W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pamięci rodziny Gutów ze Stąporkowa

14.04.2023

W Wielki Czwartek 6 kwietnia członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego „Kohorta”, podobnie jak w latach ubiegłych, spotkali się przy pomniku rodziny Gutów przypominającym tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w tym miejscu wiosną 1940 roku. Najstarszy z synów Józefa i Władysławy Gutów - Marian, był od lutego 1940 r. żołnierzem Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Niespełna osiemnastoletni partyzant, 3 kwietnia został ranny i wzięty do niewoli. Podczas przesłuchania uwierzył w niemieckie gwarancje i podał adres zamieszkania. W dniu 4 kwietnia został rozstrzelany, a tragedia pozostałych członków rodziny rozegrała się dzień później.

Pamięci rodziny Gutów ze Stąporkowa

Żandarmi zamordowali rodziców i rodzeństwo Mariana Guta (brata Bogumiła, lat 12 i Zosię, lat 2). Zwłoki pomordowanych zostały spalone wraz z domem i zabudowaniami.

„Pamięć o rodzinie Gutów jest podtrzymywana przez lokalną społeczność. Po wojnie w miejscu mordu stanął pomnik przypominający ofiary tragedii z 5 kwietnia 1943 roku. W roku 2019 z inicjatywy Stowarzyszenia „Kohorta” władze gminy Stąporków ufundowały nowe tablice informacyjne. Obecnie o uporządkowanie tego miejsca i coroczną pamięć w rocznicę tych wydarzeń dbamy wspólnie z kolegami”- informuje Tomasz Kurcbart ze Stowarzyszenia „Kohorta”.

Adam Kubka

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}