W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

80. rocznica pacyfikacji wsi Roszki-Wodźki

Obchody 80. rocznicy pacyfikacji wsi Roszki-Wodźki zorganizowano przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców. Udział w obchodach wzięli wicestarosta Roman Czepe i powiatowa radna Grażyna Gąsowska.

Pomnik ku czci pomordowanych

Wzruszający program artystyczny przygotowali (27.07.2024 r.) uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej. Następnie odbył się Apel Poległych z udziałem żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego - tak oddano hołd pamięci tych, którzy zginęli. W dalszej części wydarzenia wystąpił zespół Piłsudczycy, który wprowadził zebranych w refleksyjny nastrój.

Głównym punktem obchodów była msza święta celebrowana przez Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po mszy uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Wicestarosta Roman Czepe podziękował mieszkańcom Roszk-Wodźk za upamiętnienie ofiar - swoich bliskich i sąsiadów. Upamiętnienie z imienia i nazwiska, by nikt z zabitych nie pozostał anonimowy. - Skoro Niemcy kultywują pamięć o wszystkich, którzy zginęli podczas wojny, bez względu na to, w jakich okolicznościach i co robili jako okupanci, to tym bardziej my musimy pamiętać o ofiarach, o bestialsko mordowanych przez Niemców, Rosjan i in. – mówił Roman Czepe.

Dla radnej Grażyny Gąsowskiej sobotnia uroczystość była momentem o tyle istotnym, gdyż jedną z ofiar był jej dziadek. Mówiła o tym podczas publicznego wystąpienia. 
W uroczystości patriotyczno-religijnej oprócz zaproszonych gości w tym samorządowców, wzięli udział m.in mieszkańcy - potomkowie ofiar, księża, żołnierze i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. 

Fot. Szymon Mioduszewski

Zdjęcia (2)