W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Turniej maszyn wiatrowych

30.03.2022

25 marca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich odbyły się półfinały regionalne Turnieju maszyn wiatrowych. Zawody otworzyli: Krzysztof Stachera Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia oraz wicedyrektor ZSP nr 1 w Końskich Michał Myszkowski.

Turniej maszyn wiatrowych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich

W zmaganiach Szkół Podstawowych wzięły udział trzy drużyny, natomiast w kategorii Szkół Ponadpodstawowych 20. Turniej klasyfikacyjny w kategorii Szkół Ponadpodstawowych wygrała drużyna „mechanika” pod nazwą TM - 4 w składzie Oliwia Dziurdź i Zuzanna Milewska z klasy pierwszej Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Opiekunem drużyny był nauczyciel przedmiotów zawodowych Sławomir Kołodziejczyk.

Nagrody wręczali: Marcin Wiaderny zastępca Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia wraz z Michałem Myszkowskim wicedyrektorem ZSP nr 1 w Końskich. Teraz przed młodymi zawodniczkami rozgrywka finałowa, która odbędzie się 22 kwietnia bieżącego roku. W tym miejscu może warto rozszyfrować enigmatyczną nazwę zespołu: TM oznacza po prostu Technikum Mechaniczne - odwołanie do potocznej nazwy „Mechanika” natomiast cyfra oznacza numer drużyny.

Należy dodać że „Turniej maszyn wiatrowych” organizowany przez Piaseczańską fundację ekologiczną to jedna z niewielu form współzawodnictwa, gdzie mogą zmierzyć się osoby zajmujące się majsterkowaniem. Zadanie polega na zbudowaniu maszyny przetwarzającej energię wiatrową na mechaniczną z jak największą sprawnością. Maszyna musi spełniać wymagania dotyczące wymiarów zewnętrznych, tak by możliwe było zamontowanie jej na stanowisku pomiarowym. Każda maszyna przechodzi cykl sterowanych komputerowo pomiarów. Konkurencja odbywa się w trzech kategoriach: maksymalna prędkość obrotowa, maksymalny moment obrotowy i maksymalna moc. We współzawodnictwie biorą udział drużyny konstruktorów liczące maksymalnie do trzech osób, współzawodnictwo zaś odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: Szkoły Podstawowe i Ponadpodstawowe. Konkurs jest dwuetapowy - zwycięzcy kwalifikacji regionalnych awansują do finału krajowego który odbędzie się w Warszawie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}