W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zmiana na plus

To była oczekiwana i niezbędna zmiana spowodowana zarówno sporym natężeniem ruchu, ale przede wszystkim ilością kolizji, do których dochodziło w obrębie ulicy Staszica i skrzyżowania Koneckich Odlewników.

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulicy Stanisława Staszica i Koneckich Odlewników

„Wnioskowaliśmy o zmianę tej organizacji ruchu ze względu na dość znaczą intensyfikację niebezpiecznych zdarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie. Były, to zarówno kolizje, jak i jeden wypadek, w sumie tych niebezpiecznych wydarzeń odnotowaliśmy tylko w 2021 roku, aż 12. Zmiany w organizacji ruchu w obrębie skrzyżowania ulicy Stanisława Staszica i Koneckich Odlewników mają u kierujących pojazdami spowodować bezpieczne przemieszczanie się w obrębie tego miejsca i poprzez zastosowane rozwiązania spowodować, możliwość w miarę płynnego i bezpiecznego opuszczania tego skrzyżowania oraz jednocześnie włączania się do ruchu.

Zastosowane rozwiązania oczywiście nie spowodują, że patrole policyjne całkowicie znikną z tej przestrzeni drogowej. Funkcjonariusze nadal będą systematycznie i w sposób niezaplanowany, prowadzić działania w tym pasie drogowym” – podkreśla st. sierż. Marta Przygodzka - oficer prasowy KPP w Końskich.

O komentarz w przedmiotowej sprawie zwróciliśmy się również do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Szczegółowej informacji dotyczącej zastosowanych rozwiązań udzielił nam Michał Trzebiński.

„W ciągu DW 728, od kierunku południowego zorganizowano dwa pasy ruchu: lewy dla pojazdów jadących na wprost, prawy natomiast dla pojazdów skręcających wyłącznie w prawo. Takie przedłużenie azylu pozwoliło z kolei na zorganizowanie bezpiecznego pasa do włączenia się do ruchu, kierowcom wyjeżdżającym z ulicy Staszica w kierunku Gowarczowa. Odcinek tej drogi został odpowiednio oznakowany znakami pionowymi: F-17 i F-10. Poziome oznakowanie wykonano za pomocą strzałek: P-9a, P-8a i P-8d. Na prawym pasie jezdni wykonano natomiast powierzchnię wyłączoną z ruchu za pomocą linii P-21, na której zamontowano również urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego U-21b. Na wylocie ulicy Staszica znaki B-20 zostały zastąpione znakami A-7. Wyspa środkowa została wydłużona za pomocą linii P-21. Tu zamontowano wyspę z elementów prefabrykowanych. Relacja dla pojazdów wjeżdżających na skrzyżowanie została skanalizowana za pomocą powierzchni wyłączonej z ruchu P-21. Droga wojewódzka od kierunku północnego  posiada obecnie lewy pas dla pojazdów skręcających w lewo, a prawy pas dla pojazdów jadących na wprost. Pomiędzy tymi pasami  i na początku skrzyżowania powstały powierzchnie wyłączone z ruchu za pomocą linii P-21, na której zostały zamontowane wyspy z elementów prefabrykowanych i znaki: C-9, C-11 oraz urządzeniami brd: U-4a, U-6b. Oznakowanie poziome uzupełnione zostało odpowiednimi liniami i strzałkami U-8a i U-8b”.

Wydaje się, że zastosowane rozwiązania znacząco poprawią bezpieczeństwo kierujących i właśnie w tym miejscu były bardzo wyczekiwane. Obecnie już można dostrzec dużo więcej płynności w obrębie tego skrzyżowania i jednocześnie bezpieczeństwa, w jego opuszczaniu i włączaniu się do ruchu. „Nic jednak nie zastąpi rozwagi i prawidłowego przestrzegania zasad ruchu drogowego, szczególnie jeśli chodzi o prędkości poruszających się aut”, co podkreśla w rozmowie z nami podkom. Marcin Wąsik z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Końskich.  

Paweł Kubiak

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}