Gmina Wasilków
Szlaki kajakowe
Rzeka Supraśl (dł. 62 km, 3 dni spływu)
Szlak niezbyt trudny, szerokość od 5 m w górnym biegu do 15 m w biegu dolnym, średnia głębokość 0,5 m, na trasie przeszkody w postaci spiętrzeń wody, niskich mostków drewnianych czy okresowo zatorów z gałęzi lub powalonych drzew, 5-10 przenosek.
Przebieg trasy: most na drodze Białystok-Bobrowniki – Waliły – Borki – Supraśl – Nowodworce – Wasilków
Spływ utrudniają podpiętrzenia wody w Słuczańce, Waliłach, Załukach, Borkach, Supraślu, Wasilkowie. Wzdłuż szlaku rezerwaty przyrody: Bahno w Borkach, przełom Supraśli, Jałówka i pomniki przyrody w Waliłach, Załukach. Warto zobaczyć również zabytki Supraśla i Wasilkowa.
Szlaki piesze
Szlak świętej wody (kolor niebieski, 27,5 km)
Szlak ten posiada walory trasy spacerowej w pobliżu Białegostoku a jednocześnie łączy miasto z tak atrakcyjnymi historycznie i krajoznawczo miejscami jak:
- WASILKÓW - miasto zał. w 1566r, 3 kościoły, cerkiew, zabytkowy cmentarz katolicki
- ŚWIĘTA WODA - miejsce kultu maryjnego, cel pielgrzymek katolików i prawosławnych mieszkańców regionu,
- SUPRAŚL - centrum turystyczne Puszczy Knyszyńskiej, węzeł kilku szlaków, wiele zabytków, zespół pobazyliański, pałac Buchholtzów, cmentarze.
- Szlak turystyczny "Świętej Wody" można pokonywać w kilku odcinkach, w zależności od możliwości i zainteresowań turystów:
- Ul. Dziesięciny (początek szlaku) – szosa do Wasilkowa (końcowy przystanek linii MPK 9) długość trasy – 5,7km. Trasa biegnie ścieżkami w kompleksie leśnym Pietrasze. Wspaniałe miejsca spacerowe w pobliżu miasta, dogodny dojazd autobusami komunikacji miejskiej.
- Szosa do Wasilkowa (końcowy przystanek linii 9) – Święta Woda, długość trasy ok. 10km. 2,5–3 godzinny spacer od granic miasta przez Nowodworce i Wasilków do źródła w Świętej Wodzie. Po drodze cmentarz katolicki w Wasilkowie z zabytkowymi kilku- i kilkunastometrowymi rzeźbami alegorycznymi.
- Wasilków – Supraśl, długość trasy ok. 14,5 km. Jest to 3 –4 godzinna wędrówka między dwoma historycznymi miastami w pobliżu Białegostoku. Możliwość zwiedzenia zabytków Wasilkowa, Świętej Wody i Supraśla.
Szlak im. Witolda Sławińskiego (kolor zielony, 23 km)
Przebieg szlaku: Czarna Białostocka – zalew Czapielówka – Czarna Wieś Kościelna – Klimki – Wólka Ratowiecka – Ratowiec – Czarny Blok – Wólka Przedmieście – Katrynka – góry Leńce – Jurowce
Szlak biegnie zachodnią częścią Puszczy Knyszyńskiej. Rozpoczyna się w Czarnej Białostockiej przy przystanku PKS, naprzeciw dworca PKP.
Przez pewien czas biegnie wraz ze szlakiem niebieskim "Królowej Bony". Szlaki rozstają się za kościołem rzymsko-katolickim i każdy inną drogą dociera do zbiornika wodnego Czapielówka, gdzie spotykają się ponownie i biegną do Czarnej Wsi Kościelnej. Tu szlak wychodzi przy zagrodzie kowala, można odwiedzić dwóch garncarzy. We wsi również neogotycki kościół. Przez Klimki biegnie do Wólki Ratowieckiej, która jest dogodnym punktem komunikacyjnym z uwagi na stację PKP leżącą około 1 km od szlaku. W Kol. Ratowiec mija drewniany młyn na Czarnej Rzeczce i wędruje do kolejnego przystanku PKP - Czarnego Bloku. Przez Wólkę Przedmieście dociera do Katrynki i przecina szosę Białystok - Augustów. Przez projektowany rezerwat Góry Lence szlak dociera do Jurowiec, gdzie kończy swój bieg przy końcowym przystanku autobusu komunikacji miejskiej linii nr 102.