W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rezerwiści ponownie w mundurach

16.03.2022

W kwietniu ruszają obowiązkowe szkolenia rezerwy. Każdy, kto złożył przysięgę wojskową i dostał przydział mobilizacyjny, może spodziewać się listu z Wojskowej Komendy Uzupełnień. Ćwiczenia są obowiązkowe - rezerwista, który się nie stawi, musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej Wojskowa Komenda Uzupełnień, żołnierze rezerwy pozostający na przydziale mobilizacyjnym, bez cyklicznego szkolenia, z biegiem czasu tracą nabytą w wojsku wiedzę i umiejętności. Dlatego bardzo istotnym czynnikiem jest podtrzymywanie ich kondycji, wyszkolenia oraz zapoznanie z nowoczesną techniką wojskową i sposobem jej wykorzystywania.

Rezerwiści_ponownie_w_mundurach

Ze szkoleń rezerwy w pewnym momencie zrezygnowano, by powrócić do nich w 2013 roku. Zgodnie z najnowszą treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, te prowadzone będą cyklicznie do 2035 roku. Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Na ćwiczenia powoływani są  szeregowi do 50 lat, a podoficerowie lub oficerowie do 60 lat. Wielu mieszkańców z naszego regionu, w ostatnich dniach otrzymało wezwania do stawiennictwa w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kielcach. Wojskowe Komendy Uzupełnień w całej Polsce rozesłały także wezwania do rezerwistów, w celu mobilizacyjnego uzupełnienia jednostek wojskowych.

- „Nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją w Ukrainie. Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych. Należy podkreślić, że jest to stały element przygotowywania SZ RP do realizacji zadań określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP” – podkreśliła płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

{"register":{"columns":[]}}