W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przygoda z ojczyzną – klub odkrywców miejsc pamięci – wyróżnienia dla najlepszych

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania

W środę 7 października w siedzibie Radia Kielce odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji konkursu „Klub Odkrywców Miejsc Pamięci”. Tegoroczni uczestnicy, a było ich ponad 800, docierali do wielu nieznanych miejsc, mogli poznać zapomnianych bądź często nieznanych bohaterów. Wszystkie punkty, które musieli odwiedzić biorący udział w tych zmaganiach, zostały umieszczone uprzednio na portalu mapapamieci.net. Znajdują się one na terenie przedwojennego województwa kieleckiego; od Mokrej koło Częstochowy po Sandomierz i od Anielina koło Tomaszowa Mazowieckiego po leżący niedaleko od Miechowa – Tunel.

Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” - organizator tego konkursu, stwierdził że jednym z najtrudniej dostępnych miejsc była nieistniejąca dziś gajówka Rosochy niedaleko Samsonowa. A było takich miejsc łącznie aż 363.

Niebywałego wyczynu dokonał 11 letni Krzysztof Brymerski z Krasocina, który jako jedyny spośród uczestników tych historycznych wędrówek, dotarł, wraz ze swoim tatą, do wszystkich punktów naniesionych na wirtualną mapę. I to on z rąk ministra Jana Józefa Kasprzyka odebrał główną nagrodę – bilet na uroczystości na Monte Cassino.

Gratuluję, że zainteresowaliście się przeszłością i że traktujecie ją jako formę przygody z Ojczyzną. Przygody najpiękniejszej – powiedział przy tej okazji  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Pozostałe nagrody rzeczowe wręczali laureatom: senator RP Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, wicewojewoda Rafał Nowak oraz starosta konecki Grzegorz Piec, który też objął Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem, a ponadto wśród partnerów organizacyjnych uczestniczących w przygotowaniach niniejszego konkursu było też starostwo koneckie.

Trzeba nam wiedzieć, że spośród 363 punktów wyznaczonych do odwiedzenia przez biorących udział w konkursie, aż 79 z nich, to miejsca związane z powiatem koneckim w jego przedwojennych granicach. To bardzo dobre wydarzenie, promujące naszą małą Ojczyznę – podkreśla starosta Grzegorz Piec.

Szczególnie cieszy fakt, iż wśród laureatów znalazł się mieszkaniec Końskich – Łukasz Michalczyk, który odwiedził 120 takich miejsc pamięci, usytuowanych w większości na obszarze dawnego powiatu koneckiego. Jak sam oznajmił, była to doskonała forma spędzenia wolnego czasu. A przy okazji wzbogacił swoją wiedzę na temat małej Ojczyzny. Wydaje się zatem, że nie przypadkiem od niedawna administruje stroną na Facebooku „Końskie na fotografii”. Panie Łukaszu, gratulujemy!

Opracował: Marian Wikiera

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}