W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat Białostocki – stanowisko w spr. reparacji wojennych

Mijają 84 lata od wkroczenia faszystowskich Niemiec do Białegostoku (15.09.1939 r.) Z tej okazji Powiat Białostocki zorganizował konferencję prasową przed symbolicznym pomnikiem – Cmentarzem ofiar faszyzmu w Lesie Bacieczkowskim w Białymstoku.

Konferencja prasowa

Starosta Jan Bolesław Perkowski i Zarząd Powiatu Białostockiego zaprezentowali na konferencji dwa stanowiska, które na najbliższej sesji (21.09) mają przyjąć powiatowi radni. W pierwszym radni domagają się wypłaty Polsce przez Niemcy odszkodowań za straty, spowodowane podczas II wojny światowej i w wyniku okupacji. Drugi projekt uchwały mówi o konieczności informowania w miejscach pamięci o sprawcach mordów i zniszczeń. – Choćby tu, na tym cmentarzu stoi tablica, na której nie ma ani słowa o sprawcach – mówił starosta. – Jako przykład konieczności doprecyzowania kim byli sprawcy, R. Czepe podawał m.in. kolonię Fasty czy Las łopuchowski, podkreślając, że to apel do gmin, bo to one opiekują się miejscami pamięci. 

Henryk Suchocki z zarządu powiatu, jako nauczyciel historii podkreślał, że ta inicjatywa jest bardzo ważna, gdyż tysiące ludzi są niedoinformowane jeśli chodzi o wydarzenia historyczne. Jako pozytywny przykład podał powstający w Grabówce pomnik, gdzie „literalnie jest napisane kto i czego dokonał”.

W kwestii odszkodowań starosta mówił, że reparacje się Polsce należą, bo zginęło 6 mln ludzi. – Rozliczcie się z nami, a potem będziecie nas uczyć demokracji – apelował. 

Konferencja prasowa odbyła się przy Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Lesie Bacieczkowskim w Białymstoku, gdzie w latach 1941-44 niemiecki okupant rozstrzelał ok. 3 tys. Polaków, w tym białostockich inteligentów i ich rodziny. Stojący tam pomnik powstał w 1980 r,, a w 2021 roku został odnowiony. Przedstawiciele Powiatu, w tym radny Jan Krzewski złożyli kwiaty przed pomnikiem i ustawili znicze. 

Tuż przed rozpoczęciem konferencji prasowej, zjawiła się młodzież z pobliskiej szkoły nr 6 wraz z nauczycielem. Tradycją jest, że uczniowie klasy VII opiekują się cmentarzem i zjawiają się tam m.in w ramach Akcji Sprzątania Świata. Tym razem śmieci nie było, wynieśli worek liści, a na pomniku ustawili doniczki z kwiatami. 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}