W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Początek lata z Powiatem Koneckim

Nadszedł długo wyczekiwany moment zniesienia niektórych obostrzeń. ​​​​​​​W Rozporządzeniu z dnia 29 maja br., które ukazało się w sobotę, 30 maja, znalazły się między innymi zapisy, dotyczące organizacji konferencji, targów, spotkań i wszelkiego rodzaju imprez. Co za tym idzie, od 6 czerwca można organizować imprezy kulturalne przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Plakat "Witamy lato 2021"

Lista nadchodzących imprez w powiecie koneckim na najbliższe dwa tygodnie jest dość pokaźna.

W Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu trwają obecnie warsztaty, których celem jest odtworzenie i popularyzacja tradycji pszczelarstwa leśnego i bartnictwa. Bartnictwo w Polsce ma długą i bogatą tradycję. Było to zajęcie dość popularne a bartnicy cieszyli się wieloma przywilejami. W związku z intensywnym rozwojem rolnictwa i kurczeniem się powierzchni lasów w drugiej połowie XVII w., bartnictwo zaczęło stopniowo tracić na znaczeniu. WWF Polska wraz z Mazowiecko-świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym prowadzą projekt, który ma prowadzić do odtworzenia tej tradycji w lasach świętokrzyskich i spalskich.

Uczestnicy warsztatów, prowadzonych przez znanego przyrodnika Tomasza Dzierżanowskiego, zapoznają się nie tylko z dawną kulturą bartniczą, ale również nabędą praktyczne umiejętności w zakresie wykonywania barci i kłód bartnych. Finałem tych zajęć będzie „Miodownia Powiatu Koneckiego”, która odbędzie się 4 lipca br. w Maleńcu.

W jej programie znajdą się m.in.: pokazy umiejętności bartniczych, w tym dziania kłód bartnych, chodzenie po drzewach z użyciem leziwa, warsztaty dla dzieci i dorosłych zapoznające z pracą pszczelarza i życiem pszczół, miodowe łakotki, czyli warsztaty, w trakcie których wykonywane będą miodowe smakołyki, degustacje miodów i produktów pszczelarskich oraz konkurs kulinarny na miodownik, połączony z degustacją. Dodatkowo będzie można zwiedzić dawną fabrykę żelaza w Maleńcu oraz obejrzeć ciekawe pokazy i rekonstrukcje historyczne.

Organizatorami całości wydarzenia są: Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Radoszyce, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej”, Świętokrzyski Związek Pszczelarski, Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.

W najbliższy weekend, 19 czerwca nad zalewem w Czarnej, odbędzie się impreza plenerowa pn. „Witamy lato 2021 wraz z obchodami nocy świętojańskiej”. Organizatorem eventu jest KGW „Osiemnastki Plus Czarna – Czarniecka Góra”, przy współpracy z radnym Jakubem Dajczerem. Program imprezy przewiduje prezentację kół, zrzeszonych w Powiatowej Radzie KGW, a także wspólne śpiewanie piosenek przy akompaniamencie Marka Werensa, występ aktora Teatru Opolskiego – Waldemara Kotasa, wicie wianków, rozpalanie ogniska, recytację wierszy oraz wspólne tańce i zabawy prowadzone przez zespół z Cisownika. Imprezę, patronatem honorowym objął Starosta Konecki, Grzegorz Piec.

Atrakcji nie zabraknie również w sobotę 26 czerwca br. W godzinach od 10:00 do 14:00, na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Baryczy, odbędzie się impreza plenerowa pn. ”Powiatowy Piknik Rodzinny – Bezpieczne wakacje”, której organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Końskich. Wydarzenie to będzie miało charakter profilaktyczno - promocyjny. Jego celem będzie przekazanie w atrakcyjnej formie, wiedzy na temat podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku. Uczestnicy pikniku będą mieli możliwość zapoznania się z działaniem służb i jednostek, których codzienna praca skierowana jest na zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Z kolei o godzinie 20:00 w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu odbędzie się koncert słowno-muzyczny „Grypsy z celi śmierci”, poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego, pseud. Pług. Na warstwę słowną koncertu złożą się zapiski z więzienia, jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował ppłk Łukasz Ciepliński „Pług” – dowódca IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Żołnierz Wyklęty. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, komu bliskie są wartości takie jak honor i ojczyzna. W wydarzeniu wezmą udział: aktor Marcin Kwaśny (znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych, jak „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”), saksofonista, uznany muzyk i kompozytor Marcin Świderski oraz Marek Lipski – pianista, ceniony kompozytor, aranżer. Słowo i muzykę dopełni prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach przybliżających postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego. Organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Końskich.

Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników sportu. Już 3 lipca 2021 r. w Kozowie odbędzie się tegoroczna edycja Bike Orient, którego organizatorami są Stowarzyszenie Imper Active wraz z Klubem Turystyki Rowerowej Bike Orient. Rajdy Bike Orient to rowerowe imprezy na orientację. Zadaniem uczestników jest odszukanie w terenie wyznaczonych na mapie punktów kontrolnych. Rywalizacja polega na potwierdzeniu jak największej liczby punktów w jak najkrótszym czasie. Bazą tegorocznej edycji w województwie świętokrzyskim będzie miejscowość Kozów (gmina Smyków). Do wyboru fani dwóch kółek mają trzy trasy:
- fan 30 km (TR30) z limitem 8 godzin,
- mega 60 km (TR60) z limitem 9 godzin,
- giga 120 km (TR120) z limitem 10 godzin.

Ponadto zaplanowano marszobieg na 30 km do pokonania marszem lub biegiem w limicie 8 godzin. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 1 lipca. Więcej informacji na stronie organizatora: www.bikeorient.pl

Beata Kij

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}