W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Suraż pięknie świętował 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W południe licznie zebrani mieszkańcy miasta i gminy wzięli udział w Mszy Świętej koncelebrowanej. Proboszcz ks. Rafał Norbert Koptas serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych, w tym władze gminy na czele z burmistrzem Henrykiem Łapińskim, wicestarostę Romana Czepe, Jana Gradkowskiego z Zarządu Powiatu Białostockiego, poczty sztandarowe OSP w Surażu i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, harcerzy z Łap oraz rekonstruktorów z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego.

Uroczystości 161. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Surażu. Udział wzięli burmistrz suraża, wicestarosta Roman Czepe i Jan Gadkowski z zarządu powiatu

Homilię pełną informacji o Powstaniu Styczniowym w Polsce, na Podlasiu i w Ziemi Suraskiej wygłosił prałat Białostockiej Kapituły Metropolitalnej ks. dr Wojciech Łazewski, proboszcz parafii św. Kazimierza w Białystoku, w latach poprzednich dyrektor Caritas w Białystoku i szef Caritas Europa. Prałat poświęcił również pamiątkową tablicę, która przez następne lata będzie przypominać o wielkiej insurekcji 1863 i 1864 roku, za którą ogromną cenę zapłaciło miasto Suraż, tracą m.in. prawa miejskie.

Burmistrz Suraża Henryk Łapiński dziękował zebranym za żywy patriotyzm i wspomniał losy powstańców, w tym Michała Laskowskiego straconego przez Rosjan na rynku. Następnie Chór Męski z Suraża pod kierownictwem Marka Jarosza dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Surażu poruszył serca suraskich patriotów wspaniałym śpiewem polskich pieśni narodowych.

Po koncercie tłum wyruszył pod Krzyż Powstańczy, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Przemówienia w tym ważnym dla całego Podlasia miejscu wygłosili burmistrz Henryk Łapiński, wicestarosta Roman Czepe i Jan Gradkowski, a brać rekonstruktorska z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego pod wodzą imć Tomasza Paca wykonała salwę honorową. Warto dodać, że wśród delegacji była reprezentacja Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy na czele z prezesem Józefem Waczyńskim. Suraż odwiedził też Henryk Zdanowicz, autor książki „Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą”.

Po powrocie na rynek na zgromadzonych czekało solidne ognisko i nie mniej podgrzewająca atmosferę grochówka oraz kiełbaski. Nie brakowało rozmów o powstaniu, historii, wadze i radości ze wspólnego świętowania polskości oraz zdjęć z dziarskimi rekonstruktorami, którzy żywo zapraszali do Tykocina na szturm zamku w sobotę 10 lutego. Goście nie szczędzili pochwał miastu i włodarzowi. Miłe słowa uznania kierowano też do chórzystów i dyrektora M-GOK, bo taka grupa z takimi głosami to niewątpliwy skarb.

Zachęcamy do odwiedzin Suraża, pięknego miasta i gminy w naszym powiecie z bogatą historią i bardzo sympatycznym społeczeństwem kultywującym pamięć o przodkach i gospodarnie dbającym o przyszłość.

{"register":{"columns":[]}}