W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Interpelacja w sprawie perspektywy 10 lat

12.05.2023 - Sebastian Ptaszyński

Interpelacja

Realizując mandat radnego na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym z dnia 5
czerwca 1998 r, art. 21. pkt 2a. - korzystając z moich uprawnień radnego kieruję do Pana niniejszą interpelację :
Demokracja nie ogranicza się do ślepego aktu wyboru. My Radni oraz Obywatele mamy prawo pytać i wiedzieć, kto i dlaczego stara się o eksponowane i ważne stanowiska. Za rok odbędą się wybory samorządowe.

Jakie Pana zdaniem cele powinien zrealizować Powiat Białostocki w perspektywie 10
lat?
Jakich inwestycji potrzebuje Powiat Białostocki w nadchodzącej kadencji?

Proszę o udzielenie mi informacji w jaki sposób w/w informacje zostaną mi przekazane.

Z poważaniem
Proszę o zachowanie urzędowej formy odpowiedzi adres:
Sebastian Ptaszyński
Radny Powiatu Białostockiego
 

Odpowiedź

Białystok, 2023.05.23
RP.0003.86.2023
Pan
Sebastian Ptaszyński


W odpowiedzi na interpelację z dnia 12 maja 2023 roku informuję, iż Powiat Białostocki realizuje i zamierza realizować liczne cele zgodne ze statutem i ustawami określającymi zadania samorządów powiatowych i jednostek organizacyjnych powiatu. Są wśród nich:

  1. Systematyczna poprawa stanu dróg powiatowych zarówno poprzez budowy i przebudowy, jak też za pomocą remontów.
  2. Poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatowych poprzez m.in. stałą analizę istniejącej liczby i lokalizacji przejść dla pieszych, wyniesionych przejść dla pieszych, przejść ścieżek rowerowych.
  3. Programowe i stałe zwiększanie jakości stanu utrzymania dróg powiatowych.
  4. Zwiększenie liczby i usieciowienie ścieżek rowerowych.
  5. Rozwój usług medycznych i rehabilitacyjnych w placówkach ochrony zdrowia pomocy społecznej zorganizowanych przez powiat.
  6. Promocja badań profilaktycznych, zdrowego stylu życia i edukacji prozdrowotnej.
  7. Zacieśnianie współpracy z sektorem pozarządowym.
  8. Tworzenie warunków do wzrostu standardu usług opiekuńczych w placówkach powiatu: w domach pomocy społecznej i w domach dziecka.
  9. Realizacja celów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku.
  10. Wspieranie realizacji celów Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku - głównie w zakresie promocji aktywnego poszukiwania pracy, promocji zatrudnienia i przedsiębiorczości oraz włączania osób nieaktywnych zawodowo, w tym osób z niepełnosprawnościami do rynku pracy.
  11. Promocja postaw patriotycznych, postaw obywatelskich, prospołecznych i stowarzyszeniowych, w tym działań wolontariackich współpracy międzynarodowej.
  12. Współpraca na rzecz wzmocnienia obrony cywilnej, obronności wojskowej, zarządzania kryzysowego oraz wsparcie służ publicznych, w tym policji, straży pożarnej i innych niosących pomoc mieszkańcom powiatu.
  13. Rozwój placówek edukacyjnych zorganizowanych przez powiat, tworzenie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych i promocja edukacji jako drogi ustawicznego rozwoju osobowego, społecznego i zawodowego, w tym działania na rzecz kontynuacji rozwoju szkolnictwa zawodowego i technicznego.
  14. Wspieranie postaw antydyskryminacyjnych i niewyłączających zwłaszcza wobec osób z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  15. Kontynuowanie budowy społeczeństwa informatycznego i cyfrowej administracji, w tym działania na rzecz wzrostu dostępności.
  16. Wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz kultury, dziedzictwa narodowego, sportu i turystyki, w tym działań międzygminnych, integrujących społeczność powiatu.
  17. Dalsza współpraca na rzecz wzmocnienia efektu synergii rozwojowej i inwestycyjnej między powiatem a gminami, województwem, związkami samorządowymi, rządem, Unią Europejską i innymi organizacjami o szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
  18. Kontynuacja polityki optymalizacji i maksymalizacji liczby środków na rozwój infrastruktury i usług społecznych ze wsparciem jak największej liczby środków zewnętrznych.
  19. Upowszechnianie informacji o działaniach samorządu, demokracji współtworzonej przez samorządność i o udogodnieniach dostępnych mieszkańcom powiatu.
  20. Zapewnienie jak najlepszej jakości obsługi administracyjnej wszystkich mieszkańców.
  21. Wierność samorządu, jednostek i wszystkich pracowników idei służby publicznej w myśl hasła powiatu: ,,z sercem do ludzi". 

Powiat Białostocki w celu prężnego rozwoju potrzebuje wielu inwestycji w nadchodzących latach, w tym m.in.:

  1. Modernizacji, remontów domów pomocy społecznej i domów dziecka w celu zapewnienia odpowiednich standardów życia mieszkańcom.
  2. Budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych, budowy wyniesionych przejść dla pieszych czy budowy ścieżek rowerowych dla poprawy bezpieczeństwa na drogach.
  3. Modernizacji, przebudowy, rozbudowy obiektów administracyjnych, w tym budynku przy ul. Słonimskiej 15/1.
  4. Modernizacji i doposażania szkół prowadzonych przez Powiat Białostocki.
  5. Budowy budynku na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
  6. Modernizacji i doposażania Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach.

Podpisał
Jan Bolesław Perkowski – Starosta Powiatu Białostockiego

{"register":{"columns":[]}}