W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Znowu spotkali się razem” – Wąsosz Konecki

W czwartek, 19 sierpnia br., w miejscowości ​​​​​​​Wąsosz Konecki, odbył się zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Końskich, happening historyczny pn. „Znowu spotkali się razem”. Wydarzenie to nawiązywało do przeprowadzonej 78 lat temu, także w czwartek,  brawurowej i pomyślnie zrealizowanej akcji II Zgrupowania Zgrupowań  Partyzanckich AK "Ponury" na niemiecki pociąg.

Happening historyczny pn. „Znowu spotkali się razem”

To tutaj, połączone siły oddziału partyzanckiego Waldemara Szwieca "Robot”, Tadeusza Jencza "Allan" oraz kilkunastu żołnierzy, dywersantów z Placówki AK Końskie zaatakowały niemiecki transport. Głównym zamierzeniem akcji był pociąg z amunicją, dlatego też przygotowano podwody do wywiezienia zdobyczy. Jednak przed terminem, wywiad kolejowy poinformował, że tej nocy transportu z amunicją nie będzie. "Robot" postanowił jednak zatrzymać nadciągający pociąg.

Około północy żołnierze zajęli stanowiska ogniowe wzdłuż toru kolejowego. „Wacek” i „Znicz” opanowali budkę dróżnika i opuścili semafor, zmuszając pociąg do zatrzymania. Skład został ostrzelany, co skłoniło jego konwojentów do ucieczki. Pozostawili jeden karabin oraz pistolet automatyczny Mauser z przedłużaną lufą i drewnianą kolbą-futerałem. Sekcja „Staszka” zajęła się lokomotywą. W wagonach, znaleziono zboże, a także papierosy, sprzęt telefoniczny, baterie, akumulatory oraz ubrania, buty i inne materiały tekstylne. Cenniejsze materiały załadowano na podwody i przewieziono do przygotowanego wcześniej, w okolicach Kamieniarskiej Góry, schronu. Przed odejściem pociąg podpalono. 

Podczas happeningu, Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Marian Wikiera opowiadał zgromadzonym nie tylko o przebiegu akcji, ale także starał się przybliżyć sylwetki samych żołnierzy. Wokół pomnika, na drzewach rozwieszono zdjęcia, przedstawiające partyzantów, biorących udział w akcji. Tę „leśną galerię”, można wciąż oglądać przy pomniku pamięci w Wąsoszu Koneckim.

W tym podniosłym wydarzeniu, wzięli udział przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Końskich: Andrzej Kosma (Prezes Koła), kpt. Zdzisław Kowalski oraz Janina Śliwińska. Na happening przybyli także: Anna Struzik z mężem – córka Jana Łyczkowskiego pseud. „Wicherek”, żołnierza biorącego udział w ww. akcji; przedstawiciele Nadleśnictwa Barycz: Zastępca Nadleśniczego Jarosław Stępień i leśniczy Rafał Obara, oraz strzelcy z Jednostek Strzeleckich 2160 oraz 2026, pod dowództwem Dominika Ogonowskiego i Dominiki Stefańczyk. Atmosferę chwili podkreślała muzyka, m.in. piosenki: Sławy Przybylskiej „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”, Michała Szpaka „Jesteś bohaterem”, czy Krzysztofa Klenczona „Biały krzyż”.

Delegacja ze Starostwa Powiatowego w Końskich, ze Starostą Koneckim  Grzegorzem Piecem, Naczelnikiem Wydziału Organizacji i Informatyzacji Powiatu Radosławem Lachowskim oraz Naczelnikiem Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Krzysztofem Stacherą złożyli pod pomnikiem wieniec w hołdzie żołnierzom.

Organizatorzy, składają serdeczne podziękowania Nadleśnictwu Barycz, za pomoc w doprowadzeniu do porządku terenu wokół pomnika, wzniesionego w 1987 roku przez Środowisko „Robotowców”.

Beata Kij

Wideo

Zdjęcia (36)

{"register":{"columns":[]}}