W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pamięci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

24.10.2022

W tym roku mija już 38 lat od czasu porwania, torturowania i męczeńskiej śmierci kapłana NSZZ „Solidarność” błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Tradycyjnie, jak w latach poprzednich, te tragiczne wydarzenia przypomniała uroczysta msza św. odprawiona w koneckiej kolegiacie przez proboszcza ks. Jacka Wieczorka z inicjatywy Heleny Obary – przewodniczącej koneckiej Delegatury NSZZ „Solidarność”.

Obchody 38. rocznicy śmierci amięci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

W niedzielnym nabożeństwie 23.10.2022 uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych: starosta Grzegorz Piec, wiceprzewodniczący Rady powiatu Łukasz Kubka i radna Lilla Brożyna oraz władz Miasta i Gminy Końskie na czele z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim.

Powagi i splendoru tej uroczystej celebrze dodały poczty sztandarowe Armii Krajowej, Starostwa Powiatowego, NZSS „Solidarność” i Koneckiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich im. Majora Hubala.

Godną oprawę muzyczną zapewnił chór z parafii Św. Mikołaja w Końskich.

Na scenie politycznej PRL ks. Jerzy Popiełuszko pojawił się w latach 1981-1982 jako duszpasterz aktywnie wspierający strajkujących robotników. Jego kazania podczas mszy za ojczyznę elektryzowały tłumy, a kościół św. Stanisława na Żoliborzu, gdzie odprawiał nabożeństwa stał się ostoją wolności i patriotyzmu. W tym czasie błogosławiony ks. Jerzy był kapłanem nadziei i jak czas pokazał tej nadziei zabić się nie dało.

Po nabożeństwie wiązanki kwiatów i znicze przed pamiątkową tablicą na frontonie koneckiej świątyni złożyli wymienieni wcześniej przedstawiciele władz samorządowych, NSZZ „Solidarność” oraz rady miejskiej: przewodniczący Piotr Słoka z radnymi Mariuszem Brzozowiczem i Markiem Kozerawskim, dyrektor PUP Jacek Werens i z-ca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Marcin Wiaderny.

Teraz po upływie ponad 40 lat od czasu powstania NSZZ „Solidarność” możemy sobie zadać pytanie, czy cel został osiągnięty, czy o tym myślał ks. Jerzy? Zawsze pozostaje nadzieja…

Adam Kubka

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}