W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ochrona gruntów rolnych

Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej
Informacja o karcie
  • Formularz F5d-P/7/2 - obowiązuje od 24.12.2019r.
  • KARTA OPISU USŁUGI NR RO.0143.25.2021
  • Stan na dzień 11.08.2021r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa, pokój nr 205, II piętro, tel. 41 260 47 97

Podstawa prawna wykonywania usługi
  1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego 
  2. Ustawa z dnia 3 lutego 1995r o ochronie gruntów rolnych i leśnych 
Wymagane dokumenty
  1. Wniosek w sprawie wyłączenia gruntów z produkcji rolnej
  2. Mapa sytuacyjno – wysokościowa lub ewidencyjna z naniesioną planowaną inwestycją
  3. Bilans zainwestowania terenu
  4. Decyzja o warunkach zabudowy lub zgłoszenie zamiaru wykonywania robót budowlanych
Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 – parter, pokój nr 1.

Opłaty

brak

Sposób załatwienia sprawy
  1. Rozpatrzenie wniosku.
  2. Wydanie decyzji lub udzielenie informacji.
Odbiór informacji

Za pośrednictwem poczty lub osobiście.

Termin załatwienia sprawy

Zgodnie z ustawą Kodeks postępowania administracyjnego:

  • do 1 miesiąca
  • do 2 miesięcy w sprawach szczególnie skomplikowanych. 
Tryb odwoławczy

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty Koneckiego w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Inne informacje
  1. Zezwolenie na wyłączenie użytków rolnych z produkcji rolnej jest wymagane wyłącznie dla użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego. Wyłączenie z produkcji rolnej gruntów wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego zaliczonych do klas IV, IVa, IVb, V i VI nie wymaga powyższego zezwolenia.
  2. Zezwolenie na wyłączenie gruntu rolnego z produkcji nie skutkuje automatycznie zmianą użytków gruntowych w operacie ewidencji gruntów i budynków. Dopiero rozpoczęcie inwestycji (pierwszy wpis w dzienniku budowy) powoduje faktyczne wyłączenie gruntu rolnego z produkcji oraz konieczność aktualizacji danych dotyczących użytków gruntowych. Aktualizacja taka jest wykonywana na podstawie sporządzonej obowiązkowo przez uprawnionego geodetę dokumentacji z tyczenia budowanego obiektu. Fakt rozpoczęcia budowy należy zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (j.t. Dz. U. z 2019 r. poz. 725 ze zm.) zgłosić Staroście Koneckiemu w terminie 30 dni od rozpoczęcia innego niż rolnicze użytkowanie działki, celem aktualizacji oznaczeń użytków gruntowych.
  3. Zgodnie z art. 22 ust. 3 i 4 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jeżeli uzyskanie danych niezbędnych do aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków nie jest możliwe w inny sposób, Starosta może, w drodze decyzji administracyjnej, nałożyć obowiązek opracowania dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków, w przypadku ustalenia, że stan rzeczywisty nieruchomości jest inny niż ujawniony w tej bazie danych, a różnica ta jest skutkiem robót budowlanych. W przypadku uchylania się obowiązanych podmiotów od wykonania nałożonego decyzją administracyjną obowiązku opracowania dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków, następuje egzekucja tego obowiązku w drodze wykonania zastępczego w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1438.).
  4. W sytuacji kiedy inwestor otrzymał decyzję zezwalającą na wyłączenie użytków rolnych z produkcji rolnej - po zakończeniu inwestycji inwestor winien wystąpić z odrębnym wnioskiem do Starosty Koneckiego w sprawie naliczenia należności i opłat rocznych stosownie do art. 12 ust.1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
  5. W przypadku ustalenia, iż wyłączono z produkcji rolnej grunt w zakresie przekraczającym wydane zezwolenie, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, sprawcy wyłączenia ustala się z urzędu opłatę w wysokości dwukrotnej należności. 

 

 

Rekultywacja gruntów
Informacja o karcie
  • Formularz F5d-P/7/2 - obowiązuje od 24.12.2019r.
  • KARTA OPISU USŁUGI NR RO.0143.26.2021
  • Stan na dzień 11.08.2021r.
Kto odpowiada za prowadzenie sprawy

Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa, pokój nr 205, II piętro, tel. 41 260 47 97

Podstawa prawna wykonywania usługi
  1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
  2. Ustawa z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Wymagane dokumenty

Wniosek o wydanie decyzji o kierunku i terminie wykonania rekultywacji gruntów, stopniu ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów lub decyzji o zakończeniu rekultywacji gruntów.

Załączniki:

  • decyzja udzielająca koncesji na wydobywanie kopalin (kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem).
  • dowód stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością,
  • mapa z naniesionymi granicami terenu objętego wnioskiem oraz terenu i obszaru górniczego (kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem).
  • pełnomocnictwo - w przypadku ustanowienia pełnomocnictwa (oryginał lub urzędowo potwierdzona kopia) wraz z dowodem uiszczenia stosownej opłaty,
  • w przypadku decyzji określającej stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów dwie odrębne opinie rzeczoznawców ustalające rozmiar ograniczenia wartości użytkowej gruntów
  • projekt prac rekultywacyjnych - dokumentację rekultywacyjną

Dokumentację rekultywacji sporządza się w formie opisowej i graficznej, uwzględniając etapy i terminy prowadzenia rekultywacji. W przypadku rekultywacji gruntów w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny na podstawie koncesji udzielonej przez marszałka województwa dokumentację rekultywacyjną zatwierdzoną przez kierownika ruchu zakładu górniczego sporządza się zgodnie z § 162 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 kwietnia 2013r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego.

W dokumentacji rekultywacji określa się kierunek, zakres, sposób i termin wykonania rekultywacji, w szczególności:

  1. stan początkowy gruntów wymagających rekultywacji oraz ich docelowe ukształtowanie;
  2. usytuowanie obiektów budowlanych;
  3. metody kształtowania rzeźby terenu niekorzystnie przekształconego oraz odtwarzania gleb;
  4. sposób regulacji stosunków wodnych na gruntach rekultywowanych;
  5. sposób zabezpieczenia przeciwerozyjnego rekultywowanych powierzchni;
  6. technologię i środki techniczne służące zapobieganiu powstawania pożarów na terenach rekultywowanych - w przypadku wykorzystywania do rekultywacji odpadów zawierających części palne;
  7. sposób zabezpieczenia niewykorzystanej części złoża kopaliny, a w przypadku ich występowania - również sąsiednich złóż kopalin;
  8. harmonogram realizacji robót rekultywacyjnych.

W przypadku decyzji o uznaniu rekultywacji gruntów za zakończoną do wniosku należy dołączyć aktualną mapę powierzchni terenu zrekultywowanego wraz z obmiarem geodezyjnym.

Miejsce składania dokumentów

Kancelaria Ogólna Starostwa Powiatowego w Końskich ul. Stanisława Staszica 2 – parter, pokój nr 1.

Opłaty

Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł. Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać, przekazem bankowym na rachunek bankowy Urzędu Miasta i Gminy w Końskich 07 1240 1111 0010 1843 0049 lub bezpośrednio w kasie Urzędu Miasta i Gminy w Końskich lub Starostwa Powiatowego w Końskich.

Sposób załatwienia sprawy

Sprawa załatwiana jest w formie decyzji administracyjnej.

Odbiór informacji

Za pośrednictwem poczty lub osobiście.

Termin załatwienia sprawy

Zgodnie z ustawą Kodeks postępowania administracyjnego:

  • do 1 miesiąca
  • do 2 miesięcy w sprawach szczególnie skomplikowanych. 
Tryb odwoławczy

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty Koneckiego w terminie 14 dni od daty otrzymania decycji.

Inne informacje
  1. Przepisy odnoszące się do problemu rekultywacji gruntów zawiera rozdział 5 ustawy z dnia 30 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
  2. Osoba powodująca utratę lub ograniczenie wartości użytkowej gruntów jest zobowiązania do ich rekultywacji na własny koszt (art. 20 ust, 1 ustawy)
  3. Decyzje w sprawie rekultywacji i zagospodarowania określają:
  • stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów, ustalony na podstawie opinii, o których mowa w art. 28 ust. 5 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
  • osobę zobowiązana do wykonania rekultywacji gruntów
  • kierunek i wykonanie rekultywacji gruntów
  • uznanie rekultywacji za zakończoną

4. Starosta Konecki wydaje decyzję w sprawie stopnia ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów, osoby, kierunku i terminu wykonania rekultywacji, a także w sprawie uznania rekultywacji za zakończoną po wcześniejszym uzyskaniu opinii:

  • dyrektora właściwego terenowo okręgowego urzędu górniczego- w odniesieniu do działalności górniczej;
  • dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub dyrektora parku narodowego – w odniesieniu do gruntów o projektowanym leśnym kierunku rekultywacji
  • wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

 

 

Materiały

Wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej
RO0143252021​_wniosek​_o​_wyłączenie​_gruntów​_rolnych​_i​_leśnych.pdf 0.27MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
20.08.2021 09:12 jpiszcz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Lucyna Ziętek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Ochrona gruntów rolnych 2.0 01.09.2021 11:34 jpiszcz
Ochrona gruntów rolnych 1.0 20.08.2021 09:12 jpiszcz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}