W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Aktywny Samorząd” – dobra robota

12.10.2022

„Aktywny samorząd” to program, który w przestrzeni społecznej dotyczącej stricte osób niepełnosprawnych, funkcjonuje już od kilkunastu lat. W ramach programu osoby niepełnosprawne, które spełniają kryteria, co jest niezbędne by móc w nim uczestniczyć, mogą ubiegać się o konkretne wsparcie. Wśród wielu możliwości pojawiają się m.in dofinansowania: na sprzęt elektroniczny, oprogramowanie, zakup skutera, czy wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Istnieje również możliwość pomocy w utrzymaniu aktywności zawodowej osoby niepełnosprawnej, poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.

Program „Aktywny samorząd”

Realizowany program, to także pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, czy utrzymanie sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka o napędzie elektrycznym.

„To z pewnością bardzo znacząca forma wsparcia osób niepełnosprawnych, pozwalająca na realizację potrzeb w wielu obszarach. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie różnymi formami tej pomocy, jakie stwarza program i można powiedzieć, że z roku na rok realizujemy coraz więcej wniosków. Oczywiście realizator wyznaczył, w poszczególnych obszarach ścisłe kryteria i tylko te osoby niepełnosprawne, które je spełniają, mogą ubiegać się o dofinansowanie. O tym trzeba pamiętać. Program ma ułatwiać pracę, edukację i funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Możemy powiedzieć, że tak właśnie się dzieje” – podkreślała Urszula Przygodzka – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, gdzie realizowany jest program - „Aktywny Samorząd”.   

Jak dodaje Marta Michalak z PCPR w Końskich: „istnieje również możliwość dofinansowania do zakupu specjalistycznych protez kończyn, co najmniej na III poziomie jakości, gdzie w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 6 takich umów. To bardzo duże wsparcie dla osób niepełnosprawnych.”. Ogółem w 2021 roku w ramach programu wydatkowano ponad 600 tysięcy złotych, co w stosunku do 2020 roku stanowi kwotę wyższą o ponad 170 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o składanie wniosków na pomoc w uzyskaniu edukacji na poziomie wyższym (semestr jesienny), to został on uruchomiony od 1 września i trwał do 10 października 2022 r. Natomiast nabór dotyczący likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową trwał od 1 marca do 31 sierpnia 2022 r. Wnioski, oprócz formy papierowej, można składać również w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).

Szczegółowych informacji udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich oraz PFRON na stronach internetowych.

Paweł Kubiak

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}