W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nowy rok i…nowe, cenne inicjatywy ZZH w Maleńcu

Zabytkowy Zakład Hutniczy, oprócz prezentacji samego obiektu, urządzeń i starych procesów produkcyjnych podejmuje również dodatkowe inicjatywy. Wszyscy uczestnicy imprez organizowanych przez Starostwo Powiatowe pamiętają zapewne salwy oddawane przez zrekonstruowaną przez ZZH Maleniec armatę czarnoprochową i działania grupy rekonstrukcyjnej, przywołującej pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego 1863 roku.

Obraz przedstawiający barcie

W tym roku, jak informuje dyrektor Maciej Chłopek, zakład w Maleńcu wspólnie z osobami i podmiotami działającymi na rzecz zachowania rzemiosł tradycyjnych, chce przywrócić dawną wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie węglarstwa, smolarstwa, mydlarstwa, snycerstwa, wikliniarstwa, ale także piwowarstwa i bartnictwa.

W trakcie bezpłatnych pokazów i warsztatów edukacyjnych wspólnie z mieszkańcami regionu zaplanowano naukę pędzenia smoły i dziegciu w procesie suchej destylacji drewna. Przypomniane zostaną tradycje „czarnych zawodów” i sposoby produkcji potażu. To wszystko z wykorzystaniem starych receptur. Zaplanowano też naukę podstaw plecionkarstwa, wikliniarstwa, gontarstwa i snycerstwa.

„Zaczynamy wiosną warsztatami bartniczymi! Z pomocą popularyzatorów dawnego bartnictwa wspólnie wykonamy kłody bartne oraz wskrzesimy bartnicze tradycje powiatu koneckiego, popularyzowane m.in. pana Zbigniewa Fijewskiego” - informuje szef ZZH Maleniec.

Warto tu wspomnieć o ważnej dacie – 17 grudnia 2020 r., kiedy to Międzyrządowy Komitet UNESCO (na 15 sesji w Paryżu) podjął decyzję o wpisaniu bartnictwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Jest to duże wyróżnienie dla kultury bartnictwa. Poparcia dla tej idei udzieliło w ubiegłym roku wiele lokalnych samorządów (powiatowych w Końskich i Skarżysku, gminnych w Suchedniowie, Bliżynie, Rudzie Malenieckiej, Żarnowie i Białaczowie) instytucje (Muzeum Wsi Kieleckiej) i organizacje (PTTK Końskie).

Informacja ta jest ważna dla naszego regionu, ponieważ właśnie tutaj, jako jednym z kilku miejsc w Polsce, rozpoczynała się współczesna historia bartnictwa w naszym kraju. Pierwsze takie barcie powstawały 14 lat temu w lasach w okolicach Końskich, Rudy Malenieckiej, Stąporkowa i Bliżyna.

Więcej interesujących wiadomości na ten temat w opracowaniu Zbigniewa Fijewskiego dostępnym na stronach ZZH Maleniec.

Adam Kubka

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}