W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

"Wierna Rzeka" ma źródła w powiecie koneckim...

Fakt ten przypomniał, w ubiegły czwartek w Łopusznie, podczas swojej prelekcji, Marian Wikiera – historyk regionalista - naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich. Jego wystąpienie stanowiło jeden z elementów szerszego projektu pn. ,,Wzdłuż Wiernej Rzeki. Meandry Patriotyzmu'', który jest realizowany przez Centrum Edukacji Lokalnej w Łopusznie, a dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Projekt pn. ,,Wzdłuż Wiernej Rzeki. Meandry Patriotyzmu''

Trzeba nam wiedzieć, że źródła Wiernej Rzeki znajdują się w kilku miejscach południowej rubieży powiatu koneckiego (pod Łysowem, Filipami, Kłuckiem, Stanowiskami), tworząc kilka strumieni, z dwoma większymi płynącymi przez Dobrzeszów i Kuźniaki. Jeden wspólny nurt płynie dopiero od Piotrowca i dalej wije się przez gminę Łopuszno, widać Wierną Rzekę w okolicach Strawczyna, a za Małogoszczem zasila wody Nidy.

Niegdyś wspomniana rzeka różne nazwy nosiła (Lasocina, Łośna, Łosocina). Swoje obecne imię zawdzięcza Stefanowi Żeromskiemu, czyli powieści „Wierna Rzeka”. Dziś, taką nazwę nosi przystanek kolejowy, część dawnej Rudy Zajączkowskiej oraz parafia, powstała już latach 30. ubiegłego stulecia. Tak to, literatura zrodziła rzeczywistość.

Warto dodać, że organizatorzy wymienionego projektu chcieli pokazać historię miejsc, ludzi którzy działając lokalnie, odcisnęli swoje piętno na historii nie tylko regionu jak np. wspomniany Żeromski.

W te łopuszańskie zamierzenia wpisał się dokładnie M. Wikiera swoim wystąpieniem zatytułowanym „Klechda miejscowa… czyli jak drzewiej nad Wierną rzeką bywało”, okraszonym obrazami ze stosownym komentarzem. Wspomnianych zostało wiele wydarzeń z przeszłości odnoszących do tematyki, a także postaci i ich dokonania, bądź dramatyczne losy. Wśród przywołanych bohaterów znaleźli się, m.in.: Roman Bocheński, Niemojewscy, Dionizy Czachowski, Wincenty i Stefan Żeromski z kuzynami Saskimi z Rudy Zajączkowskiej, Rodzina Gorajów, major Hubal, gen. Leopold Okulicki – ostatni dowódca AK, ppor. cc Waldemar Szwiec „Robot”, czy też rzeźbiarz Wojciech Durek – autor koneckich pomników i jak się okazuje, twórca Drogi Krzyżowej wraz z Ołtarzem w łopuszańskiej świątyni. Było też o najsłynniejszym pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro i jego związkach ze wspomnianym rzeźbiarzem – W. Durkiem.

Te i inne ciekawe fakty splecione z naszymi małymi ojczyznami, spotkały się z dużym zainteresowaniem zebranego audytorium w siedzibie łopuszańskiego Centrum Edukacji Lokalnej.

Informacja za CEL Łopuszno

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}