W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mówią stanowcze nie dla każdej przemocy

Przemoc, to bez cienia wątpliwości, ​​​​​​​negatywne zjawisko i bez względu jaki ona ma charakter, musi podlegać stanowczemu napiętnowaniu i dążeniu do jej bezpośredniej eliminacji. Odmieniana przez wiele przypadków, jest niestety także obecna w świecie dzieci i młodzieży. I dlatego też 19 listopada 2024 roku w Koneckim Centrum Kultury zorganizowano społeczną debatę pod hasłem „Dzieciństwo bez przemocy”, a które jednocześnie przyświeca ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci.

Mówią stanowcze nie dla każdej przemocy

To profilaktyczne wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Policji i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich. Organizatorów wsparły swą obecnością liczni przedstawiciele wielu instytucji z terenu powiatu koneckiego i województwa. ŚUW w Kielcach reprezentowała – Anna Korcipa z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, natomiast ŚUM w Kielcach reprezentował Konrad Jantarski z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Starostę koneckiego reprezentowali pracownicy Wydziałów: Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia – Renata Doniecka oraz Zarzadzania Kryzysowego: Wojciech Kołodziej i Robert Nagórny. Władze Miasta i Gminy Końskie reprezentował wiceburmistrz – Krzysztof Jasiński. KPP w Końskich reprezentował insp. Rafał Zieliński. Fundację „Pestka” reprezentowali: Anna Mikołajczyk – prezes i Dawid Dziarmaga – psycholog.

Jak pokazują badania, nie zawsze w porę dostrzegamy, a czasem nawet odwracamy wzrok, udając że nas to nie dotyczy. Bez stanowczych zachowań i reakcji w tej kwestii dajemy sprawcom, to czego oni oczekują, a więc przyzwolenia i poczucia bezkarność, a to droga do wielu tragedii. My chcemy dziś przypomnieć i jednocześnie, przy współpracy wielu instytucji wskazać właściwą drogę postepowania w tych trudnych sytuacjach. Jednakże by przybliżyć jeszcze bardziej ten problem przemocy, a zwłaszcza związanej z krzywdzeniem dzieci, to zaprosiliśmy bardzo dużo młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu koneckiego – podkreślała - Urszula Przygodzka dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich.

Czas  wydarzenia jest nieprzypadkowy. To właśnie 19 listopada uznawany jest jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Podczas tego spotkania młodzi ludzie mogą zadawać pytania i jednocześnie dowiedzieć się, jak przeciwdziałać, czy gdzie szukać konkretnej pomocy – mówiła sierżant sztabowy - Marta Przygodzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

Podczas wydarzenia uczniowie z „Teatru Lustro” w Końskich pod opieką – Ewy Paszyńskiej przedstawili świetnie zagrany spektakl, ukazujący różny charakter przemocy, w tym też tej rówieśniczej. Ta inscenizacja okraszana była jednocześnie merytorycznymi wskazówkami, jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach i co grozi za tego rodzaju przestępstwa, których udzielała m.in. p.o naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Końskich kom. Sylwia Sobczyńska.

Na koniec organizatorzy rozstrzygnęli tematyczny konkurs plastyczny.    

Paweł Kubiak

Zdjęcia (31)