W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

IPN bada los łapianek zesłanych do Ravensbrück

Los wywiezionych w 1944 do Ravensbrück mieszkanek Łap i okolic jest tematem badań Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Poszukiwani są świadkowie, zdjęcia, dokumenty – apeluje Patrycja Sanejko z IPN-u. Mieszkanki Łap i sąsiednich miejscowości zostały aresztowane przez Niemców w maju 1944 i zesłane do obozu koncentracyjnego nazywanego piekłem kobiet.

Więźniarki przy pracy – 1939

Aresztowania były odwetem Niemców za działalność Armii Krajowej. Obóz w Ravensbruck był miejscem kaźni harcerek, malarek, pisarek, ale i mieszkanek wsi oraz miasteczek. Dziś badaczki z IPN przygotowują publikację na podstawie odnalezionego pamiętnika. Chcą w książce zamieścić jak najwięcej informacji i wspomnień zesłanych kobiet. Wcześniej podobne badania prowadziła Marzena Pisarska-Kalisty w Tykocinie, gdzie również odbyły się masowe aresztowania.

Osoby pragnące przedstawić dokumenty, zdjęcia, wspomnienia proszone są o kontakt z białostockim oddziałem IPN z Patrycją Sanejko – tel. 85 664 57 85, adres e-mail: patrycja.sanejko@ipn.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}