W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Tibi Patria Pro Memoria – w piątek odsłonięcie pomnika w Baryczy

30.03.2022

Budowa Pomnika Cichociemnych została ​​​​​​​zainicjowana przez Komitet Organizacyjny złożony ze Starosty Koneckiego – Grzegorza Pieca, Nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz – Wojciecha Bomby, Prezesa Towarzystwa Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka” – Jarosława Staciwy i pomysłodawcy przedsięwzięcia, historyka - regionalisty – Mariana Wikiery.

Odsłonięcie pomnika Cichociemnych w Baryczy

Dość istotną rolę, względem terminu odsłonięcia upamiętnienia operacji powietrznej „Belt” z końca marca 1942 r., odegrał fakt spotkania się z grupą, która w ubiegłym roku podjęła się odwiedzać miejsca zrzutów cichociemnych. Panowie: Bogdan Balik – leśnik z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz byli oficerowie Jednostki Wojskowej „Grom” – Wiesław Lewandowski i Mariusz Wichowski organizują w tych miejscach stosowne uroczystości, a tam gdzie nie ma żadnego monumentu, stawiają głaz z właściwą tablicą.

Tym sposobem miejscowa inicjatywa spotkała się z pomysłem gości. 

Usytuowany obelisk w Baryczy odnosi się do faktycznego miejsca zrzutu cichociemnych, o czym dokładnie wspominał cc Jan Jokiel w tytule „Wróciłem najkrótszą drogą”. Pomnik składa się z dużego głazu na podbudowie z kostki, na którym została umieszczona tablica z inskrypcją. Ponadto przy okazałych brzozach ułożono wymownie sześć kamieni.

Pomnik w Baryczy ma upamiętniać bohaterów związanych z operacją powietrzną „Belt”, zarówno wymienioną personalnie ekipę skoczków, ale też załogę lotniczą Halifaxa 9613, w której I pilot pochodził ze Skarżyska oraz żołnierzy koneckiej dywersji AK. Trzeba jeszcze podkreślić, że piątkowe, uroczyste odsłonięcie obelisku wpisuje się w obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. W uświetnienie tej chwili włączyli się wychowankowie SOSW w Baryczy wraz z młodzieżą I LO w Końskich. Została też przygotowana stosowna wystawa okolicznościowa, a także kolejny numer „Gońca Koneckiego”.

Niniejszą inicjatywą pragniemy zapoczątkować dzieło wzniesienia w powiecie koneckim jeszcze trzech podobnych pomników. Ten który byłby usytuowany w Niekłaniu zostanie poświęcony pierwszej placówce zrzutowej, następny w rejonie Starej Kuźnicy odnosił się będzie do operacji powietrznej „Brick”. Czwarty „Głaz Pamięci” wyrósłby w rejonie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, w pobliżu miejsca zrzutu cichociemnych w operacji powietrznej pod kryptonimem „Rasp”.

Ponadto pragniemy dodać, że zamierzamy doprowadzić do wytyczenia trasy turystycznej o charakterze edukacyjnym, gdzie jej początek byłby wyznaczony w rejonie wspomnianego Niekłania (Skałek Piekiełko), zaś końcem tej ścieżki (po drodze Wielka Wieś, Smarków, Piasek, Stara Kuźnica, Barycz, Stary Sokołów) stałby się Maleniec.

Chcemy tym samym zaznaczyć, iż historia cichociemnych tak ściśle wiąże się z dziejami powiatu koneckiego. Z tego też miejsca składamy wyrazy podziękowań wszystkim zaangażowanym w powstałe upamiętnienie.

Redakcja Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}