W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

LXXV sesja Rady Powiatu Białostockiego

Sesja zwołana w trybie hybrydowym przyniosła kolejne ważne uchwały, w tym zgodę radnych na zmiany w budżecie, zakładające m.in. przekazanie szpitalowi w Łapach środków na projekt adaptacji przestrzeni po poradniach specjalistycznych na potrzeby odtwarzanego oddziału pediatrycznego (153 tys.zł).

Sesja Rady Powiatu Białostockiego

Zmiany w budżecie wprowadzone na sesji (23.03.2023 r.) dotyczą też zakupu na potrzeby PZD zamiatarki i równiarki ciągnionej (400 tys.), przekazania wsparcia Komendzie Miejskiej Policji na zakup pojazdu terenowego (90 tys. zł).

Zgodzono się na uruchomienie w ZSM w Łapach klasy mundurowej - kierunku certyfikowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Radni wyrazili również zgodę na zaciągnięcie 10 mln zł kredytu. – W tej kadencji spłaciliśmy ponad 12 mln zł kredytów, zaciągniętych w poprzedniej kadencji. Potencjalne pożyczenie 10 mln zł na tzw. wkłady własne zwiększa możliwości inwestycyjne – mówi starosta Jan Bolesław Perkowski. Sfinansujemy w ten sposób wkłady Powiatu w: remont DPS w Choroszczy, budowę mieszkań chronionych w Choroszczy, termomodernizację i wymianę balkonów DPS w Uhowie, termomodernizację, remont wejścia i budowę szybu windowego w budynku poradni przy ul. Słonimskiej 15/1 w Białymstoku, remont pomieszczeń na potrzeby tworzonej przychodni POZ w Czarnej Białostockiej, a także modernizacje dróg powiatowych.  

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Piotr Matusiak przedstawił sprawozdanie z działalności urzędu w minionym roku i poinformował o sytuacji rynku pracy. Te dane przedstawimy w osobnym artykule. W skrócie - rynek pracy powiatu białostockiego i miasta Białegostoku potrzebuje wielu fachowców. Radni podczas sesji również zmienili uchwałę w sprawie przeznaczenia środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 roku – środków jest więcej i dzięki temu będzie można zrealizować większą liczbę przedsięwzięć. Radni zmienili zapisy statutu szpitala w Łapach, dzięki czemu pacjenci będą mogli wykonać odpłatnie ksero dokumentacji. Szpital będzie też mógł wykonywać odpłatnie transport medyczny i organizować staże. Przyjęto również regulaminy wirtualnych strzelnic laserowych mających powstać w Łapach i w Czarnej Białostockiej – obecnie powiat stara się o fundusze na ich uruchomienie. Rada Powiatu Białostockiego przekazała gminie Zawady w zarząd drogę powiatową, o którą wnioskował samorząd gminy, aby zrealizować projekt przebudowy drogi gminnej i zachować trwałość projektu.

Podczas sesji długo dyskutowano nad zasadnością budowania ścieżek rowerowych w powiecie, w związku ze złożonymi petycjami mieszkańców. Radni zgodzili się, że tworzenie szlaków pieszo-rowerowych jest zasadne i potrzebne, bo zwiększa bezpieczeństwo niechronionych użytkowników ruchu i tworzy przestrzeń, sprzyjającą rekreacji i zdrowemu trybowi życia. Podniesiono natomiast fakt, że w wielu gminach są jeszcze nieutwardzone drogi powiatowe i tam na pewno priorytetem jest zbudowanie solidnej, asfaltowej nawierzchni. Przytoczono też argument, że poza obszarem zabudowanym ścieżka pieszo-rowerowa musi być wybudowana na innej podbudowie niż główna jezdnia i z zachowaniem odpowiedniej odległości, co wymusza na wielu odcinkach zakup fragmentów działek, przyległych do istniejącej drogi. Ponadto radni zaznaczali, że powiat nie zamierza budować dróg, a tym bardziej ścieżek, bez zgody na współfinansowanie przedsięwzięć przez gminy, na terenie których byłaby zlokalizowana ta inwestycja drogowa. Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Zenon Żukowski proponował zaplanowanie etapów rozwoju sieci ścieżek rowerowych, a starosta Jan Bolesław Perkowski poprosił Powiatowy Zarząd Dróg o przygotowanie mapy, która ułatwi taką planistykę. Wśród spraw różnych omawiano wsparcie zakupu samochodów dla OSP. Dotacje od tego roku mają wynosić 50 tys. zł (wcześniej 40 tys.) Poruszano też sprawy wyniku finansowego szpitala w Łapach oraz pomocy dla przedsiębiorców, cierpiących przez zamknięcie przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach. Starosta podkreślił, że rozmawiał na temat tarczy pomocowej z wojewodą Bohdanem Paszkowskim. Zaznaczył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wcześniej uruchamiał już tarcze ratujące przedsiębiorców w trudnych sytuacjach pandemii czy kryzysu migracyjnego, więc start kolejnego narzędzia pomocowego jest jego zdaniem tylko kwestią czasu.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}