I Ty możesz zostać społecznym opiekunem zabytków
Zachęcamy osoby z zamiłowaniem do zabytków do pełnienia funkcji społecznego opiekuna zabytków w powiecie białostockim. Społecznego opiekuna zabytków ustanawia starosta.
Status społecznego opiekuna zabytków zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przysługuje osobie, która podejmuje działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie. Społeczny opiekun zabytków ma również wiedzę dot. ochrony zabytków, zajmuje się także jej upowszechnianiem.
Kto może zostać społecznym opiekunem zabytków?
Społecznym opiekunem zabytków może zostać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana za przestępstwa popełnione umyślnie oraz posiada wiedzę w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Zadania społecznego opiekuna zabytków może wykonywać również osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, nie mająca osobowości prawnej.
Społeczny opiekun zabytków:
- działa na rzecz zachowania wartości zabytków i utrzymania ich w jak najlepszym stanie,
- współdziała z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytków,
- interweniuje i informuje służby konserwatorskie o dewastacji lub zagrożeniu zabytku,
- jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Społecznego opiekuna zabytków ustanawia starosta właściwy dla miejsca zamieszkania kandydata na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji społecznego opiekuna zabytków prosimy o składanie kandydatur bezpośrednio do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, ul. Dojlidy Fabryczne 23, 15-554 Białystok, tel. 85 741 23 32.
Dodatkowe informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Wydział Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego, tel. 85 740 39 81.