W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Użytkowanie wieczyste, dożywotnie użytkowanie

Nabycie prawa własności nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym
Informacja o karcie
  • Formularz F5e-P/7/2 - obowiązuje od 19.01.2022r.
  • Karta Opisu Usługi Nr GN.0143.17.2023
  • Stan na dzień 05.09.2023r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami pokój nr 108, I piętro, tel. 41 260 47 49

Podstawa prawna wykonywania usługi

 Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344 z późn. zm.).

Wymagane dokumenty

Wniosek o nabycie prawa własności nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym (wniosek sporządzony samodzielnie przez interesanta lub na właściwym druku dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Końskich) zawierający następujące dane:

  • dane osobowe wnioskodawcy/ów (imiona, nazwisko, adres zamieszkania, tel. kontaktowy)
  • oznaczenie nieruchomości będącej przedmiotem nabycia (nazwa miejscowości, nr działki, powierzchnia, nr księgi wieczystej)
  • oznaczenie dokumentu, na podstawie którego wnioskodawca/y nabyli prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości
Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 - parter, pokój Nr 1

Opłaty

Wniosek nie podlega opłacie skarbowej.

Sposób załatwienia sprawy

Nabycie prawa własności nieruchomości następuje w formie aktu notarialnego, po uprzednim wyrażeniu zgody na nabycie przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz sporządzeniu operatu szacunkowego.

Odbiór informacji

Osobiście lub przesłanie na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Termin załatwienia sprawy

Do 6 miesięcy od dnia wpływu wniosku.

Tryb odwoławczy

Decyzja o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży ma charakter uznaniowy - nie przysługuje środek odwoławczy.

Inne informacje
  • Nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Skarbu Państwa może być sprzedana użytkownikowi wieczystemu za zgodą Wojewody Świętokrzyskiego,
  • Nabycie prawa własności nieruchomości następuje odpłatnie  (wartość  nieruchomości  będącej przedmiotem nabycia ustala się na podstawie opinii rzeczoznawcy majątkowego),
  • Na poczet ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określoną według stanu na dzień sprzedaży,
  • W  przypadku   współużytkowania   wieczystego,  z  wnioskiem  o  nabycie  nieruchomości  powinni wystąpić wszyscy użytkownicy wieczyści,
  • Prawo użytkowania wieczystego wygasa   z   mocy  prawa  w  dniu  zawarcia  umowy  sprzedaży nieruchomości (akt notarialny).
  • Wniosek może być złożony osobiście, przesłany przez operatora pocztowego albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa w prawo własności
Informacja o karcie
  • Formularz F5e-P/7/2 - obowiązuje od 19.01.2022r.
  • Karta Opisu Usługi Nr GN.0143.14.2023
  • Stan na dzień 05.09.2023r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami pokój nr 108 , I piętro, tel. 41 260 47 49

Podstawa prawna wykonywania usługi
  1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego
    w prawo własności nieruchomości (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1314),
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.),
  3.  Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 344 z późn. zm.).
Wymagane dokumenty

Wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności  (wniosek sporządzony samodzielnie przez interesanta lub na druku dostępnym w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Końskich - I piętro, pok. 108) zawierający następujące elementy treści:

  • dane osobowe wnioskodawców ( imiona, nazwisko, imiona rodziców, miejsce zamieszkania, PESEL),
  • oznaczenie geodezyjne nieruchomości będącej przedmiotem przekształcenia (nazwa miejscowości, gmina, obręb, nr działki, powierzchnia, nr księgi wieczystej).

Załączniki:

  •  ewentualny wniosek o bonifikatę wraz ze stosownymi załącznikami.
Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 - parter, pokój Nr 1

Opłaty

Wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 10,00 zł – zgodnie z ustawą z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 2142 ze zm.) - część I  pkt  53 załącznika do ustawy ''Wykaz przedmiotów opłaty  skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia”.

Opłatę można uiścić w kasie Starostwa Powiatowego. ul. Stanisława Staszica 2 oraz punktach wyznaczonych do poboru opłat skarbowych lub na konto: Urzędu Miasta i Gminy w Końskich numer bankowy: 07 1240 5006 1111 0010 1843 0049

Sposób załatwienia sprawy

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności następuje w formie decyzji administracyjnej, po uprzednim sporządzeniu operatu szacunkowego.

Odbiór informacji

Osobiście lub przesłanie na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Termin załatwienia sprawy

1 miesiąc w przypadku braku możliwości załatwienia sprawy w niniejszym terminie zainteresowany zostanie powiadomiony o przedłużeniu  terminu załatwienia sprawy i przyczynach zwłoki zgodnie z art. 35, 36 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kpa

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Wojewody Świętokrzyskiego za pośrednictwem Starosty Koneckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Inne informacje
  • Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przysługuje: osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy (tj. 13.10.2005 roku) użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych; osobom fizycznym i prawnym będącym właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego; spółdzielniom mieszkaniowym będącym właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.
  • Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności następuje odpłatnie (wartość  nieruchomości będącej przedmiotem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo   własności ustala się na podstawie jej wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Na poczet ceny nieruchomości gruntowej zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego nieruchomości określoną według stanu na dzień wydania decyzji o przekształceniu)
  • Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości ustalona opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości może zostać na wniosek użytkownika wieczystego rozłożona na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Nieuiszczona część opłaty, rozłożonej na raty zgodnie z ww. artykułem, podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski (art.4 ust. 4). Wierzytelność z tytułu opłaty, o której mowa w art. 4 ust. 1 podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową ( art. 4  ust. 6 ).
  • Zgodnie z art. 4 ust. 7, pkt. 1 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w oparciu o:

§ 1 zarządzenia Nr 128/2011 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 30.11.2011 r. „Osobom fizycznym, którym przysługuje prawo do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, Starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej w odniesieniu do nieruchomości gruntowych Skarbu  Państwa  może  udzielić  bonifikaty od opłaty z tytułu takiego przekształcenia, na następujących zasadach:

  1. w wysokości do 90 %, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym (przyjęty jako średni z ostatnich trzech poprzedzających miesiąc, w którym wydawana jest decyzja o przekształceniu), nie przekracza 50 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostanie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów,
  2. w wysokości do 40 %, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym (przyjęty jako średni z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym wydawana jest decyzja o przekształceniu, nie przekracza 100 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, opisanego w pkt. 1 i ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów”.

§ 2 w/w zarządzenia „Spółdzielniom mieszkaniowym będącym właścicielami budynków mieszkalnych bądź właścicielami lokali mieszkalnych, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego może być przyznana bonifikata od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w odniesieniu do nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa w wysokości 90 %”.

§ 3 w/w zarządzenia „Bonifikaty, o których mowa w § 1 i 2 niniejszego zarządzenia przysługują tylko w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe”.

  • Art. 4 ust. 9 ww. ustawy stanowi, że ''osobom fizycznym, które prawa użytkowania wieczystego   uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990 r, oraz ich następcom prawnym, organ właściwy do wydania decyzji udziela na ich wniosek 50% bonifikaty od opłaty, o której mowa w ust.1''.
  • Wniosek może być złożony osobiście, przesłany przez operatora pocztowego albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

Ustalanie stawki procentowej oraz opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, w związku z nabyciem prawa użytkowania wieczystego od podmiotu zwolnionego dotychczas od obowiązku uiszczania opłat rocznych
Informacja o karcie
  • Formularz F5e-P/7/2 - obowiązuje od 19.01.2022r.
  • Karta Opisu Usługi Nr GN.0143.16.2023
  • Stan na dzień 05.09.2023r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, pokój nr 108, I piętro, tel. 41 260 47 49

Podstawa prawna wykonywania usługi

Art. 221 ust. 2 w zw. z art. 72 ust. 3 pkt. 4 i 5 oraz art. 78-81 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 344 z późn. zm.).

Wymagane dokumenty

 Wniosek zainteresowanego.

Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 - parter, pokój Nr 1

Opłaty

Wniosek z załącznikami nie podlegają opłacie skarbowej.

Sposób załatwienia sprawy

Wypowiedzenie na piśmie wysokości dotychczasowej opłaty, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego, z równoczesną ofertą przyjęcia jej nowej wysokości – po uzyskaniu operatu szacunkowego sporządzanego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Odbiór informacji

Osobiście lub przesłanie na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Termin załatwienia sprawy

1 miesiąc, w przypadku braku możliwości załatwienia sprawy w niniejszym terminie zainteresowany zostanie powiadomiony o przedłużeniu  terminu załatwienia sprawy i przyczynach zwłoki zgodnie z art. 35, 36 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Tryb odwoławczy

Użytkownik wieczysty w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia opłaty rocznej, może złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach wniosek o ustalenie, że proponowana opłata jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Wniosek do Kolegium składa się w dwóch egzemplarzach. Podlega on opłacie skarbowej. Złożenie wniosku nie zwalnia z obowiązku uiszczania opłat w dotychczasowej wysokości.

Inne informacje

Zgodnie z art. 221 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jeżeli przy oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie została określona wysokość stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, właściwy organ (Starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej – w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa) określi wysokość tej stawki, stosując tryb postępowania określony w art.78-81 cyt. ustawy.

W myśl art.78-81 ustawy o gospodarce nieruchomościami organ zamierzający zaktualizować opłatę roczną winien wypowiedzieć dotychczasową opłatę do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego oraz przesłać ofertę nowej wysokości, która zaczyna obowiązywać od 1 stycznia roku następnego. Do doręczenia wypowiedzenia stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości (Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach), wniosek o ustalenie, że ustalona opłata jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości.

W przypadku nie złożenia wniosku właściwy organ oraz użytkownika wieczystego obowiązuje wysokość opłaty zaoferowana w piśmie.

Wniosek do kolegium składa się na piśmie w dwóch egzemplarzach. Podlega on opłacie skarbowej.

Od orzeczenia kolegium właściwy organ lub użytkownik wieczysty mogą wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Wniesienie sprzeciwu jest równoznaczne z żądaniem przekazania sprawy do sądu powszechnego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

W przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa opłata roczna tytułu użytkowania wieczystego powinna być uiszczana do dnia 31 marca każdego roku bez odrębnego wezwania.

Wniosek może być złożony osobiście, przesłany przez operatora pocztowego albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

 

Rozpatrzenie wniosku w sprawie przyznania własności działki dożywotniego użytkowania
Informacja o karcie
  • Formularz F5e-P/7/2 - obowiązuje od 19.01.2022r.
  • Karta Opisu Usługi Nr GN.0143.6.2023
  • Stan na dzień 05.09.2023r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, pokój nr 105, I piętro, tel. 41 260 47 38

Podstawa prawna wykonywania usługi

art.118 ust.1 lub ust.2a oraz art.4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 208 ze zm.).

 

Wymagane dokumenty
  1. Wniosek,
  2. Decyzja o przejęciu gospodarstwa rolnego na rzecz Skarbu Państwa,
  3. Akt zgonu osoby uprawnionej (jeśli o zwrot ubiega się zstępny),
  4. Oświadczenie osoby, która faktycznie włada nieruchomością,
  5. Upoważnienie udzielone pełnomocnikowi działającemu w imieniu strony.
Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 – parter, pokój Nr 1

Opłaty

Zwolnione z opłat.

Sposób załatwienia sprawy
  1. Złożenie wniosku wraz załącznikami wymienionymi w punkcie II ppkt.2-5.
  2. W przypadku, gdy dożywocie ustanowione zostało na części nieruchomości - zlecenie przez Starostę jednostce wykonawstwa geodezyjnego wydzielenia tej części i sporządzenia stosownego operatu technicznego.
  3. Wydanie decyzji.
Odbiór informacji

Przesłanie decyzji na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Termin załatwienia sprawy

Niezwłocznie, jednak nie dłużej niż w ciągu miesiąca od złożenia wniosku, w przypadku sprawy skomplikowanej w terminie dwóch miesięcy.

Tryb odwoławczy

Odwołanie od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty Koneckiego, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Inne informacje

Wniosek może być złożony osobiście, przesłany przez operatora pocztowego albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

 

Materiały

Wniosek o nabycie prawa własności nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym
Wniosek​_o​_nabycie​_prawa​_własności​_nieruch​_będącej​_w​_użytkowaniu​_wieczystym​_v8​_09.2023.pdf 0.05MB
Wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości
Wniosek​_o​_przeksz​_prawa​_użwieczystego​_w​_prawo​_własności​_v9​_05.12.2022.pdf 0.09MB
Wniosek o przyznanie prawa własności działki dożywotniego użytkowania
wniosek​_o​_przyznanie​_dożywotniego​_użytkowania​_v6.pdf 0.04MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
01.09.2021 11:32 jpiszcz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Lucyna Kołodziejczyk
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Użytkowanie wieczyste, dożywotnie użytkowanie 5.0 06.09.2023 10:22 jpiszcz
Użytkowanie wieczyste, dożywotnie użytkowanie 4.0 05.12.2022 11:31 jpiszcz
Użytkowanie wieczyste, dożywotnie użytkowanie 3.0 05.12.2022 09:14 jpiszcz
Użytkowanie wieczyste, dożywotnie użytkowanie 2.0 16.08.2022 10:07 jpiszcz
Użytkowanie wieczyste, dożywotnie użytkowanie 1.0 01.09.2021 11:32 jpiszcz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}