W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Czad groźny również latem

Do Polski wracają upały. Choć słoneczne dni kojarzą się raczej z wypoczynkiem, niosą ze sobą również poważne zagrożenia zdrowotne, w tym ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, potocznie nazywanym “czadem”.

grafika ozdobna

Zagrożenie to, powszechnie uważane za typowo zimowe, może być równie aktualne latem. Wysokie temperatury mogą prowadzić do wzrostu stężenia tlenku węgla w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza tam, gdzie używane są urządzenia grzewcze np. podgrzewacze wody. Dlatego też, w okresie upałów, szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów wentylacyjnych. Uwaga na zatrucia tlenkiem węgla latem! W czerwcu i lipcu, straż pożarna interweniowała 828 razy z powodu wykrycia tlenku węgla w domach i mieszkaniach.

W upał promienie słoneczne nagrzewają dachy budynków, kominy i przewody wentylacyjne, co prowadzi do gromadzenia się w nich ciepłego powietrza. To powoduje powstanie tzw. poduszki powietrznej w przewodach, co skutkuje brakiem ciągu. W rezultacie, spaliny z urządzeń grzewczych przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Tylko w lipcu, aż 30 osób doznało zatrucia tlenkiem węgla.

Warto zauważyć, że większość zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla została zgłoszona po uruchomieniu się czujki tlenku węgla w budynku. Dlatego zachęcamy do instalowania czujek w swoich domach.

Podstawą naszego bezpieczeństwa są sprawne instalacje techniczne takie jak przewody wentylacyjne oraz przewody kominowe, instalacja gazowa oraz elektryczna. Przypominamy o przeglądzie technicznym urządzeń grzewczych oraz zabezpieczeniem swojego domu czujką tlenku węgla lub czujka dymu.

Czujka dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu. Urządzenia te skutecznie ostrzegają mieszkańców o powstaniu pożaru lub emisją tlenku węgla. Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Wybierając czujkę, warto zwrócić uwagę na certyfikaty, takie jak europejski certyfikat zgodności CE. Certyfikat ten gwarantuje, że produkt spełnia określone normy bezpieczeństwa i jakości, taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat.


Na podst. PSP