W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Targi promujące szkoły branżowe – spotkanie

Szkoły branżowe w Polsce oferują coraz lepszą edukację, tworzą i wyposażają swoje pracownie. Jednak stereotypy powodują, że wciąż zbyt mało osób wybiera szkoły, które kształcą w zawodach. Jak przełamać negatywne stereotypy, jak zachęcić rodziców i uczniów by wybierali szkoły branżowe – nad tym zastanawiali się uczestnicy spotkania w Starostwie Powiatowym w Białymstoku.

Szkoły branżowe - przełamać stereotypy - spotkanie w Starostwie Powiatowym w Białymstoku

Byli to Starosta Powiatu Białostockiego Jan Perkowski, przedstawiciele 10 lokalnych szkół branżowych i Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. W trakcie spotkania dyrektor PUP Piotr Matusiak przestawił cele i założenia, przygotowywanego przez urząd przedsięwzięcia – Targów Edukacji i Pracy. Ma to być kolejny element, realizowanych od 2019 r. działań w ramach akcji promocji szkolnictwa branżowego i technicznego, związanych z podnoszonym przez pracodawców problemów - braku fachowców na rynku pracy. Przed wybuchem pandemii koronawirusa, eksperci spotykali się z uczniami szkół w Białymstoku i powiecie białostockim. W sumie były 42 takie spotkania.

Targi Edukacji i Pracy mają być skierowane do uczniów szkół podstawowych, szkół branżowych i techników jako wystawców, ich rodziców a także pracodawców. Ma to być promocja szkolnictwa zawodowego wśród młodych ludzi, poprzez wskazanie jego niezaprzeczalnych walorów i obecnej specyfiki funkcjonowania. 
Starosta białostocki Jan Bolesław Perkowski wskazał, że obecnie wielu szefów firm przyznaje, iż zaczynali edukację w szkołach zawodowych i nie jest to przeszkodą, by kontynuować edukację i zakończyć ją – w razie chęci – na studiach. 

- Wysłanie ucznia do szkoły branżowej nie jest porażką, rodzic może być z takiej decyzji dumny – mówiła dyrektor ZSM w Łapach Dorota Kondratiuk.
Uczestnicy spotkania wskazywali, że jedną z przyczyn zbyt małego zainteresowania szkołami branżowymi jest to, ze doradztwo zawodowe w szkołach podstawowych nie stoi na wysokim poziomie. Przez to trudno wyłapać w dziecku jego predyspozycje, wskutek czego rodzice posyłają dziecko do szkoły ogólnokształcącej, by decyzję o wyborze zawodu odłożyć w czasie. 

Przedstawiciele szkół pozytywnie ocenili potrzebę organizacji targów, odnosząc się także do ich założeń i wizji realizacji. Miejscem targów miałby być Stadion Miejski w Białymstoku. Wydarzenie jest planowane na przełomie lutego i marca 2022 r., o ile pandemia nie pokrzyżuje tych planów. 
 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}