W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rehabilitacja 25 PLUS w Baryczy

Od 1 listopada tego roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Baryczy ruszył długo oczekiwany program pod nazwą „Rehabilitacja 25 plus”. Byłym absolwentom naszej placówki z pewnością przyniesie wymierne korzyści. Wspomnę, że to osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, które nie są nigdzie zatrudnione i nie są objęte żadną rehabilitacją w innych placówkach aktywności dziennej – informuje dyr. Ośrodka Jan Słuszniak.

Uczestnicy spotkania

Dodajmy, że ten pilotażowy program jest finansowany ze środków PFRON. W Baryczy objął on wsparciem 10 osób, które uczestniczą w wielu ciekawych formach aktywności. Należą do nich zajęcia terapeutyczne i wspierające ruchowo, w tym rehabilitacja, zajęcia logopedyczne, oraz dogoterapia i alpakoterapia.

Beneficjenci programu mogą rozwijać swoje pasje i uzdolnienia w kołach zainteresowań: plastycznym, technicznym, ceramicznym, artystycznym i rękodzielniczym. Bardzo ważne są również zajęcia rozwijające i wzmacniające wszelką aktywność i samodzielność życiową, np. zajęcia z gospodarstwa domowego, opieki nad roślinami i zwierzętami, obsługi prostych urządzeń biurowych.

Jak w uzupełnieniu informuje dyrektor placówki: Program Rehabilitacja 25 plus będzie realizowany do końca sierpnia 2021 r. Absolwenci i opiekunowie  z niecierpliwością czekają na sprzyjającą aurę i zajęcia w terenie: wycieczki i hipoterapię. W ten sposób uczestnicy projektu będą mogli inaczej, w sposób aktywny, poznawać otaczającą rzeczywistość, nabywać nowe umiejętności, pozwalające lepiej radzić sobie w codziennym życiu. Te, jak się wydaje, ciekawe zajęcia są dla byłych wychowanków placówki atrakcyjną formą oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych, bogatym źródłem nowych przeżyć i doświadczeń, które kształtują postawę otwarcia na otaczającą rzeczywistość.

Do zrealizowania tego projektu zostały zakupione do zajęć specjalistycznych pomoce dydaktyczne, logopedyczne, materiały szkolne, multimedialne: gry planszowe, gry logicznego myślenia, gry i plansze rozwijające mowę, historyjki obrazkowe, komplety książek, programy terapii - SAZ, laptop, drukarka, bindownica, laminarka, tablica multimedialna, niszczarka, bieżnia, rower treningowy, materace, zestawy piłek oraz materiały biurowe.

Przeprowadzono też remont instalacji elektrycznej, modernizację pomieszczeń z wymianą dwóch okien. Wszystko to za łączną kwotę: około 50 000 zł.

Dodajmy, że wspomniane zajęcia realizowane są w wydzielonej części budynku internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Baryczy. Dodatkowo ich uczestnikom zapewnione są dowozy i wyżywienie.

To dzięki wsparciu i osobistemu zaangażowaniu Starosty Koneckiego - Grzegorza Pieca i całego Zarządu Powiatu długo oczekiwany projekt dla dorosłych absolwentów SOSW w Baryczy został uruchomiony i mimo przeszkód związanych z pandemią jest stopniowo realizowany – dodał na zakończenie dyr. J. Słuszniak.

Gwoli uzupełnienia informacji trzeba jeszcze dodać, że to już trzecia edycja tego programu, w której udział bierze 767 osób niepełnosprawnych w stopniu głębokim i umiarkowanym. W tym roku szkolnym do programu zakwalifikowały się 102 placówki z całego kraju. Na liście podmiotów dla których zostały zabezpieczone środki finansowe w ramach programu ”Rehabilitacja 25 Plus”, na pozycji nr 75 znajduje się Powiat Konecki, który reprezentuje Ośrodek w Baryczy. Przypomnijmy, celem zasadniczym tego programu jest kontynuacja terapii, aktywizacji i wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście, nie sposób w kilku zdaniach streścić założeń i kryteriów uczestnictwa, ale co trzeba podkreślić podmiot, który zdecyduje się na udział musi posiadać zarówno bazę lokalową, jak i możliwość zorganizowania odpowiedniej kadry, chyba że już częściowo nią dysponuje.

Od samego początku mieliśmy znaczące wsparcie ze strony Pana Starosty Koneckiego – Grzegorza Pieca, bez którego prawdopodobnie nie udało by się sprostać wyzwaniu. Dlatego w imieniu społecznego ciała, jakim jest Powiatowa Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Końskich, bardzo serdecznie dziękuję za okazane zrozumienie i życzliwość w tej materii – podkreśla Paweł Kubiak – przewodniczący Powiatowej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Końskich.

Marian Wikiera

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}