W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Bohaterowie z Rogowa upamiętnieni

20.11.2023

W niedzielę 19 listopada br. w Rogowie ​​​​​​​na skrzyżowaniu ulic Marcelego Prawicy oraz Partyzantów odbyło się odsłonięcie tablic poświęconych Janowi i Stanisławowi Ciasiom. Organizatorem wydarzenia było sołectwo Rogów z sołtysem Markiem Kozerawskim na czele, a także Wspólnota Gruntowo-Leśna Mieszkańców Wsi Rogów. Obaj ww. bohaterowie urodzili się w Rogowie i działali w podziemiu w trakcie II wojny światowej. Kapitan Stanisław Ciaś ps. „Fiszer” / „Osman podczas okupacji brał czynny udział w konspiracji ZWZ/AK na terenie okręgu Radomsko-Kieleckiego.

Bohaterowie z Rogowa upamiętnieni

Na początku jego działania obejmowały teren Obwodu ZWZ Kielce, później został komendantem Podobwodu I Skarżysko. W czasie jego komendantury zorganizowano około 40 akcji zbrojnych i sabotaży na kolei i w fabrykach „Hasag” w Skarżysku. Został aresztowany przez Niemców 7 marca 1944 r. i uwięziony w Radomiu, gdzie zaginął bez wieści.

Por. Jan Ciaś ps. „Kula” (Cichociemny – kurier). Uczestniczył w walkach we wrześniu 1939. Następnie przebywał w obozie internowania na Węgrzech, skąd w kwietniu 1940 przedostał się do Francji (Brygada gen. Maczka), a w czerwcu do Wielkiej Brytanii. Jeszcze w 1942 r. zgłosił się na szkolenie cichociemnych. Następnego roku został przerzucony do Włoch, gdzie oczekiwał na skok. Po zrzucie obsługiwał radiostację Delegata Rządu w miejscowości Światełek pod Kielcami. W październiku 1944 schwytany przez Niemców zdołał uciec. W kwietniu 1945 ponownie trafił na Wyspy.

Otrzymał Krzyż Walecznych oraz dwa brytyjskie odznaczenia: Defence Medal i War Medal. W 1946 r. zrezygnował ze służby w wojsku i wrócił do kraju. Pracował w branży ceramicznej. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł w Pruszkowie w 2004 r.

W tej doniosłej uroczystości udział wzięli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w tym wiceprezes Zarządu Głównego ŚZŻAK Rafał Obarzanek wraz z wiceprezes Zarządu Okręgu – Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury „Nurt”, przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Wąsosza, przedstawiciele Stowarzyszenia Jodła z prezesem Dionizym Krawczyńskim, przedstawicie szkoły oraz mieszkańcy Rogowa, a także uczniowie klas mundurowych ZSP nr 1 w Końskich pod przewodnictwem Witolda Fitasa. Powiat Konecki reprezentował starosta Grzegorz Piec oraz naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Marian Wikiera. Gminę Końskie - burmistrz Krzysztof Obratański ze swoimi zastępcami oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka.

Uroczystego poświęcenia pomnika dokonał proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich - ks. Jacek Wieczorek w towarzystwie proboszcza parafii św. Wojciecha w Rogowie – ks. Kazimierza Granowicza.

Po uroczystości odsłonięcia tablic wszystkich zgromadzonych zaproszono do WDK Rogów, gdzie prelekcję w ww. temacie przeprowadzili: inicjator wydarzenia Marek Kozerawski oraz Marian Wikiera – historyk, regionalista, a panie z koła gospodyń wiejskich „Rogowianki” zaprosiły wszystkich na pyszny poczęstunek.

Beata Kij

Zdjęcia (25)

{"register":{"columns":[]}}