Święta Niepodległości odsłon wiele
W tym roku obchodzimy już 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszym akcentem uczczenia tych, którzy przyczynili się w 1918 r. do oswobodzenia Ojczyzny było złożenie kwiatów przy pamiątkowej tablicy, poświęconej żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej. Aktu tego dokonała w godzinach porannych w piątek 8 listopada liczna delegacja władz Powiatu Koneckiego w osobach: starosta – Grzegorz Piec, Danuta Leśniewicz, Dariusz Banasik i Wojciech Owczarek – członkowie Zarządu oraz Marian Wikiera – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich.
Przypomnijmy, że w budynku, gdzie dziś mieści się Dom Pomocy Społecznej „Cichy Zakątek” znajdowały się koszary wojsk rosyjskich, a po ich ustąpieniu w 1915 r. zajęli je żołnierze armii Austro-Węgier. Właśnie to wojsko kolejnych zaborców skutecznie rozbroili koneccy żołnierze POW, dokładnie 1 listopada 1918 r. Podniosłość tegorocznego Święta Niepodległości podkreśla uroczysta sesja Rady Powiatu w Końskich, zwołana na 8 listopada do Stąporkowa. Nie stanowi to przypadku, ponieważ wiąże się ze szkolną uroczystością nadania imienia Józefa Grota auli w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie. Józef Grot to miejscowy bohater. Pochodził ze Stąporkowa, należał do POW i rozbrajał wspomniane koszary, a po maturze w koneckim gimnazjum, poszedł na ochotnika do wojska i poległ w bitwie warszawskiej w sierpniu 1920 r.
W sobotnim Rajdzie Niepodległości weźmie udział już tradycyjnie zwarta ekipa z koneckiego starostwa.
Natomiast w niedzielę delegacja władz Powiatu będzie uczestniczyć w patriotycznych uroczystościach w Bedlnie i Zychach przy Pomniku Hubalczyków Oczywiście główne uroczystości, z licznym udziałem społeczności powiatowej, odbędą się 11 listopada w Końskich, przy Pomniku Wdzięczności Tym razem ich początek przewidziany jest na godz. 10.00, a w dalszej części w kolegiacie św. Mikołaja odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. W poniedziałkowe południe odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Tę jeszcze dość młodą tradycję zainaugurowali kilka dni temu w sposób szczególny podopieczni Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Baryczy. Mam tu na myśli wspólne wykonanie, dla uczczenia Święta Niepodległości, pieśni żołnierskich i patriotycznych. Dzięki tej aktywizującej formie wychowania patriotycznego powstał klip muzyczny.
Widać w nim szczególne podejście, ukazanie talentów i autentyczne zaangażowanie. Muzyka, śpiew i to co można obejrzeć, wywołuje niezapomniane wrażenie, po prostu chwyta za serce. Pogratulować inicjatorom, organizatorom pomysłu, a zwłaszcza społeczności szkolnej Ośrodka w Baryczy. Zachęcamy do obejrzenia tego patriotycznego klipu!
Marian Wikiera