, gdzie nie zabrakło doznań poetyckich i muzycznych. Okolicznościowy referat historyczny wygłosił Jakub Dajczer, a wspomniana wcześniej grupa rekonstrukcyjna uczestniczyła również w podobnych uroczystościach, które miały miejsce na Uroczysku Ormanicha, w Gminie Ruda Maleniecka.

Paweł Kubiak

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}