W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kuźnice Koneckie 2021 - „Alchemik”, „Kowal Losu” i „Gwóźdź Sezonu”

Oprócz mających najdłuższą historię, statuetek Koła Wodnego przyznawanych laureatom Marki Koneckiej Zarząd Powiatu Koneckiego nagrodził również podmioty działające na polu kultury i kultywowania tradycji, pomagających w trudnym czasie pandemii oraz tych, którzy rozwijając swoją działalność przyczyniają się do ochrony środowiska.

Uroczyste wręczenie nagród podczas XXII Kuźnic Koneckich

Szklane statuetki „Gwóźdź Sezonu” trafiły tym razem do Powiatowej Rady Kół Gospodyń w Końskich i Stowarzyszenia Krzewienia Kultury „Smykovia”. Nagrody „Kowal Losu” otrzymali: Koło Naukowe Wydruku 3D w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Końskich oraz grupy Rap-Lokal Końskie. Nagrodzona tytułem „Alchemik” tym razem została rodzinna firma Gwarant-Eko GEKO FILTRATION Państwa Młodawskich.

Adam Kubka

„GWÓŹDŹ SEZONU” - Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich

Początek 2020 roku przyniósł nową, cenną inicjatywę – I Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich. Stowarzyszenia gospodyń od dawna odgrywały znaczącą rolę w swoich lokalnych środowiskach wiejskich. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnych Zarząd Powiatu w Końskich powołał pierwszą w kraju Powiatową Radę Kół Gospodyń Wiejskich. Współpraca Starosty Koneckiego Grzegorza Pieca i Przewodniczącej Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Justyny Rupniewskiej zaowocowała wieloma ciekawymi inicjatywami łączącymi w sobie aspekty promocji zarówno jednostki samorządu, jak i tych stowarzyszeń aktywizujących środowiska wiejskie. Dzięki Powiatowej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich w minionym roku zostały zorganizowane pikniki integracyjne „Kuźnia Smaków”, spotkanie z „Gospodynią”, „Piekielne Smaki”, „Miodownia Staropolska” oraz liczne konferencje i szkolenia dla pań zrzeszonych w KGW. Gospodynie z naszego powiatu uczestniczyły, odnosząc sukcesy, w wielu konkursach wojewódzkich i ogólnokrajowych. Można śmiało powiedzieć, że Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich to prawdziwe koło zamachowe, pobudzające aktywność mieszkańców Powiatu Koneckiego.

 

„GWÓŹDŹ SEZONU” - Stowarzyszenia Krzewienia Kultury „Smykovia”

Najpierw założono zespół, by pielęgnować dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Od trzynastu lat swoimi występami muzycy ubarwiają liczne wydarzenia społeczno-kulturalne i biorą udział w przeglądach artystycznych i festiwalach na wielu szczeblach. Od 2013 roku działają jako stowarzyszenie. Cele pozostały nadal te same: krzewienie dorobku kulturowego, tak by młode pokolenie było świadome i dumne ze swoich korzeni. Ich występy, to kolorowa dawka energii. Przetrwali trudny czas pandemii. Swoją twórczą aktywność musieli ograniczyć do spotkań w kościele parafialnym w Miedzierzy.

„KOWAL LOSU” - Koło Naukowe Wydruku 3D działające w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich

Prekursorami założenia Koła byli ówcześni uczniowie, a dziś absolwenci: Miłosz Bociek, Adam Boczek i Antonii Skiba. Koło działa od września 2017 r. i skupia chętnych i ambitnych uczniów, dla których szeroko pojęta robotyka stanowi życiową pasję. Jego opiekunem jest Pani profesor Alicja Sobaś. Wiele godzin pracy w Kole umożliwiło uczniom rozwinięcie i pogłębienie zainteresowań z zakresu elektrotechniki i robotyki, powiązanej z wydrukiem 3D. Ich najbardziej zaawansowanym projektem był wydruk zdalnie sterowanego drona i czołgu, nad którymi pracowali przez 2 lata. W kwietniu 2020r trzej chłopcy: Miłosz Bociek, Adam Boczek i Antonii Skiba, w bardzo trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii, wyszli z inicjatywą wsparcia pracowników służby zdrowia w walce z covid - 19. Wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte w Kole, wydrukowali ponad 150 przyłbic ochronnych, które trafiły do Szpitala im. Św. Łukasza oraz do Domów Pomocy Społecznej. Należy zaznaczyć, że podjęli się tego zadania w początkowym okresie pandemii, gdy środki ochronne były trudno dostępne. Z powodu zamknięcia szkoły, zmuszeni byli pracować oddzielnie, w swoich domach i na własnym sprzęcie.

„KOWAL LOSU” - Rap Lokal Końskie

Rap Lokal to ogólnopolska akcja charytatywna, która powstała w 2016 roku w Pabianicach, kiedy to raper ESTE razem z lokalnymi artystami zorganizowali koncert hip-hopowy oraz zbiórkę pieniędzy dla Łukasza, który porusza się na wózku inwalidzkim. Akcja cieszyła się bardzo ciepłym odzewem, przez co organizatorzy postanowili rozszerzyć wydarzenie o kolejne miasta. Od 2018 roku w Końskich oraz Stąporkowie powstały 3 teledyski oraz 2 imprezy na których artyści zbierali pieniądze dla Wielofunkcyjnej Placówki Pomocy Dziecku i Rodzinie w Stąporkowie oraz dla Sebastiana Makowskiego. Rap Lokal to akcja, która oprócz zbiórek charytatywnych zrzesza również młodych ludzi. Konecka grupa liczy ponad dwadzieścia osób. Akcje dają szansę pokazania się im w profesjonalnych produkcjach, którym towarzyszy świetna zabawa i niesamowita atmosfera tworzona przez lokalnych znajomych. Akcja jest kontynuowana obecnie w 8 miastach Polski. Ze względu na pandemię możliwości wszelkich działań młodych zapaleńców są limitowane, ale to ich nie zniechęca.

„ALCHEMIK” - Gwarant - Eko Geko FILTATION Młodawscy

Jak produkować więcej i wydajniej, jednocześnie nie szkodząc środowisku naturalnemu?- To chyba jedno z ważniejszych pytań we współczesnym świecie. Z pewnością kompetentną odpowiedź i rozwiązanie tego problemu znajdziemy w koneckiej, rodzinnej firmie Gwarant - Eko. Założyciel tego przedsięwzięcia – Władysław Młodawski, już w latach 70- tych zdobywał niezbędne doświadczenie jako główny konstruktor urządzeń odpylających w firmie KOWENT. W latach 90-tych Pan Władysław prowadził firmę produkującą elementy do filtrów samodzielnie. O wielkim przełomowym przyspieszeniu możemy mówić od momentu kiedy do firmy dołączył Dariusz Młodawski – syn Pana Władysława. To połączenie doświadczenia i nowoczesnej wizji zaowocowało wzrostem produkcji i zatrudnienia. Powstała nowa siedziba firmy, zwiększyła się powierzchnia produkcyjna i magazynowa, pojawiły się nowatorskie rozwiązania technologiczne. Konecka firma, to trzeci co do wielkości produkcji gracz na polskim rynku producentów worków wychwytujących zanieczyszczenia do urządzeń odpylających. Wyroby Gwarant Eko GEKO FILTATION są znane są nie tylko w kraju ale również na Ukrainie, Serbii, Pakistanie i Emiratach Arabskich. Panowie Władysław i Dariusz Młodawscy to prawdziwi „Czarodzieje - Alchemicy” na polu biznesowym.

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}