W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Święto Narodowe Trzeciego Maja nie ma granic

Polonia na całym świecie z dumą i radością obchodzi Święto Narodowe Trzeciego Maja. Liczne organizacje polonijne w ten sposób wzmacniają poczucie wspólnoty z ojczyzną. Swoją misję wypełniają wspaniale.

Krasnodarska Polonia

„Witaj Maj, Trzeci Maj
Dla Polaków błogi raj…”

Tak śpiewano trzeciego maja od kanadyjskich lasów poprzez brazylijskie tropiki, malowniczy Kubań, aż po daleki Władywostok. Polonia na całym świecie z dumą i radością obchodzi Święto Narodowe Trzeciego Maja. Liczne organizacje polonijne w ten sposób wzmacniają poczucie wspólnoty z ojczyzną. Swoją misję wypełniają wspaniale.

To właśnie dzięki podejmowanym przez nie inicjatywom nowe pokolenia Polaków, poza granicami kraju, budują kulturową i emocjonalną więź z ojczyzną, znanym im jedynie z rodzinnych opowieści. Działania tych organizacji docenił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalając 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. W ten sposób dał dowód uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz za pomoc krajowi w trudnych momentach.

Obecnie organizacje polonijne są wspaniałymi ambasadorami polskości, które poprzez swoje działania kształtują pozytywne opinie o Polsce i Polakach. Jednym z nich jest, działająca na terenie Rosji, Krasnodarska Organizacja Regionalna Polskie Centrum Narodowo - Kulturalne „Jedność” z prezesem Aleksandrem Sielickim na czele. Członkowie tej organizacji, nasi przyjaciele Swietłana i Aleksy Miłowanowy, opowiedzieli nam jak wyglądają majowe obchody w dalekim Krasnodarze. Sąsiedztwo Morza Czarnego sprawia, że maj jest tam wyjątkowo piękny, ciepły i pachnący kwitnącymi morelowymi drzewami. Wspaniały czas na radosne świętowanie. Co roku Święto Narodowe Trzeciego Maja poprzedza szereg wydarzeń społecznych i kulturalnych m.in.: konferencje, spotkania, dyskusje. Organizowany jest również cykl uroczystości i koncertów, trwający około miesiąca, pod nazwą Dni Kultury Polskiej. Odbywają się one w różnych miastach Kubania: w Soczi, Krasnodarze, Noworosyjsku i są doskonałą okazją, aby muzyką, tańcem i śpiewem demonstrować polskość. Krasnodarska Polonia, ubrana w ludowe stroje, bierze też udział w uroczystym pochodzie narodowości zamieszkujących Kubań, by w ten sposób podkreślić swoją tożsamość narodową. Niestety, od roku taki sposób świętowania jest niemożliwy. Tegoroczne obchody majowe należało dostosować do pandemicznej rzeczywistości. Drugiego maja odbyło się, skromniejsze niż zwykle, spotkanie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Połączono je z kontynuacją katolickiej i obchodami prawosławnej Wielkanocy oraz z 230 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spotkanie odbyło się w ciepłej, niemal rodzinnej atmosferze. Dla członków organizacji zorganizowano wspaniały koncert, który był wyrazem szczerej radości świętowania. Nie zabrakło naszego, powiatowego akcentu. Swietłana Miłowanowa przekazała prezesowi Sielickiemu, przesłane przez Starostwo Powiatowe w Końskich, regionalne upominki oraz książki. Wzbogacą one polonijną bibliotekę i archiwum

Mamy nadzieję, że po zakończeniu pandemii, będzie wreszcie okazja do wspólnego świętowania.

Agnieszka Krakowiak

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}