W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rekordowe wsparcie remontów zabytków

17,5 miliona złotych na 33 projekty – tak w liczbach wygląda suma dotacji na remonty zabytków w powiecie białostockim. Dofinansowanie pochodzi z I edycji Rządowego Programu Ochrony Zabytków.

Rekordowe wsparcie remontów zabytków

W większości pieniądze te będą przeznaczone na obiekty sakralne, ale dofinansowany będą także remont dworku z 1937 roku na terenie Domu Dziecka w Krasnem. W Czarnej Białostockiej w oparciu o pozostałości torowiska kolejki wąskotorowej, w centrum miasta powstanie zielony skwer. Wyremontowane będą także kolejne pomieszczenia w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Konferencja prasowa dot. powiatowego naboru, z udziałem parlamentarzystów, wojewody, samorządowców Powiatu Białostockiego i gmin oraz dyrekcji Domu Dziecka, odbyła się w Krasnem przed zabytkowym dworkiem, gdzie mieszka 14 wychowanków. W sumie jest ich w domu dziecka 50.

- Stoimy przed budynkiem, który ewidentnie wymaga remontu, ale wcześniej nie było na to środków. Wiemy, że w powiecie jest więcej zabytków, które potrzebują odrestaurowania – mówił wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

- Cieszę się, że ten nowy fundusz pomoże w modernizacji zabytków, liczę, że w drugiej transzy szacowanej na miliard złotych w skali całego kraju, wsparcie dostały te samorządy, którym teraz się nie udało – mówił senator Mariusz Gromko.

Wojewoda Bohdan Paszkowski mówił, że w naszej historii powojennej nie było takiej sytuacji, be tak ogromne środki wpływały na remont zabytków. Obecnym na spotkaniu włodarzom gmin życzył, aby sprawnie zrealizowali przedsięwzięcia i żeby wpływały one nie tylko na piękno obiektów zabytkowych, ale również na piękno naszego życia.

- Chcemy, by dzieci wychowywały się w dobrych warunkach, aby stworzyć im drugi dom. Wcześniej choć były zalecenia to Powiatu Białostockiego nie było stać na remont tego budynku - mówił starosta Jan B. Perkowski. Inwestycja będzie polegać na remoncie dachu, termomodernizacji poddasza i wykonaniu odwodnienia wokół budynku – wyliczał starosta.

Prace potrwają około dwóch lat, na razie powstaje projekt. W II etapie planowane jest wykonanie elewacji i remont w środku, ale na to nie udało się tym razem pozyskać Powiatowi dofinansowania, będzie o nie zabiegać w przyszłości z innych źródeł.

Podczas spotkania w Krasnem głos zabrał także wójt Gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć. Dziękował tym, którzy przyczynili się do wsparcia i dodał, że gminy powiatu liczą na więcej.

W całym województwie z RPOZ na remont i rewitalizację 231 zabytków przeznaczonych będzie ponad 150 milionów złotych.

{"register":{"columns":[]}}