W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Podlaska Policja apeluje !

22.03.2024

Na zdjęciu widać osobę w białej koszuli wskazującą na duży, czerwono-biały trójkąt ostrzegawczy zawierający wykrzyknik. Tło jest białe i czyste, co daje wyrazistość znakowi ostrzegawczemu i tekstu. Po prawej stronie trójkąta ostrzegawczego znajduje się pogrubiony czarny tekst “Ostrzeżenie”. Na prawej stronie obrazu, na tle, widoczny jest blady wykrzyknik.

Podlaska Policja apeluje!

W ostatnim czasie odnotowujemy wzrost liczby oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych.

Najbardziej rozpoznawalnym oszustwem na szkodę seniorów jest metoda na tzw. ,,wnuczka", ,,policjanta" lub inną ,,legendę," Oszust dzwoni do potencjalnej ofiary, podając się za bliską mu osobę potrzebrtjącą pomocy, której zdrowie lub bezpieczeństwo jest zagrożone. Towarzyszy temu presja czasu, prośba o zachowanie tajemnicy, manipulacja psychologiczna oraz szantaż emocjonalny, w wyniku których potencjalna ofiara przekazuje oszustowi żądane korzyści. Są to zarówno oszczędności finansowe i kosztowności zgromadzone w miejscu zamieszkania, jak również ulokowane na kontach, pobierane przez oftarę bezpośrednio w piacówkach bankowych. Często w takich przypadkach ofiary namawiane są do zawierania pożyczek bankowych i niezwłocznęgo przekazania uzyskanych środków oszustowi.

Drodzy Seniorzy!  Przy podejmowaniu decyzji finansowych kierujcie się rozsądkiem. Bądźcie czujni, nie ufajcie bezgranicznie, słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, opanujcie emocje, rozłączcie się, a następnie zadzwońcię do osoby, która rzekomo potrzebuje pomocy w celu weryfikacji jej tożsamości lub do osoby zaufanej z prośbą o radę. Jeśli poczujecie się zagrozeni dzwońcie na numer alarmowy 112.

Białystok, dnia marca 2024 roku.

 

Materiały

Apel Podlaskiej Policji
apel​_do​_seniorów.pdf 0.28MB
{"register":{"columns":[]}}