W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Styczniowa sesja Rady Powiatu Białostockiego

Powiat Białostocki wystąpi z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o zgodę na utworzenie tzw. klasy mundurowej w Zespole Szkól w Czarnej Białostockiej. Tak zdecydowali na sesji powiatowi radni.

widok ogólny na salę i radnych

- To element ratowania tej szkoły, szukania na nią pomysłu – argumentował na sesji (18.01.2024 r.) starosta Jan B. Perkowski.  Dodawał, że pomysł wydaje się dobry, gdyż w Czarnej – zgodnie z zapowiedzią MON ma powstać jednostka wojskowa. Poza tym ZS ma już potrzebną do kształcenia w tym kierunku strzelnicę wirtualną. Radny Michał Kozłowski podkreślił, że tego typu klasy są już w Sokółce i Białymstoku, a Czarna Białostocka leży pomiędzy nimi. Sugerował, że dobrym pomysłem by rozeznać się w potrzebie kształcenia wojskowego, byłaby ankieta wśród uczniów podstawówek i ich rodziców. 

- Kto nie ryzykuje, ten nie ma – odparł wicestarosta Roman Czepe, dodając, że mieszkamy na wchodzie gdzie „mundur coś znaczy”.  Głośno za pomysłem opowiedzieli się też radni Jan Gradkowski i Bożena Nienałtowska. – Nie żałujmy, nawet jeśli na początku na tym stracimy - apelowała. Resort Obrony dotuje utworzenie Oddziału  Przygotowania Wojskowego, o ile w klasie zbierze się 15 uczniów. 

Radni zatwierdzili zmiany w budżecie. Największa dotyczy kwoty 1,2 mln zł, planowanej do pozyskania z zewnątrz. Tyle ma kosztować dostosowanie pomieszczeń SP ZOZ w Łapach pod przyszłą pracownię rezonansu magnetycznego. Sprzęt udało się pozyskać z Agencji Rezerw Materiałowych. Pracownia rezonansu ma powstać w budynku, zajmowanym teraz przez administrację szpitala. 

Inna ze zmian w budżecie dotyczy rezygnacji z umowy z Podlaski Urzędem Wojewódzkim w sprawie dofinansowania przebudowy drogi powiatowej Hieronimowo-Potoka. Kwota wsparcia z budżetu państwa była zbyt niska, a wynik przetargu na I etap prac przy budowie drogi znacznie przekroczył możliwości finansowe zarówno Powiatu Białostockiego jak i Gminy Michałowo. To kwota 12,3 mln zł. Wg najnowszych planów - zmieniona ma być technologia przewidziana w dokumentacji technicznej. Zamiast drogiego betonu asfaltowego, przewidywane jest poczwórne powierzchniowe utrwalenie emulsją i grysami, a planowany do modernizacji jest krótszy odcinek - 2,5 km. Wstępnie Powiat i Gmina deklarują po 1,4 mln zł na ten cel, a szacunkowy koszt modernizacji to 3 mln zł. 

W pytaniach do prac zarządu radni pytali m.in. o most w Doktorcach – ważną przeprawę na rzece Narew. Drogowcy z PZD przewidują, że w związku z tym, iż jest to bardzo kosztowna inwestycja i formalności są skomplikowane, najwcześniej most może być budowany w 2026 roku. 
Inne pytanie dotyczyło drogi Wasilków – Nowodworce. Droga ta nie będzie modernizowana, ze względu na zbyt niskie dofinansowanie z budżetu państwa. 

Na czwartkowej sesji powiatowi radni zdecydowali o wycofaniu wniosku dot. przystąpienia Powiatu Białostockiego jako członka zwyczajnego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Sąsiedzka Dolina”. Pojawiły się argumenty, by najpierw w tej kwestii wypowiedziało się 11 zainteresowanych gmin. - Sąsiedzka Dolina to nowy podmiot, gminy nie zapoznały się z jego statutem, poczekajmy do następnej sesji– apelował radny Paweł Kondracki. 

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}