W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Apiterapia - ratunek dla współczesnego człowieka

25.08.2023

Współczesny świat zmienia się niemal z dnia na dzień i to, na wielu płaszczyznach naszego życia. To oczywiście z jednej strony pozwala na wprowadzanie wielu ciekawych rozwiązań, ale z drugiej niesie również sporo zagrożeń. Jednym z nich jest żywność najeżona mnóstwem konserwantów. Chemiczna żywność, jest niemal, jak tablica Mendelejewa, która z pewnością wpływa na wiele groźnych chorób cywilizacyjnych. Gdzie wobec tego szukać alternatywy? Odpowiedź mogliśmy usłyszeć w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Takim rozwiązaniem może być apiterapia.

Apiterapia - ratunek dla współczesnego człowieka

Apis oznacza pszczoła, natomiast terapia oznacza leczenie. Dwa słowa, które dają nadzieję na lepsze jutro, a wszystko dzięki nieocenionej pracy pszczół. O czym przypominał, podczas Dnia Pszczoły – Czesław Korpysa – nauczyciel Technikum Pszczelarstwa w Sulejowie. Pan Czesław jak mogliśmy się przekonać na własne uszy, posiada ogromną wiedzę na temat pszczół i ich ogromnego wkładu w nasz ekosystem, bez którego istnienie człowieka mogłoby zostać postawione pod znakiem zapytania.

„Kolega ma nie tylko fenomenalną wiedzę, ale i doświadczenie, które z przyjemnością przekazuje młodym pokoleniom. Wspaniały człowiek, warto go posłuchać. Jego przekaz niesie ze sobą konkretny ładunek zdrowych praktyk i zachowań, z których każdy z nas może oczywiście skorzystać, jeśli tylko zależy mu na szeroko rozumianym zdrowiu. Kolego Czesławie dziękuję Ci za dzisiejszą obecność i zaangażowanie w budowaniu dobrostanu świata pszczelarskiego” – podkreślał Józef Kołaczek, podczas zapowiedzi wykładu Czesława Korpysy.

„Zagrożenie współczesnego człowieka, czyli pojawienie się żywności chemicznej, zmusza nas do szukania nowych rozwiązań. Takim rozwiązaniem jest apiterapia, co trzeba rozumieć, jako zdecydowanie najzdrowszą alternatywę. Produkty pszczele możemy podzielić na takie 3 grupy. Pierwsza obejmuje te, które pochodzą z organizmu pszczoły, oraz środowiska i zaliczamy do nich np. miód, pyłek kwiatowy, pierzgę oraz propolis. Druga grupa, to produkty pochodzące wyłącznie z organizmu pszczoły i są to np. mleczko pszczele, jad i wosk pszczeli. Trzecią grupę stanowią produkty mniej znane, ale ostatnio coraz bardziej doceniane i są to np. osyp zimowy, czy czerw trutowy. Szanowni Państwo pamiętajcie, że wszystkie wspomniane tu produkty, których wytwórcami są pszczoły, zdecydowanie odbudowują i poprawiają nasz cały system odpornościowy. System, który na skutek nadużywania antybiotykoterapii zostaje, w bardzo wielu przypadkach niemalże zniszczony. Produkty pszczele działają w ten sposób, że jeżeli któraś z komórek niedomaga, to one podnoszą jej działanie, a jeżeli przewyższa ponad normę, to one powodują jej regulację. Porównując polskie miody do miodów światowych można śmiało powiedzieć, że są przynajmniej o 2,5 raza lepsze. Dlaczego? Bo mają zdecydowanie więcej enzymów, których zawartość w miodzie ma ogromne znaczenie prozdrowotne dla organizmu człowieka. Enzym o nazwie katalaza  dostaje się z nektaru, a pozostałe enzymy dostają się z ciała pszczoły z gruczołów gardzielowych. Szanowni Państwo w miodzie znajduje się oczywiście bardzo dużo takich biopierwiastków, jak chociażby potas, wapń, sód, czy żelazo, które jak mówi prof. Czarnecki w miodach jest wykorzystywane w 100 procentach, a w ziołach które sobie parzymy zaledwie w 17 procentach. Co ważne systematyczne spożywanie miodu jest bardzo pożyteczne z wielu względów, ze szczególnym uwzględnieniem układu krwionośnego. Jak powinniśmy spożywać miód, oczekując jednocześnie progresu zdrowotnego? O ile nie mamy przeciwskazań zdrowotnych wynikających z różnych chorób, powinniśmy go spożywać pół godziny przed śniadaniem. Dorosły człowiek spożywa go od 1 do 3 łyżeczek 3 razy dziennie. Czy większe spożycie powoduje jakieś negatywne konsekwencje? Musimy wiedzieć, że miód ma silne właściwości bakteriobójcze, a więc podchodzimy tu zdroworozsądkowo do spożycia. Miód jest silnie higroskopijny, do 3 lat nie traci na swej zawartości. Musi być jednak przechowywany w odpowiedniej temperaturze, najwyżej do plus 18 º C. Uważa się, że najlepiej do tego celu nadają się nasze lodówki, gdzie powinna panować temperatura od 4 do 6 º C”  - podkreślał - Czesław Korpysa podczas swojego wystąpienia.

Podsumowując można powiedzieć jest to naturalny produkt wytwarzany z nektaru kwiatów i wzbogacany substancjami gruczołów pszczelich. Wysokoenergetyczny produkt spożywczy, bardzo łatwo przyswajalny przez organizm.

Podstawowe składniki: glukoza i fruktoza bezpośrednio wchłaniane są do krwi -dlatego polecany jest w chorobach serca. Zawiera mikroelementy (żelazo, magnez, mangan) enzymy, które stanowią główną siłę biotyczną miodu, neutralizują i wiążą toksyny. Miód to cenny produkt w leczeniu apatii, wyczerpania psychicznego. Może być stosowany przez ludzi wszystkich grup wiekowych, jako odżywka lub leczniczo.

Zalecam zapoznanie się z wydaniem Bogdana Kędzi  „ Miód. Skład i właściwości biologiczne”.

Podczas uroczystości odbyliśmy również ciekawą rozmowę z Panem Romanem Młodzińskim – pszczelarzem z Końskich.

Poruszył on zagadnienia związane z podejściem polskich pszczelarzy, co do metod leczenia pszczół. Zastosowanie kwasu szczawiowego lub mrówkowego, oczywiście trzeba posiadać w tej materii odpowiednią wiedzę i doświadczenie, to jak podkreśla Pan Roman skuteczna alternatywa dla chemii i lobbingu farmaceutycznego, który ma w Unii Europejskiej coraz większe poparcie i wywiera presję do wprowadzania do obrotu chemii przy zwalczaniu różnych chorób pszczół. 

Paweł Kubiak

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}