W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jutro święto Chrztu Polski

13.04.2023

Już jutro obchodzić będziemy 1057 rocznicę chrztu naszej ojczyzny. Sejm RP ustawą z 22 lutego 2019 r. ustanowił bowiem 14 kwietnia dniem upamiętniającym to przełomowe wydarzenie w dziejach Polski. Przełomowe, bo istotnie stanowiło punkt zwrotny w dziejach naszego narodu. Mieszko I chrztem wprowadził swój kraj w europejską, chrześcijańską cywilizację, a oddaniem pod bezpośrednią opiekę papieską uniezależnił go od jakiegokolwiek cesarstwa i zatrzymał na dłuższy czas niemiecką ekspansję na wschód od Odry. Natomiast fakt odrzucenia chrześcijaństwa w tym czasie przez plemienne państewka słowiańskie, położone między Łabą i Odrą, doprowadził ostatecznie do ich likwidacji i zaniku kultury tej słowiańskiej cywilizacji. O losach m. in. Obodrzyców, Wieletów i Łużyczan pisała Zofia Kossak – Szczucka w „Troi Północy”.

Jutro święto Chrztu Polski

Przyjęcie chrześcijaństwa było długofalowym i trudnym procesem, ale kluczowym dla organizacji, rozwoju społecznego i kulturalnego Polski. To epokowe wydarzenie z 966 roku stało się nie tylko materiałem badawczym dla historyków, ale także inspiracją dla rodzimych twórców. Jan Matejko obrazem z 1889 roku „Zaprowadzenie chrześcijaństwa Roku Pańskiego 965” rozpoczął cykl „Dziejów cywilizacji w Polsce”.

Motyw przyjęcia chrztu był często rozwijany w literaturze, m.in. przez Józefa Ignacego Kraszewskiego w powieści „Lubonie” czy Karola Bunscha w „Dzikowym skarbie”, a współcześnie przez jedną z najpopularniejszych pisarek Elżbietę Cherezińską w książce pt. „Harda”.

Niech ŚWIETO CHRZTU POLSKI będzie refleksją nad przeszłością, nad tym co stworzyły z takim poświęceniem i mądrością pokolenia, ale także nad przyszłością naszego kraju, za którą jesteśmy odpowiedzialni. Uczcijmy godnie ten ważny dla nas dzień.

Agnieszka Krakowiak

{"register":{"columns":[]}}