W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

O nowe lokum dla poradni

Zarząd Powiatu w Końskich czyni starania, aby Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna znalazła wreszcie nową siedzibę. Przypomnijmy, że obecnie placówka, podległa Powiatowi Koneckiemu, mieści się w Domu Nauczyciela w Końskich, przy ulicy Krakowskiej 38. Za wynajmowanie pomieszczeń na piętrze, rocznie płaci pokaźną kwotę, natomiast warunki lokalowe i szeroko rozumiana baza nie przystają do wymagań, związanych z realizowaniem statutowych powinności i zakresu czynionych usług.

Obecna siedziba poradni psychologiczno-pedagogicznej

W tym miejscu warto przedstawić aktualny stan, w jakim znajduje się ta instytucja, świadcząca usługi dla potrzebujących z obszaru całego powiatu koneckiego. Jak wynika z relacji dyrektor Moniki Zielińskiej, obecnie Poradnia PP zatrudnia 15 pracowników pedagogicznych. Posiada 5 małych gabinetów do badań. Pracuje od poniedziałku do soboty od godziny 8-18 w systemie zmianowym. Budynek, w którym mieści się Poradnia nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie posiada podjazdów dla wózków, windy i stosownej toalety.

Jedyna toaleta w Poradni jest mała, przeznaczona zarówno dla personelu jak i klientów. W poradni znajduje się wąski, ciemny korytarz, poczekalnia dla rodziców jest mała i słabo ogrzewana (rodzice siedzą w kurtkach po kilka godzin). Po prostu ciasnota. Ponadto, placówka ta nie posiada właściwego pomieszczenia spełniającego kryteria archiwum. Tymczasem stosowne przepisy nakładają wymóg, aby dokumentacja dotycząca badań i terapii była przechowywana przez 10 lat. Nie sprzyja też fakt, że na parterze budynku znajduje się restauracja, w której między innymi, sprzedawany jest alkohol.

W takich oto warunkach prowadzone są zajęcia i trwa praca pedagogiczna. Jej zakres ilustruje poniższe zestawienie za rok szkolny 2019/2020. W tym okresie Poradnia zrealizowała:

  • 918 badań psychologiczno-pedagogiczno-logopedycznych;
  • 197 zajęć korekcyjno-kompensacyjnych;
  • 39 zajęć terapii matematycznej;
  • 21 rozmów terapeutycznych psychologicznych dla dzieci;
  • 659 ćwiczeń logopedycznych na terenie Poradni;
  • 421 porad pedagogicznych i psychologicznych dla rodziców;
  • 88 rozmów psychologicznych, terapeutycznych dla rodziców;
  • 35 porad logopedycznych dla rodziców.

W wymienionym okresie Poradnia wydała 169 orzeczeń, 222 opinie psychologiczno – pedagogiczno - logopedyczne oraz 9 opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Ponadto w omawianym czasie zostały przeprowadzone, przez psychologów i pedagogów z Poradni, warsztaty dla dzieci w 17 szkołach (uczestniczyło 564 uczniów), prelekcje dla rodziców i nauczycieli (uczestniczyło 518 rodziców i 43 nauczycieli). Trzeba jeszcze dodać, że w międzyczasie pracownicy sprawowali opiekę nad studentami, odbywającymi praktyki pedagogiczne w tutejszej Poradni. Ponadto, placówka ta na stałe współpracuje z Ośrodkami Pomocy Społecznej, Sanepidem, Kuratorami Sądowymi, Policją i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

W uzupełnieniu powyższych informacji, warto jeszcze nadmienić, że od momentu ogłoszenia pandemii Covid-19, pracownicy pedagogiczni systematycznie udzielali porad i konsultacji telefonicznych, prowadzili terapię zdalną, zamieszczali publikacje na stronie internetowej Poradni.

To, że w takiej sytuacji udaje się realizować wymienione działania, jest niewątpliwie efektem dużego zaangażowania i determinacji całej kadry pracowniczej.

Sytuacja Poradni znana jest władzom Powiatu Koneckiego. Stąd pomysł na przystosowanie czwartego piętra w budynku Starostwa na potrzeby wspomnianej placówki oświatowej. Jednak prace remontowe w tym zakresie wymagają wysokich kosztów. Zarząd Powiatu usilnie zabiega o pozyskanie stosownych środków na realizację tego zamierzenia, a determinacja wskazuje, że niebawem tak się stanie. Jak mówi starosta Grzegorz Piec, są duże szanse, że prace w tym względzie ruszą w najbliższym czasie.

Już od samego początku sytuacja Poradni spędzała nam sen z powiek. Warunki w jakich obecnie ona funkcjonuje nie przystają do rzeczywistości w wielu wymiarach, choćby z uwagi na obowiązujące od niedawna przepisy; mam tu na myśli ustawę o dostępności. Ta ciasnota i warunki w obliczu obecnej sytuacji związanej ze stanem epidemii i obostrzeniami wręcz budzą podziw, że jednak praca pedagogiczna jest realizowana. Najwyższy czas na nowe lokum dla Poradni. To dla nas jeden z priorytetów! – zaznacza włodarz Powiatu Koneckiego.

Marian Wikiera

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}