Miasto Łapy liczy już sto lat
Z tej okazji w niedzielę, 19 stycznia, w łapskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala z udziałem wielu mieszkańców i gości, przyjaciół miasta, w tym licznych parlamentarzystów, wojewody, samorządowców, w tym włodarzy gmin.
Nie zabrakło radnych Rady Miejskiej w Łapach, na czele z przewodniczącym Leszkiem Gulewiczem. Wszystkich serdecznie powitał burmistrz Krzysztof Gołaszewski. Powiat Białostocki reprezentował wicestarosta Roman Czepe oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gąsowski i przewodnicząca Komisji Promocji, Turystyki i Rozwoju Powiatu Maria Busłowska. Waga współpracy, kontynuacji realizacji dobrych rozwiązań, w tym rozwoju planistyki i przyciąganie przedsiębiorców, dbałość o instytucje powiatowe, o szkoły, o szpital i jego poradnie – te wszystkie zagadnienia poruszał wicestarosta Czepe i w przemówieniu, a wcześniej wraz ze starostą Janem Perkowskim w filmach z życzeniami wyemitowanych na naszym fanpejdżu przed uroczystością.
- Łapianie są twardzi, jak wytrzymują tyle przemówień - zażartował wicestarosta.
- Sto lat czekaliśmy na tę chwilę, czekaliśmy pokoleniowo, czekaliśmy wspólnotowo. Dziś wyrażamy hołd i wdzięczność tym, którzy budowali Łapy, którzy tworzyli je na różne sposoby – mówił wicestarosta Czepe i konkretyzował: - Tym, którzy walczyli, których także zabijano, wywożono do obozów, łagrów, którzy cierpieli, którzy spoczęli w bezimiennych grobach. Pamiętajmy o nich. Łapy to są trzy okresy. Nie byłoby tego stulecia, gdyby nie te sześć wieków wcześniej.
Wicestarosta przypominał dzieje przed uzyskaniem praw miejskich. Historię osadnictwa drobnej szlachty nad Narwią. Czas wielkich zakładów kolejowych i ich 160 lat historii oraz trzeci okres - po upadku Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego, który wymusza organizowanie gospodarki gminnej na nowo. Wicestarosta podkreślił udział powiatu białostockiego w dziejach miasta Łapy. Ćwierć wieku powiatu to czas wielu osiągnięć.
Wicestarosta dziękował staroście Janowi Bolesławowi Perkowskiemu, zarządowi i radzie powiatu za to zaangażowanie. Podkreślał ogromne inwestycje w szpitalu, poradniach, CKZ, szkołach i innych jednostkach powiatowych w Łapach. - Kochaj Łapy – apelował wicestarosta Czepe do mieszkańców miasta w jego drugim stuleciu i dodawał: Dawaj z siebie wszystko, umiej spierać się, ale i współpracować na rzecz rozwoju miasta. Umiej okazać wdzięczność tym, którzy Łapy wspierają. Bądź dumny z naszej przeszłości, z naszych wartości tradycyjnych.
Serdeczne życzenia, a przy tym szczere deklaracje sympatii dumnym mieszczanom składali m.in. posłowie – Jacek Sasin, Dariusz Piontkowski, Alicja Łepkowska-Gołaś, Barbara Okuła, Jacek Bogucki oraz senatorowie – Anna Bogucka i Adam Komorowski. Wśród zgromadzonych był również honorowy obywatel Łap dr Tadeusz Beszta-Borowski, a także dyrektor Dorota Konratiuk i Piotr Sobieszczak, którzy przybliżyli ze sceny i z ekranu historię rozwoju miasta przy kolei.
Liczne, bo aż 100-osobowe grono otrzymało pamiątkowe medale. W trakcie uroczystości odbyła się premiera filmu „Łapy, miasto z duszą”, a część muzyczną stanowił koncert „Wodecki Symfonicznie” Orkiestry Akademickiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
1 stycznia 1925 r. w życie weszło Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 1924 r. powołujące miasto Łapy. Utworzyły je osada Łapy oraz wsie Łapy-Barwiki, Łapy-Leśniki, Łapy-Bociany, Łapy-Wity, Łapy-Goździki i Łapy-Zięciuki wyłączone z gminy Poświętne. Do miasta po kilku latach dołączono kolonię kolejową Osse.