Przebudowa terenu rekreacyjnego przy DPS w Choroszczy wraz z likwidacją barier architektonicznych
To nowy projekt, w ramach którego zostanie przebudowany plac przed domem, zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne m.in. wokół fontanny.
Teren będzie też ładnie oświetlony, a główne wejście zyska nowy blask przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Pojawią się też ścieżki naprowadzające osoby słabowidzące. Będzie też przebudowany podjazd i murek oporowy, którego lata świetności już minęły, powstaną piękne ławki skąpane w zieleni. Całość będzie kosztować 1.199.250 zł brutto. Z tego programu „Dostępna przestrzeń publiczna” wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sięga 534.600 zł.
W wydarzeniu z wizją lokalną inwestycji i z podpisaniem umowy uczestniczyli: starosta Jan Bolesław Perkowski, reprezentant firmy BTM Białystok Tomaszem Zembko, dyrektor DPS w Choroszczy Małgorzata Januszewska oraz Grzegorz Popko zastępca dyrektora DPS.
Celem projektu jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do przestrzeni publicznej, informacji i komunikacji, a także technologii, urządzeń oraz usług zapewnianych przez Dom Pomocy Społecznej w Choroszczy, na zasadzie równości z innymi osobami. Realizacja celu pozwoli na pełny udział w życiu społecznym, w tym pełnienie określonych ról społecznych.
- To kolejna inwestycja z sercem do ludzi w naszym powiecie – mówi starosta Perkowski i podkreśla: - Dziękuję całemu zespołowi, który pracował nad projektem i będzie teraz wdrażał jego zapisy w życie.
Projekt przyczyni się do zapewnienia dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowane problemy osób z różnym stopniem oraz rodzajem niepełnosprawności (ruchowej, słuchowej, wzrokowej oraz osób z zaburzeniami psychicznymi), w oparciu o przeprowadzony audyt, obserwacje, rozmowy z mieszkańcami, osobami ich odwiedzającymi, pracownikami oraz interesantami DPS.
Jego realizacja, poprzez likwidację barier architektonicznych oraz komunikacyjnych, umożliwi zarówno sprawniejsze funkcjonowanie w codziennym życiu, jak również przyczyni się do pełniejszego udziału w rehabilitacji społecznej mieszkańców i podtrzymywania kontaktów z rodziną/znajomymi.