Światowe Mistrzostwa w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej
Tysiące osób zjechały w weekend do Supraśla, by bawić się na Światowych mistrzostwach w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej. Wydarzenie Powiatu Białostockiego prowadził znany dziennikarz muzyczny Marek Sierocki w towarzystwie starosty Jana B. Perkowskiego.
W inauguracji sobotniego wydarzenia (3.08) wzięli udział: wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senator Anna Bogucka, posłowie Jacek Sasin i Jacek Bogucki, wojewoda Jacek Brzozowski, dyrektor gabinetu marszałka województwa Bartłomiej Trzeciak. Gmina Supraśl była partnerem strategicznym imprezy, uczestniczyli w niej burmistrz Radosław Dobrowolski i zastępca Marcin Iwańczuk.
Na Mistrzostwa do Supraśla przyjechali także: wicestarosta Roman Czepe, członkowie zarządu i powiatowi radni, dyrektorzy domów kultury, pracownicy starostwa, mieszkańcy i turyści. W części popołudniowej wydarzenia wybieraliśmy najlepsze babki i kiszki ziemniaczane, chłodnik oraz nalewki.
I tak, w kategorii indywidualnej (21 wytwórców) konkurs na kiszkę wygrała Zofia Amielańczyk z Białegostoku. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Popławce, trzecie KGW w Gabrysinie. W tej samej kategorii najlepszą babkę ziemniaczaną upiekło KGW Brzozowianki, drugie miejsce zajęła Ola Nazaruk, trzecie Eleonora Kosk.
W kategorii duży producent (7 zgłoszeń) oceny dokonywała publiczność. Niekwestionowanym zwycięzcą została Kuźnia Smaków w Studziankach, przygotowując zarówno najlepszą kiszkę jak i babkę. Drugie miejsce w konkursie na kiszkę goście przyznali firmie Podlaski Kąsek Łapy, trzecie Zajazdowi Leśnemu w Czarnej Białostockiej (również trzecie miejsce w konkursie na babkę). Drugie miejsce publiczność przyznała Restauracji Kawelin z Białegostoku.
Podczas Mistrzostw w Supraślu komisja złożona głównie z samorządowców wybierała również najsmaczniejszy chłodnik. Najlepszy wykonało Koło Gospodyń Spryciule z Michałowa, ll miejsce zajęło KGW Karakule, lll KGW Ogrodniczki.
Zgodnie z wieloletnią tradycją podczas Mistrzostw w Supraślu wybierano też najlepszą nalewkę (49 zgłoszeń). W kategorii ogólnopolskiej wygrał Andrzej Nowocień (Wsola powiat radomski) z nalewką z dzikiej gruszy, drugie miejsce komisja przyznała Kazimierzowi Kniaziowi (Zamość) za mirabelkówkę, trzecie Wojciechowi Suchankowi (Węgierska Górka powiat żywiecki) za nalewkę z płatków róży z pigwowcem.
W kategorii powiat białostocki podium wygląda tak: miejsce pierwsze Beata Dybacka z Obrubnik za nalewkę z czerwonej porzeczki, drugie Urszula Nowik z KGW Spryciule z Michałowa za nalewkę „zakręcone truskawki”, trzecie Anna Kowalewska z Sokołdy za nalewkę z pigwy.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom! - Nasi mieszkańcy przygotowują wspaniałe potrawy. Powiat Białostocki ma się czym szczycić, cieszę się, że na Mistrzostwa w Supraślu przyjechało tyłu turystów, nawet z Grajewa, Olecka czy Warszawy - mówił starosta Jan B. Perkowski.
W Supraślu można też było odwiedzić stoiska różnych instytucji np. wojska, policji, Powiatowego Urzędu Pracy czy Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
W części wieczornej zagrały zespoły: Jorrgus, Czerwone Gitary i MIG. Najdłużej zabawiały publiczność Czerwone Gitary, prezentując większość przebojów z trwającej 59.lat kariery, ale były też nowe utwory. O tym, że wciąż są popularni świadczyła kolejka chętnych po płytę z autografem. Z kolei do tańca w rytmach disco porwali publiczność Jorrgus i MIG.
Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się doskonale. Mamy też ważną informację dotyczącą kolejnej edycji mistrzostw. Jako, że niektórzy już pytają o datę, informujemy, że mistrzostwa będą odbywać się w pierwszą sobotę sierpnia. Także do zobaczenia 2. Sierpnia 2025!